Tek Taş Yüzük Alacaklara Tavsiyeler

Günümüzde artık tek taş yüzük olmazsa olmaz arkadaşlar. Önce bu gerçekle bir yüzleşelim, sonra da eğer olur da bir gün düşünürseniz diye bu tavsiyeleri buraya bırakalım.
Tek Taş Yüzük Alacaklara Tavsiyeler
iStock.com

- öncelikle sürprizi bozmamak için gizli bir çalışma yürütmeniz gerekli. kızın yakın bir arkadaşından taktığı herhangi bir yüzüğü ödünç almasını ya da bir tiyatro ile kumpasa getirip bir şekilde yüzüğü denetip ölçüsünü alması gerekiyor. bu işin oldukça önemli bir kısmı.

- normalde 10-11-12 arası ölçüler standart kabul edilir. bu yüzden yukarıda belirttiğim seçeneği yapma ihtimaliniz yoksa standart bir yüzük alıp deneyin olmadığı takdirde standart olduğu için geri alma, değiştirme ihtimalleri daha yüksek.

- yüzüğü yarım ölçü (11'den 11,5'a) büyütüp küçültebiliyorlar. eğer az bir farkla olmuyorsa hemen bu şekilde müdahale edebilirsiniz.

bunlar almadan önce bilmeniz gerekenler. şimdi bilinçli bir şekilde yüzük bakalım;

- bu yüzükçülerin ana mekanı çemberlitaş'dır. çemberlitaş tramvay istasyonunda inip taş sütunun yanından aşağıya nuru osmaniye caddesine çıkarsanız bir cadde boyunca sağlı sollu " cart curt diamond", "sik sok diamond" şeklinde dükkanlar göreceksiniz.

- bunların çoğu bu işin toptancılığını yaptığı için hazır modeller yerine sizlere bütçe soracaktır. eğer ne kötü ne iyi orta karar ama güzel bir şey olsun derseniz 1.750-2.000 tl arasında bir para ayırmanız gerekiyor.

- bu bütçeyi alacağınız yüzüğün şekli, karatı ve parlaklığı etkiliyor. d,e,f,g,h gibi parlaklık değerleri var. piyasada en çok g,h parlaklığında bulunuyor ki çok da kötü sayılmaz ama iyi olsun derseniz f parlaklık sizin için ideal olacaktır.

- bilinmeyen bir başka şeye de açıklık getireyim taş ne kadar kırılır ve ufalırsa değeri o kadar azdır. o yüzden tektaş yüzük 3 taşlı, 5 taşlı yüzüklerden pahalı oluyor. taş ne kadar tek ve iriyse o kadar değerlidir bunu unutmayın.

- üzerinde sadece tek taş bulunan yüzükler yerine yanında da ufak taşların bulunduğu piyasada kollu yüzük modeli denilen modele yönelin, kadınlar tarafından daha çok seviliyor.

- zen pırlanta ve bir iki premium mağaza var. bu mağazalardan pahalısı iyidir mantığı ile tek taş almayın kazık yersiniz. dostlar bu taşları dünya'da iki yerden alabiliyorsunuz. evinizin bahçesinde pırlanta madeni bulsanız bile çıkartıp satmanız yasak. bu iki merkez belçika ve kanada'da bulunuyor. bu yüzden sadece buralardan onaylı olan ürünler satışa sunuluyor. allah'ın madenini biri 5.000 diğeri 2.000 tl'ye satıyorsa bilinki adamın şekilli mağazası ve bol jöleli çalışanları vardır. işte bu yüzden size avm mücevhercilerini değil de çemberlitaş'ı öneriyorum. 5.000 liraya avm'den alacağınız yüzüğünün 4 katı büyüklüğündekini aynı paraya çemberlitaş'tan alırsınız.

- yüzüğü aldığınızda öküzlük etmeyin kıza sürpriz yapın. ondan habersiz çemberlitaş'a gidemiyorsanız ananızı babanızı kandırın ailemi gezmeye çıkartıyorum deyip her birlikte yüzük bakın. çok eğlenceli olabilir, hem babanıza haşlanmış mısır falan ısmarlarsınız. güzel olur. ailenizi de eşinizi de sevin. adam olun.

saygılar.

öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi avmlerde bulunan tektaşlar ile başka yerlerde satılan tektaşlar arasında hiç bir fark yok. önemli olan sertifikasının olması. fahri kuyumculuktan alırken oradaki abimizin de özel bir cihazla size göstereceği gibi sertifika üzerindeki numara, taş üzerinde de bulunuyor. avmlerde aldığınız yüzüğün taşı üzerindeki numaraya bakma imkanınız var mı onu bilmiyorum, eğer satıcılar göstermiyorlarsa oralarda kandırılma ihtimaliniz daha yüksektir. satan herhangi bir kişi sertifikalı diye satıyor olabilir ve siz sertifika sahte falan olabilir diye düşünebilirsiniz, panik yapmaya gerek yok, bu numarayı da internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. yukarıda belirtildiği gibi bütün taşlar aynı yerden geliyor ve internette sertifika numarasını girdiğiniz zaman bu abilerin belirlediği özelliklerini görebiliyorsunuz (büyüklük, parlaklık, leke, kesim vb).

özet olarak satın aldığınız yer önemli değil, hepsi aynı atın b*ku.

iStock.com

taş özelliklerine göre fiyat farkediyor tabi, herkezin de bir bütçesi olduğuna göre bu bütçeye göre nasıl taş seçilmeli ona değinmek gerekirse; yeni nişanlanmış/evlilik teklifi almış bayanlar bir araya geldiği zaman taşlarını karşılaştırırlar, eğer karşılaştıracak kadar samimi değiller ise her biri diğerinkini çaktırmadan incelerler, bu bir gerçek. ve bu karşılaştırmada/incelemede en önemli husus büyüklüktür, şunu canı gönülden söyleyebiliriz ki kadınlar için en önemli husus büyüklüktür, taştan bahsediyorum halen.

ikinci önemli husus ise taşların parkalığı, parlaklıkları e, f, g, h gibi harflerle belirtilir. bunlar haricinde de bir harf var mı tam bilmiyorum. yan yana koyulduğu zaman e ve h parlaklığındaki taşlar arası biraz fark oluyor, bu inkar edilemez, fakat aynı büyüklükteki bir taş h yerine e olursa fiyat 2-3 katına çıkabiliyor. parlaklıktan ziyade büyüklük tercih etmek bence daha doğru olacaktır, şimdiye kadar eşime arkadaşları tarafından sorulan soru hep "kaç karat?" olmuştur. h e'ye göre daha az parlak dediysek de yine de gerçek pırlanta, diğer dandik taşlara göre cayır cayır parlıyor.

fiyata etki eden diğer bir husus ise leke, bu da vsi1, vsi2, si2, si1 gibi ifadelerde belirtiliyor. gözle göremeyeceğiniz leke boyutu hatırladığım kadarıyla si2. tabi siz yine gidin taşı alırken kırığı döküğü var mı diye kontrol edin.