Tehlikeli Atlayışlarıyla Akıllarda Kalan Eddie Vedder Neden O Kadar Yüksekten Atlıyordu?

Konserlerinde seyircilerin üzerine tehlikeli atlayışlar yapmasıyla tanınan Pearl Jam'in solisti Eddie Vedder, neden o kadar yüksekten atlamak istiyordu?
Tehlikeli Atlayışlarıyla Akıllarda Kalan Eddie Vedder Neden O Kadar Yüksekten Atlıyordu?
YouTube/Pigeons & Planes

eğer eddie vedder'in konserlerini defalarca izlediyseniz, mutlaka gözünüze şu an irdeleyeceğim konu çarpmıştır. bildiğimiz üzere bu aşırı mütevazi abimiz, konser esnasında çok tehlikeli olmasına rağmen, inanılmaz yüksekliklere tırmanmayı ve seyircinin üzerine hiç düşünmeden atlamayı alışkanlık haline getirmiş. bu konu bayağı ilgimi çekti ve biraz araştırma yapmak istedim.

bu tutkusunun, pearl jam'den çok daha öncelere dayandığına dair verdiği sayısız demeç var. seyirci olarak çok fazla konsere ve tiyatroya gitmiş. ara verildiği zamanlarda ise her daim yukarıya baktığından, dekorlara tırmanmanın ve seyircilerin üzerine atlamanın ne kadar eğlenceli olacağını düşünmeden edememiş hâliyle.


kendisi, sahne şovları arasında, sololarda vb. grubu beklerken çok sıkıldığını ve zihinsel bir egzersize ihtiyaç duyduğunu, aslında önceleri böyle bir şans yakalamasının imkânsız olduğunu ama eline geçen ilk fırsatta bunu denediğini ve sanki yıllardır bu anı bekliyormuşçasına heyecanlandığını sıkça anlatır dururmuş. 

"herkesi, benimle beraber anı yaşamaya davet etmek istedim. içimdeki tutkuyu ancak böyle yansıtabilirdim. kimsenin hayatını tehlikeye atmak veya yaralamak istemedim ama şunu da itiraf etmeliyim ki, çoğu zaman da işe yaradı, kimsenin bir yerinin kırıldığına şahit olmadım" demiş. :)

en meşhurunu ise 1992 yılında hollanda'da gerçekleştirilen pinkpop festivali'nde yapmış ve neredeyse ölümden dönmüş:


özellikle porch şarkısında, bu içindeki tutkuyu tamamen dışarı vurmak istemiş. şarkıyı daha önce dinlediyseniz eğer, size yansıttığı duygu "sadece bir kez hayata geliyoruz ve her an her şey olabilir, o yüzden anın tadını çıkartacağız". zaten pearl jam'i pearl jam yapan şey de size neredeyse tüm şarkılarında bu duyguyu aktarmasıdır diye düşünüyorum.

eddie abimizin en iyi tırmanışlarının derlemesi dahi var! :)


yetişkin bir sanatçı ve bir baba olarak artık bu fiziksel riskleri almadığından da söz ediyor verdiği demeçlerde. 90'ları bu kadar çekilir kılan, birçok anımızda bizzat imzası olan birisi için isabetli bir karar olmuş. :)

şuraya da bir best of listesi atarak kapanışı yapalım.