Tecrübe ve Yüksek Sabır Gerektiren Bir Olay: Metrobüste Yer Kapma Sanatı

Metrobüs kullanan hemen herkesin bir süre sonra uzmanlaştığı yer kapma eylemini Sözlük yazarlarından taktikleriyle beraber dinleyelim.
Tecrübe ve Yüksek Sabır Gerektiren Bir Olay: Metrobüste Yer Kapma Sanatı
iStock.com

henüz duraktayken başlayan bir taktik mücadeledir.

- akbil'i bastığınız andan itibaren iyi bir psikolojik ön hazırlık en az bedensel çeviklik kadar önemlidir. daima pozitif düşününüz. metrobüsü beklerken zihninizde kendinizi yer bulmuş halde ve camdan dışarıdaki manzarayı tasasızca seyreden bir rahatlıkta canlandırınız.

- öncelikle rakiplerinizi iyi analiz etmelisiniz. koordineli ve hızlı hareket eden talebe gruplarından ve kendilerini acındırmak için her türlü tiyatroyu deneyen yaşlılardan uzak durunuz.

iStock.com


- beklenen metrobüs durağa geldiğinde kapısını doğru hizalayabilmek bu sanatı icra edebilmenin ilk şarttır. ancak durağın tek akıllısı siz olmadığınıza göre başkalarının da aynı noktada beklediği göreceksiniz. kapı hizasına kümelenen insan güruhu arasında ilk sırada yer almak şüphesiz büyük avantaj sağlayacaktır.

- metrobüsün kapı hizasında bekleşirken şayet ikinci sıradaysanız önünüzde obstrüksiyon oluşturabilecek yaşlı, obez veya bavul taşıyan birilerinin olmamasına dikkat etmeniz menfaatiniz icabıdır zira öyleleri bellerini doğrultup* metrobüse bininceye kadar atı alan üsküdar'ı geçmiş olur.

- şayet bekleşme kümesinde üçüncü sıradaysanız, yer kapabilme ihtimalini unutunuz.

iStock.com


- metrobüsün dört kapısı arasında en ön ve en arka kapılar tercih edilmemelidir çünkü en öndeki* kapıdan binince sadece sol, en arkadan* binince ise sadece sağ yönde ilerlenebildiği için o kapılardan metrobüse dalınca içeride her iki istikamete doğru hücum şansı yoktur.

- daha geniş hareket alanı ve daha fazla oturma yeri seçeneği sağladığından ortadaki iki kapıdan metrobüse dalmak avantaj sağlayacaktır.

- ortadaki körük alanından uzak durunuz, o kısımda ekmek yok.

- altın kural: metrobüse biner binmez ilk bulduğunuz yere oturunuz. üzümün sapı, armudun çöpü diye diye seçici olmayınız. illa oturarak gitmek gerekiyor diyorsanız ve aceleniz yoksa ininiz ve bir sonraki metrobüsü bekleyiniz. seferler oldukça sık nasılsa.

- metrobüslerde en son işgal edilen koltuk, şoförün sağ arkasında yer alan ve ters yöne bakan bir buçuk kişilik ucubik yerin yarım kıç sığdırılabilen koridor kenarındaki kısmıdır. ancak ve sadece orada yer bulabilmişseniz, kendinizi sanatçı olarak görmek için henüz erkendir; metrobüste yer kapma sanatında halen gelişmeye açık bir düzeydesiniz demektir.

iStock.com

adım 1: etüt çalışması...

durağa geldiğinizde hemen kalabalık insan seline kapılmayın. hafif geride durarak gelen metrobüsün kapısının açılacağı yeri iyi hesaplayın. kapı açık durumdayken de sinsice yaklaşın ama binmeyin tabi.

adım 2: pozisyon alma...

kapıyı tam ortalamaya çalışın. bunun için omuz mücadelesinden kaçmayın. metrobüs kalkıp yeni gelenler olduğunda da yerinizi kaptırmamak için çaba sarfedin.

adım 3: gözlem...

işte burası önemli. eğer yanaşan araç yeşil mercedesler ise 5-6 cm sağınıza kayın. çünkü bu mersoların boyları daha kısa olduğundan kapı mesafeleri de biraz ileri taşınıyor. bu ayrıntıya çok dikkat edin.

adım 4: pozisyonu koruma...

kalıbınızı kullanın. herkeste olan birşey değil kabul ama yine de kendinizi öne çıkarmak için uğraşın biraz. metrobüsün yanaşmasına ramak kala kapının nereden açılacağı belli oluyor artık. kalıbınızla sırayı siz yönetin, diğerleri arkanızdan gelsinler.

iStock.com


adım 5: metrobüs durduğunda...

durmasıyla kapının açılması arasındaki 2-3 saniyeyi çok iyi değerlendirin. yönettiğiniz sıranın önünde kapıyı ortalayarak durun. sağ ve solunuza doğru biraz ilerleyerek olası rakiplerinizi ekarte edin ve pole pozisyonunu kapın. bunun için gerekirse kaldırımdan inin. metrobüs ile kaldırım arasında tek olacağınızdan daha rahat hareket edersiniz.

adım 6: kapılar açıldığında...

tüm bu söylenenleri yaptıysanız ve şansınız da yaver gittiyse metrobüse ilk binen siz olacaksınız. bunun keyfini çıkarmaya çalışmadan hemen bi yere çömün.

özel not: aracı beklerken en arka kapıda bekleyip oradan binmeye çalışın. böylelikle arkadan yanaşacak olan aracın da ön kapısına yakın olursunuz. baktınız bir hesap hatası oldu yada şöför amca sizin beklediğinizden fazla ileri gitti. arkadaki aracın ön kapısında tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.