Taze Efsane Rick and Morty'nin Birinci Sezon Bölüm İsimlerindeki Eğlenceli Göndermeler

Yayınlanan üç sezonuyla 21. yüzyılın kültürel fenomenleri arasına adını şimdiden yazdıran dizi Rick and Morty'nin zeki kurgusunun bir parçası da bölüm isimleri dikkat ederseniz.


bölüm 1: pilot (pas)


bölüm 2: lawnmower dog

1992 yapımı lawnmower man filmi ve aynı isimle stephen king hikayesi. hikayede çeşitli bilgisayar yazılımları ile aşırı zeki olan ve telepatik iletişim yetenekleri kazanan bir adamı anlatır. bölümde de köpeğe aşırı zeka yüklenir ve köpek insanlarla konuşmadan iletişime başlar.

bölüm 3: anatomy park

elbette bariz şekilde jurassic park. filmde dinozorlarla dolu bir eğlence parkı konsepti ve işlerin ters gitmesi varken bölümde de aynı tarz bir park iç organlar üzerinden dönüyor. bölümde parkın sembolü de jurassic ile bire bir aynı.

bölüm 4: m. night shaym-aliens

ünlü yönetmen m.night shyamalan. lakin bölüm ile isim arasında bağı kuramadım. pek çoklarının ifade ettiği gibi bölüm daha ziyade inception havası taşıyor.

bölüm 5: meeseeks and destroy

ünlü metallica şarkısı seek and destroy. şarkıda geçen bin ölümle meeseeks'lerin bir bağlantısı kurulabilir bilmiyorum öyle mi düşündüler sadece kelime oyunu mu yaptılar bir öncekinde olduğu gibi.

bölüm 6: rick potion

1992 yapımı love potion filmi. konuştuklarında kendilerine aşık edecek bir formül geliştiren iki bilim adamının anlatıldığı film, bölüme de hemen hemen aynı şekilde yansıtılmış.

bölüm 7: raising gazorpazorp

iki ihtimal var: ya raising arizona ya da raising hope. raising arizona filminde çocuk sahibi olmayan bir çiftin başkasının çocuğunu evlat edinmesi anlatılırken, raising hope biraz daha bölüme benziyor. genç bir çocuğun elinde anasız bebesi ile kalıvermesini anlatan bir dizi.

bölüm 8: rixty minutes

boyutlar arası tv ile tanıştığımız bu bölümün adı da cbs'in 60 minutes isimli haber programından geliyor.

bölüm 9: something ricked this way comes

ray bradbury'nin something wicked this way comes kitabı. orada da kente gelen bir sirk mi bir panayır mı bir şey vardı ortalığı karıştıran. burada da malum, needy things var. needy things isimli birebir dizideki dükkana benzeyen bir dükkanı anlatan bir stephen king öyküsü de var.

bölüm 10: close rick-counters of the rick kind

gerek bölüm gerek isimle gayet bariz biçimde 1977 yapımı close encounters of the third kind'la ilişkili. bu bölümde rick'ler mekanını görüyoruz evil morty ile tanışıyoruz.

bölüm 11: ricksy business

1983 yapımı tom cruise filmi risky business. ailesi evde yokken biraz eğlenmek isteyen genç ve çığrından çıkan işleri konu alan komedi filmi gibi bu bölümde de rick, eşi dostu toplayıp evde parti yapıyordu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir