Tartışma Uzadıkça Taraflardan Birinin Hitler'e Benzetileceğini Söyleyen Godwin Kanunu

Mike Godwin tarafından 1990'da ortaya atılan ilginç bir internet kuralı Godwin Kanunu.
Tartışma Uzadıkça Taraflardan Birinin Hitler'e Benzetileceğini Söyleyen Godwin Kanunu

godwin kanunu (godwin's law), mike godwin tarafından 1990 yılında ortaya atılmıştır. bu kanun, internette tartışma edebine dair kabul edilmiş kuralların en çok bilinenidir.

godwin kanunu; internet üzerinden yapılan bir tartışma uzadıkça, içerisinde nazi almanyası/hitler geçen bir karşılaştırma yapılması olasılığının 1'e yaklaşacağını öngörür. 

hatta çoğu online grupta nazilerden bahsedildiğinde tartışma genelde sona erer ve bahseden kişi tartışmayı otomatik olarak kaybetmiş sayılır.

godwin kanunu, memleketimizde başka türlü işler. mesela türkiye'de çok izlenen bir youtube videosunun altındaki tartışmalar iki şekilde sonuçlanır; 

ya birisi bir başkasına analı-bacılı sövmeye başlar ve karşı taraf "altta kalmamak" için ağza alınmasını bırakın, insanın aklına hayaline bile gelmeyen küfürleri orada repertuarından döktürüverir. böylece bol küfürlü ve sonunun nereye gideceği az-çok malum olan bir seans başlar.

ikinci ihtimal ise meselenin bir şekilde din/dinsizlik, hz. muhammed/atatürk, akp/chp/mhp, türk/kürt, alevi/sünni vb. tartışmasıyla son er(me)mesidir.

ben şu ana kadar bu durumun istisnasını görmedim. hitler, kültürel altyapımızda büyük bir yer tutmadığı için bizdeki mevzuların seyredeceği güzergah da yine bize hastır.

Liselilerin Hayretler İçinde Okuyacağı Bir Nostalji: Türkiye'de İnternetin İlk Yılları