TBMM Lokantası Neden Bu Kadar Ucuz?

Ara ara Türkiye Büyük Millet Meclisi lokantasının ucuz fiyatları gündeme gelir ve konuşulur. Peki neden acayip ucuzdur meclisin lokantası?
TBMM Lokantası Neden Bu Kadar Ucuz?


Milletvekili misafirleri

türkiye'de milletvekilliği denen kurum bir avanta dağıtma müessesesidir. milletvekili seçilene kadar partililere, delegelere, ilçe başkanlarına, il başkanlarına, genel başkan yardımcılarına, genel başkanlarına, kısacası önlerine gelen herkese dağıtırlar. seçildikten sonra da bir sonraki seçimde tekrar aday gösterilebilmek için yukarıdaki kesim de dahil olmak üzere dağıtmaya devam ederler.

bu avanta dağıtmalar kendisine haber ulaştıran herkesin çocuğunu ise yerleştirme, yurda yerleştirme, düğüne gidip altın takma, düğün salonunun parasını ödeme, yolda gördüğünde para verme, yanına geldiğinde para verme, gece, gündüz, hafta sonu, gerekirse genel kurulda veya komisyon toplantısında dahi arayan partilisinin telefonuna cevap verip pohpohlama ve aklınıza gelmeyecek bir milyon değişik yolla vatandaşın gönlünü hoş tutma şeklinde tezahür eder.

işte bu vatandaşın gönlünü hoş tutma şenlikleri içerisinde bahsi geçen meclis lokantasının ucuzluğu da, memleketten akın akın vekillerini ziyarete gelen demokrasi sevdalısı partililerine yemek ısmarlamaya bırakın milletvekilini cumhurbaşkanının gücü yetmeyeceğinden ortaya çıkıyor.

"partililik" kavramından geçinen ve hayatını tamamen partililik üzerinden idame eden, her partinin teşkilatında yer alan bu tür var olduğu ve bu kadar güçlü olduğu sürece milletvekillerinin maaşları asla kendilerine yetmeyecek, ceplerindeki paranın buharlaşmaması için meclis lokantası gibi ufak tefek yaratıcılıklarla işin içinden çıkmaya çalışacaklar.

daha önemlisi, milletvekillerinin ucuz yemek yiyebilmek için meclis lokantasının fiyatlarını düşük tuttuklarına ciddi ciddi inanıyor ve bunun dışında mütemadiyen milletvekili maaş zamlarına, cumhurbaşkanı maaş zamlarına vesaire sinirleniyor olmak, bence kronik bir vizyonsuzluğa işaret ediyor zira türkiye'de siyaset içinde dönen para ortadayken meclis lokantasındaki dana kavurmanın fiyatı veya cumhurbaşkanının maaşı üzerine düşünmek bile son derece abes.

siyasetteki yozlaşmanın ufak tefek sonuçlarına takılıp havanda su dövmek yerine sistemin kendisine bir göz atmakta fayda var.

Kâr amacının olmaması

tbmm lokanta fişlerinde gördüğünüz fiyat, net fiyattır. askerlik yapanlar ya da ailesinde asker olanlar bilirler. tsk uzun yıllardır askeri kantin ve sosyal tesislerinde böyle fiyatlara satar ürünleri. sebebi, aldığı ürüne kâr koymamasıdır. yani şu gördüğünüz yemek halkın cebinden falan çıkmadı. tbmm işletmesi ham ürünü aldığı fiyat üzerine pişirme ve sosyal tesis ücretini ekleyerek satış yaptı. ne işletme kâr etti ne de halk ödedi. alınan mal işlendi ve net fiyat alındı.

dışarıda bu yemek yüzlerce liradan aşağı değil deniyor ya, ona göre hesap yapın işte. toplam 20-30 liraya mal edilen şu menüden size nasıl bir kazık atıyorlar. sitemi meclise değil dışarıda halkın 5 kuruş parasına göz koymuş aç gözlü işletmecilere yapmakta fayda var.

Farklı kesimlerin kullanması

meclis lokantasında çok lezzetli yemekler çıkar. ortalamanın çok üstünde bir kaliteye sahiptir lokantanın menüsü ama bu da gereklidir, öyle olmalıdır. nitekim orası bir ülkenin yönetildiği merkezin lokantasıdır. fiyatlar ucuz olmalıdır; oraya çiftçisi de gelir, büyükelçisi de. her kesim için uygun bir standarta sahip olmalıdır, bu da anca yüksek kalite ucuz fiyatla olur. 

Milletvekili Pazarlığının İlk Kez Göstere Göstere Yapıldığı Güneş Motel Olayı