Tecrübe Etmiş Birinin Anlatımıyla: Evde Maymun Beslemek

Toplum olarak evde maymun besleme olayına Çarli filminden biraz aşinayız ancak gerçekten nasıl bir deneyim bu? İşte bir Ekşi Sözlük yazarının gözünden evde maymun beslemek.
Tecrübe Etmiş Birinin Anlatımıyla: Evde Maymun Beslemek
iStock

kendi beslediğim örümcek maymunu canım çaki'mden (çaki ismi) edindiğim tecrübeler doğrultusunda maymun beslemenin diğer hayvanlara kıyasla çok farklı olduğunu söyleyebileceğim gerçeğini değiştirebilecek şeyler yoktur.


efendim, bu zibidi kesinlikle bir hayvan gözünden değil bir çocuk gözünden olaylara bakmakta. o bir hayvan gibi değil, çocuk gibi düşünülmeli. hiçbir zaman köpek gibi sevgi gösterisi yapmayacaktır. sahibini çok sevecektir ama tıpkı bir çocuk gibi başkası şeker verdiğinde ona gidecektir. ipi salındığında kaçma eğiliminde bulunmayacaktır ama etrafta gördüğü ilginç ağaç, çiçek böcek gibi ilgi çekebilecek şeylerle oynarken kaybolabilir.


sinirlendiğinde bir hayvan gibi hareketler sergilemez. kızdıranın gözlerinin içine bakar, daha çok sinirlenirse kaşlarını kaldırır, daha da çok sinirlenirse bu ikisini yaparken aynı zamanda ağzını açar. daha daha çok sinirlendirilirse eliyle vurur ve en son ısırır. 

onun, karakteri ve cinslerinden ayırt edilebilecek derecede bir tipi, surat şekli vardır. 3 çeşit, yazarak tarif edilmesi zor sesi vardır ve bu sesleri farklı istek ve duygusal hallerinde kullanır. başına buyruktur, liderliğin her an hissettirilmesi gerekmektedir. ama ona, onun gibi kızılmalı yani gözlerinin içine bakılıp kaşlar kaldırmalıdır, o gözünü kaçıracaktır. tebrikler; savaşı kazandınız, artık lider sizsiniz.


muzu çok sever bu zibidiler efendim. ama her gün de aynı yemeği yemezler; bir gün muz, elma, çekirdekse; ertesi gün armut, çilek, havuç; sonraki gün yumurta, fındık, portakal. böyle gider. bez derdi var bir de, zor iş. dışkısı buram buram kokar. türkiye şartlarında evde yaşar, kışın dışarıda kalırsa ölür.

Tüm bu tatlılıklara rağmen evde maymun beslemek pek tavsiye edilen bir durum değil. Nedenleri ise şöyle

1) maymun, genetik olarak insana o denli yakın ki insanla ortak pek çok hastalık taşıyabiliyor. bunların arasında hepatit ve aids gibi çok tehlikeli olanları da var.

2) zekası o denli yüksek ki ergenliğe girer girmez delirmesi kaçınılmaz oluyormuş. şöyle düşünün: zeka geriliği olan bir kızınız var ve kafeste tutuyorsunuz. her ne kadar sosyalleştirmeye çalışsanız bile kendi doğal sosyal ortamından çok uzakta tutuyorsunuz. bu tutsaklık içinde ergenliğe ulaşıyor ama doğal olarak derin ve sarsıcı psikolojik sorunlar yaşaması kaçınılmaz oluyor.

3) ne kadar sosyalleşse bile vahşi bir hayvan olan maymunun doğasında ve yaşamında cinayete varan şiddet var ve yetişkin bir maymunun kendini ifade şekillerinden biri bu:


4) ancak hepsinden çok daha önemlisi, bir maymun almakla doğadaki maymunlara yapacağınız kötülük. çünkü bu şekilde maymun ticaretine ön ayak oluyorsunuz.

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi