Teknolojinin Sağlık İçin Faydalı Kullanımının 5 Önemli Örneği

Huawei aracılığı ile
Hayat kalitenizi yükseltmek için anlık olarak takibini yapabileceğiniz birçok sağlık verisi var. Bu veriler, işlerin yolunda gidip gitmediği konusunda size fikir verebilir.
Teknolojinin Sağlık İçin Faydalı Kullanımının 5 Önemli Örneği


1. Nabız takibi

Hayatımızın devamlılığının sağlanmasında kalbin düzgün bir şekilde çalışıyor olması büyük önem arz ediyor. Biz günlük rutinlerimize devam ederken kalp de sürekli olarak çalışıyor; vücudun ihtiyacı olan oksijeni ve diğer maddeleri taşıyan kanımızı, düzenli atışlarla tüm vücuda pompalıyor. Yetişkilerde dakikada 60 ila 100 aralığında olması gereken kalp atış hızı; yaş, kondisyon durumu, duygusal durum, hava sıcaklığı gibi etmenlerden etkileniyor. Nabzın olması gereken değerlerden yüksek ya da düşük olması durumu, bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Bu nedenle, düzenli olarak kalp atış hızımızı takip edebileceğimiz bir akıllı saat sahibi olmak, olabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı hızlı aksiyon almayı sağlayacaktır.


2. Uyku düzeni

Olmazsa olmazlarımızdan olan uyku, vücudumuzu yavaşlatıp rahatlatarak kalktığımızda kendimizi fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Düzenli ve kaliteli bir uyku rutini, yeni günün; daha mutlu, daha enerjik, daha verimli geçmesini sağlar. Uyku döngüsünü ve vücudumuzun biyolojik saatini düzenleyen melatonin hormonunun da gece karanlığında salgılandığını düşünürsek; iyi ve düzenli bir uykunun sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun altını çizmiş oluruz. 

Siz, 7 ila 9 saat arasındaki ideal uykunuzu alırken uyumayan akıllı saatler, gelişmiş sensörleri ve yapay zekasıyla desteklenen uyku takibi özelliği sayesinde uykunuzun kalitesini takip eder. Bu sayede uykuda geçirdiğiniz süreyi, uykunuzun bölündüğü ve derin uykuda olduğunuz zamanları görebilirsiniz.


3. Kan oksijen doygunluğu

Kan basıncı (tansiyon) ve kalp atış hızı haricinde muayenede ilk bakılan değerlerden biri de SpO2 olarak bilinen kan oksijen doygunluğudur. Yetişkin bir insanda kalp, dokulara dakikada ortalama 5000 ml kan pompalarken 1000 ml de oksijen verir. Sağlıklı bir insanın SpO2 değeri 90 ila 100 arasında olmalıdır. Kana yeteri kadar oksijenin gitmemesi durumuna hipoksemi denir ve hipoksemi, insan sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur. Yoğun çalışanlar, yüksek rakımda yaşayanlar, yaşlılar ve horlayan insanlar; hipoksemi riskini en aza indirebilmek adına kan oksijen doygunluğu (SpO2) değerlerini sürekli olarak kontrol etmek durumundalar.

Geleneksel olarak arteriyel kan gazı (ABG) testi ve nabız oksimetresi ile ölçülebilen SpO2'nin takibini akıllı saatler ile 7/24 kolayca yapabilir; bu sayede, yaşanabilecek herhangi bir sağlık sorununa karşı hızlıca doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.


4. Daha iyi alışkanlıklar

Gündelik hayatın yoğun koşturmacası esnasında yapmamız gereken çoğu şeyi unutabiliyoruz. Mesela su içmek... Organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, zihin gücümüz, cilt güzelliğimiz için günde ortalama 2-2.5 litre su içmemiz gerekiyor ancak çoğumuz bunu bir sebepten atlıyoruz. Fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmemizi sağlayan egzersiz yapmak mesela; "pazartesi başlarım"la başlayan ancak devamı gelmeyen sözler... İşle ilgili halledilmesi gereken o mesele, gidilmesi gereken o toplantı? Yanı başınızda size sürekli olarak bir şeyler hatırlatan; egzersiz yapmanızı, su içmenizi, o toplantıya geç kalmamanızı söyleyen bir asistan olsaydı ne güzel olurdu, değil mi?

Giyilebilir teknoloji akıllı saatler, sizin için günlük hedefler belirler ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olur.


5. Stres ölçümü

Yoğun şehir hayatının, çok çalışıp az dinlenmenin, duygusal iniş çıkışlarımızın olumsuz sonuçlarından biri de ister istemez stres oluyor. Uykusuzluk, baş ağrısı, bağışıklık zayıflığı, hormon bozuklukları, kas ağrıları, libido düşüklüğü gibi sağlık sorunlarına neden olan stres, baş edilmesi gereken problemlerden biri.

Stres, hayatlarımızın içine bu kadar girmişken teknolojinin bu duruma el atması kaçınılmazdı. Akıllı saatler, stres izleme özelliği ile stres seviyenizi 7/24 takip ederek sizi olağandışı durumlara karşı uyarır ve stresle baş etmeniz konusunda stres endeksiniz aracılığıyla size yardımcı olur.

14 güne varan pil ömrüyle 7/24 sağlık takibi yapabileceğiniz HUAWEI WATCH GT 3, zamanı yeniden tasarladı! HUAWEI WATCH GT 3'ü hemen keşfetmek için tıkla.