Ted Mosby'nin 9 Sezon Boyunca Yaptığı En Büyük Hatalar

How I Met Your Mother'ın altın kalpli, sadık ve sanatçı ruhlu mimarı aslında düşündüğünüz kadar iyi biri olmayabilir mi? Okuduktan sonra "Ted Mosby is a jerk!" diye haykırmanıza sebep olacak hatalarını derledik.
Ted Mosby'nin 9 Sezon Boyunca Yaptığı En Büyük Hatalar


ilk akla gelen 

ted için kendi düğününden kaçmış victoria'yı robin için harcamasıdır. kız hayatı boyunca ondan tek bir şey istedi, tamamen doğal olarak robin ile görüşmemesini istedi. ama klasik ted mosby bunu yapamadı ve victoria'mız kalbi kırık bir şekilde oradan ayrıldı. bir de yüzsüz yüzsüz robin'in kolyesi sende mi diye arıyor. ve devam eden yıllarda robin barney ile boşandıktan yıllar sonra grubun yanına geliyor. robin kadar bencil kendini beğenmiş bir karakter için tanıştığı kadınlar içinde onu en çok seven victoria'yı bıraktı. ve kesinlikle hayatının en büyük hatasıdır kesinlikle. victoria kalbimde büyük bir yerin var, gel evlenelim.

detaylandıralım

ted mosby öyle iyi bir karakter, romantik falan değil bildiğin götün tekidir. öyle olmasaydı 9 sezon boyunca çıktığı 30 kadından birinde mutluluğu bulabilirdi. bulamadı, çünkü ted mosby hıyarın tekidir. ki dizi de bunu yüzümüze defalarca kez vurdu.

ted'in en büyük hatası, kendini hikayedeki iyi karakter sanmasıdır. perspektif meselesi gerçi... ama hayır, ted mosby himym hikayesinde kötü karakterdir. en selfless haliyle bile sürekli aptalca kararlar veren bir morondur.

mesela stella dönemi sırf hiç star wars izlememiş diye triplere girmesinden tutun da, üstte de yazıldığı gibi robin için victoria'dan vazgeçmesi gibi.

ben himym izleyince ted'i iyi karakter göremiyorum abi, bütün dizi bana göre, ted ile barney'nin st. patricks day'de gittiği gece kulübündeki gibi. aslında hıyar ve öküz, en düşünceli halinde bile bencil. tek derdi istediğini elde etmek, başkalarını hiç düşünmüyor ki zaten bu yüzden de kaybediyor çoğu zaman.


ted göttür abi, hayatındaki en büyük hata ted mosby olarak yaşaması. ted kendine hayat arkadaşı değil, mükemmel kadını arıyor. yok öyle bir kadın. senaristler bile biraz lily, biraz robin çakması dişi bir ted mosby yarattılar ki, hikayenin sonunda tanıştığı anne de odur.

mesela bir diğer örnek, stella'nın 5 yıldır sevişmemiş olduğunu arkadaşlarına söylemesi. ulan onlara ne? bu kadının özeli, seninle paylaşmış, bu ikinizin arasındaki özel bir şey. sen gider de bunu öküz gibi 7 ceddine sülalene duyurursan, sonra düğünde siktiri yersin. tek bu olay da değil, bütün kız arkadaşları konusunda yapıyor bunu, sadece dizi bu konu üzerinde durmuyor.

zoey evli, ted bunu siklemeden yürüyor. kadının hayatında en sıkı bağlandığı nesneyi yıkıp eşinden ayırıp, bir de mutlu bir ilişki bekliyor.

bir de lily denilen kevaşe'yle arkadaşlığını sürdürmesi. abi dakika yanında durulmaz, ted'in hayatını en az ted kadar siken kişi de lily'dir. ama bitch dersen alınır. geri vites yapan ted'in ben kişiliğine sıçayım. 

natalie'den devam edelim, kızla doğum gününde telesekreterden ayrıldı, ikinci kez gitti yürüdü ikna etti kızı, o zaman da ailesiyle tanışacağı gün ayrıldı gitti.


ted'in düğünde terk edilişinin filminin çıktığı bölümde, tek bölümlük ilişki bile olsa, sırf kendi hayatında sorunlar var diye kızdan çekiniyor falan, sonra kızın sorunlarını öğrenince siktiri çekiyor kıza. ki kızdan soğuma nedeni de aynı, kızın düğünde terk edilmiş olması.

yine bunların dairesinde bunlardan önce kalan kız vardı. ted hıyarı kıza "dibs" (benimdir) demişti hatta, dahası kızla tanıştı-anlaştı bilmem ne... ted'in büyük uyuz iyi karakteristik özelliklerine bayılmıştı kız. sonra ted yine hatırlamadığım saçma bir sebepten kıza siktir çekmişti.

hatırladıklarım bu kadar. sonuç olarak ted mosby hıyarın tekidir. bu düşünceyle oturup diziyi izlerseniz çok iyi anlayabilirsiniz. ben himym'yi 5-6 kez bitirmişimdir geçtiğimiz yıllarda, izledikçe ted'in nasıl bir hıyar olduğunu görmeye başladım, o ana karakter iyidir önyargısı yıkıldıktan sonra bütün hataları göze batmaya başlıyor ve daha iyi anlıyorsunuz, bir kez gördünüz mü bir daha unutmaz mümkün değildir, ted mosby is a jerk!

ekleme: dizinin anlatımı bile ted'in nasıl bir hıyar olduğunu gösteriyor. 8 sezon ona yürüdüm, bunu siktim, ona şunu yaptım bunu yaptım, en son annenizle tanıştım siz oldunuz, sonra öldü, nerde kalmıştık, he robin... ulan çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatacaksın, anneyle ilgili söyleyecek 2 çift lafın yok. gördük; aşık oldun, çocuk yaptı, öldü. bu mu lan? eski sevgililerini sezonlarca anlattın, anne'yi ise 2-3 bölümcük kadar. dingil herif. sorsan bu anne de mükemmel kadın hayatının aşkı bilmem ne...

dangalak ya!

final notu

ted'in en büyük hatası, çocuk istemesidir.

içgüdüleri tarafından yönetilen bir memeli hayvan gibi davranacağına, "çocuk sahibi olmak istemiyorum" deseydi daha birinci yıl sonunda robin'le arjantin/tokyo/paris geziyor olacaktı.

ama yo, bok var gibi çocuk yapsın herkes. sanki genetik kodu titanyumdan yapılmış da yayması gerekiyormuş gibi... alt tarafı yağlı saçlı bir new york bebesisin ulan. bir tane gökdelen çizdin diye milyarder adamın parasıyla yaptırdığı gökdelenler senin mi sandın? kimsin lan sen angut! götündeki kelebeğini sikerim lan senin!

çok sinirlendim bak yahu durduk yere...