Tavanı Boyalı Araba Alınır mı?

İkinci el araç satın alanların en çok kafasına takılan sorulardan biri bu. Tavanı boyanmış otomobil alınır mı? Tavan boyası gerçekten bu kadar önemli bir şey mi?
Tavanı Boyalı Araba Alınır mı?

ülkemizde özellikle başlı başına kriterdir bu ikinci el otomobil piyasasında. ya tavan boyalı araç alınmaz derler ya da satamazsın...

bakın size bir sır vereyim; defalarca takla atmış bir otomobili, tavanı kusursuz ve boyasız olacak şekilde yine size satarlar. orijinal diye aldığınız otomobil bir değil, iki, hatta üç defa kazaya karışıp takla atmış olabilir. işte ülkemizdeki güvensizlik, yine bu piyasanın içinde olan kişiler yüzünden kaynaklanıyor. kendisi daha önceden ne yaptığını bildiği ya da gördüğü için, araç satın alırken de bu kriteri en başa koyuyor. arabanın hava yastıkları onarılmış, emniyet kemerleri patlak, motorun içinde yağ yerine katkı var, antifriz yok pas tutmuş kanallar ve bunlara pek aldırış etmeyen halkımız gider ve tavan boyasına kafayı takar. hiç duydunuz mu şöyle bir şey; "abi bak buna antifiriz koyalım yoksa satamazsın".. duymazsınız çünkü motorun içinin paslı olup olmaması o kişiyi ilgilendirmez, tavan boyalı olmasın yeterli.

peki bu tavan boyası gerçekten bu kadar önemli mi? 

satıcı taraf ve ekspertiz dürüst olduktan sonra hiç önemli değil. yeter ki ne olduğu bilinsin fakat piyasa tamamen güvensiz olduğu için insanlar da temkinli yaklaşıyor. tavan boyalı olunca ne oluyor diyen kişiler için kısaca cevap vereyim; tavan boyalı otomobillerin genelde takla attığı ve ciddi bir kaza geçirdiği düşünülür. bu sebeple bu otomobili kimse almak istemez. istemediği için, piyasadaki otomobil sahipleri de komple arabayı boyatır fakat tavanı boyatmaz. kelaynak gibi gezerler öyle ya da siyah folyo ile kaplatırlar. bukalemun gibi görünen bu arabayla da övünür, her ortamda orijinal tavan boyası olduğunu anlatır da anlatır.

ülkemizde bu yıl meteorolojik koşullar biraz farklı ve birçok yerden sel haberleri alıyoruz. yayın kanallarında yine birçok arabanın su içerisinde kaldığını görüyoruz. bu otomobiller çöpe atılmayacak ve tavanı boyasız olmasına rağmen satılacak. gerekli onarım ve temizliklerini yaptıran araç sahiplerinin tamamının bu arabaları piyasaya süreceğini çok iyi biliyorum. bir süre sonra sel bölgesindeki ilanları takip edebilirsiniz. sel hasarlı bir arabanın ileriye dönük size açacağı sorunları anlatsam kitap olabilir.


motoru yavaş yavaş bitmeye yakın bir otomobil de sahipleri tarafından çaktırmadan satışa çıkarılacaktır. dyno testi falan hikaye, daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi; bitik motorlu bir arabayı getirin, dyno testinde en yüksek performansı aldırayım. iki hafta sonra ne olur bilemem ama...

konumuza dönecek olursak; tavan boyalı bir otomobil alınır, yeter ki direkler bir olsun :)

direklerde işlem var ise komple boyasız bir tavan eklemiş olabilirler arabaya. elinde ölçüm aleti ile gelen dayılar bu konuda pek bilgisiz. orijinal boya kalınlığını görünce onayı verip alıp gidiyorlar. çıldırıyorum, tam cahil işi. direklerde olan işlemi, kapı fitillerini çıkarıp altlarına bakarak çok kolay anlayabilecek olsa da, kimse oralara bakmaz. zaten fitil altına silikon sürüp satış esnasında açılmasını da engellerler. çok iyi bir usta bunu bile bertaraf edebilir. tavanın değişip ekspertiz firmasının anlayamadığı otomobiller bir hayli fazla.

kısaca diyeceğim şu ki; ülkemizde maalesef her şey olabilir. iki farklı arabanın birleştirilip orijinal diye satıldığı ülkede, tavan boyasının pek önemi yoktur. alın gitsin. tavan orijinal dese ayrı bir dert, değil dese yine ayrı bir dert. siz en iyisi cabrio falan bakın. hiç değilse tavanı yok.


ikinci el otomobil alacaksanız, yazıp çizdiğim entryleri okuyup az biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. sağlıcakla kalın.