Tek Seferde 30 Bin Milli Piyango Bileti Alan Kişinin Şansı Nedir?

Geçtiğimiz gün Milliyet yazarı Özay Şendir, bir vatandaşın Nimet Abla'dan tek seferde 30 bin Milli Piyango bileti satın aldığını yazdı. Bu haberin doğru olduğunu varsayarak küçük bir hesap yapalım.
Tek Seferde 30 Bin Milli Piyango Bileti Alan Kişinin Şansı Nedir?
iStock

Eğer biletler sıralı ise

%20'si son rakamdan,
%8'i son 2 rakamdan (ikramiyesi bilet tutarı bazında %16 eder)
%1'i son 3 rakamdan (ikramiyesi bilet tutarı bazında %4 eder)

tabii birbirinin üstüne binen ikramiyeler de olacaktır, amorti tutarken son 2 rakamda tutması gibi. genel olarak %35'i kesin olarak kurtarıyor. 10 bin, 20 bin gibi tutarlardan birini kazanma ihtimali de yüksek. sonuç olarak %40 geri dönüşüm var diyebiliriz. kara para aklama yöntemi olarak gayet boktan bir yöntem olduğunu söylemeye gerek yok.

Bence kuruşuna kadar hesabı yapılmıştır

amorti, son iki, son üç rakamına göre ikramiyeler düşüldükten sonra adam akıllı ikramiye vurmadığı sürece zarar 300 bin tl yazar. 30 bin seri bilete 200 bin, 500 bin, 1 milyon tl gibi diğer ikramiyelerden vurma olasılığı yüksektir. bunlardan bir tane yakalarsa ya fit olur ya da kara geçer. 70 milyon şart değil 5 ya da 10 milyon tl vurursa da büyük kara geçer. ayrıca her sene büyük ikramiyeye çıkan 4 biletten birinin nimet abla'dan çıktığı düşünülürse 70 milyonun da bu 30 binlik seriye çıkma olasılığı bir hayli vardır. 

sözün özü; hiçbir bok çıkmadığında 0 300 bin tl acıtmayacaksa o adam için güzel heyecan olacaktır. ama risk alıp bu işlere girdiyse zerre akıl yoktur. çünkü kumar, acıtmayacak kadarla oynanır. azı eğlendirir, ortası süründürür, çoğu öldürür.

Bir de şöyle bir durum var

arkadaşlar, milli piyango bileti sadece ikramiye kazanma şansı demek değildir. adam 30 bin tane bilet alıp 525 bin lira harcamış. evet, bu biletlerden birine büyük ikramiye çıkabilir. ama çıkmasa bile ufak tefek ikramiyelerin isabet ettiği biletler olacaktır. peki onlar ne işe yarar? birilerine jest yapmaya yarar. bir yerde birisi işinizi halletti diyelim. adama para verseniz ileride sorabilirler nereden buldun diye. ama direkt bileti verseniz hiçbir açıklama yapmak durumunda kalmaz. ikramiye çıktı der geçer. bu yüzden ikramiye çıkmış biletleri satın almak isteyenler olabilir. sadece para aklamak için değil, birilerine jest yapmak için.

Olasılık Teorisiyle İlgili Beyninizi Yakabilecek Bir Düşünce Deneyi: St. Petersburg Paradoksu