Tecrübeli Bir Baristadan: Evinizdeki Tavada Nasıl Kahve Kavrulur?

Evde kahve nasıl kavrulur? Tavada kahve kavrulabilir mi? Taze kahve içmenin en efektif yöntemlerinden biri olan evde kavurma ve öğütme işlemine bir bakalım.
Tecrübeli Bir Baristadan: Evinizdeki Tavada Nasıl Kahve Kavrulur?
iStock

dört yıldan fazladır barista olarak çalışıyorum

ilk bulduğum kahve dükkanından vasat bir çiğ kahve çekirdeği aldım. ikinci günümde ikinci dalga kömür kahve zincirinden çok daha lezzetli kahve kavurdum.

her yerde olan kavurma bilgisini paylaşayım...  ekonomik ve ortalama kahve içmek isteyenler için tarif şöyle.

etiyopya kahve seremonisi ilk örneği olabilir. çiğ kahve çekirdeklerini seçerek sararmış, böcekli ve kökeni haricinde çok küçük olmayacak çekirdekleri ısıttığınız tavaya dökün.

bir kronometre bulundurup not almanızı öneririm.

öncelikle yüksek ateş ve tavaya kapak koyarak çok az sallayarak başlayın derim. sonra ilk çıtlamada ateşin altını kısın. çıtlama çok bariz bir mısır patlama sesidir bu arada.

ilk çıtlama sonrası ateşi orta bir yere çekip tavayı daha çok sallayın tahminen 12-16. dakikada ikinci çıtlama gerçekleşecektir. tercihen ikinci çıtlama sonrası çok geçirmeden kavurma işlemini tamamlayın.

kavurma tamamlanır tamamlanmaz metal bir elekte sürekli karıştırarak içini soğutun. sadece dışarı hava salan ama dışarıdan hava almayacak bir kavanoz veya pakette iki üç gün bekletip tüketirseniz çok daha lezzetli bir kahve içeceksiniz.

azar azar kavurduktan sonra hemen öğütüp içerek içtiğiniz kahveyi birkaç adım daha öteye taşırsınız.

sevgilerle.