Teksas'taki Kış Fırtınasında Hayatta Kalmaya Çalışan Ekşi Sözlük Yazarlarının Anlattıkları

ABD'nin Teksas eyaletinde şu sıralar inanılmaz bir kış fırtınası yaşanıyor. Sıcaklığın -20'lere düştüğü eyalette yüz binlerce kişi günlerdir elektriksiz şekilde hayata tutunmaya çalışıyor. Teksas'ta yaşayan bazı Ekşi Sözlük yazarları, son 100 yılın en büyük doğa olayında yaşadıklarını anlatmışlar.
Teksas'taki Kış Fırtınasında Hayatta Kalmaya Çalışan Ekşi Sözlük Yazarlarının Anlattıkları

teksas'ta tabiri caizse, son birkaç gün itibarıyla milletin anası ağlıyor.

her şey geçtiğimiz hafta sıcaklıkların sıfıra inmesiyle başladı. bu tür havalara alışık olmayan teksaslı, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kaldı. 

önce dallas'ta 133 araçlık şu kaza oldu:


sonra hafta sonunda, güneyden, meksika tarafından gelen bir kar fırtınası vurdu eyaleti. birçok teksas şehri, tarihinin kayıt altına alınmış en soğuk günlerini yaşadı.

şimdi de salı-perşembe arasında kaliforniya taraflarından gelen ikinci bir kar fırtınasıyla boğuşmaya başladı.


neler oldu? teksas eyaleti öyle kar küreme araçları falan istihdam etmediği için bildiğin felç oldu. herkes evlerinde. hadi burası tamam. artist teksas aynı zamanda kendisini abd'nin elektrik hattından bağımsız tuttuğu için bu konuda federal yardım da alamıyor. şu anda sınır bölgelerinde federal hattan enerji alabilen yerler gayet rahatlar; gerisi tufan.

normalde enerji devi teksas tabii ki enerji sorunu çekmezdi ama hava -10 dereceleri görünce hem doğal gaz dönüşüm santralleri, hem de termik santrallerde donma oluştu.


peki elektrik arzı neden bu kadar önemli? 

teksas gibi kışın genellikle yumuşak geçtiği eyaletlerde ısınma fuel oil, doğal gaz, propan gibi yakıtlarla degil, direkt olarak elektrikle, yani evin klima sistemiyle yapılır. hava -5, -10 derecelerde gezerken evde ısıtma olmaması haliyle büyük soruna yol açıyor.

hem ulaşım, hem de elektrik arzında sorun ortaya çıkınca belediyeler de hizmet vermekte zorlanmaya başladı. birçok şehirde su kesintileri de başladı. 

koca eyalet resmen plansızlıktan dolayı bolluk içerisinde yaşamasına rağmen yokluk çekiyor. "teksas tek başına devlet len, gerekirse bağımsız oluruz" diyen teksaslılar şimdi biden'dan yardım dileniyor.

durum cumaya kadar devam edecek.  bakalım kim öle kim kala...

austin'den bildiriyorum.

yaklaşık 38 saattir şehir merkezinde (benim evim de dahil) çoğu evde elektrikler yok. en kötüsü de burada ısınma, ocak, vb. aklınıza gelen her şey elektrikli. daha önce böyle bir soğuğa alışkın olmadıkları için yollar, marketler vb. kapalı. okullar tatil, hayat durdu.

son birkaç yıldır california'dan austin'e eğtimli kesimin, özellikle teknoloji şirketleri sebebiyle, göçü artmıştı. bu küçük kıyamet hali şehrin altyapısının böyle bir büyüme için ne kadar yetersiz olduğunu gösterdi ne yazık ki...

konum: dallas

elektriklerin kesilebileceğini öğrendiğimiz gün çevredeki marketlerde tüple çalışan katalitik soba aradım. bulamayınca kamp tüpüne takabileceğim ısıtıcılara baktım ancak elektriksiz tüm ısınma araç gereci ve aynı zamanda odun dahi tükenmişti. amerikalılar böyle durumlarda çılgınca stok yapıyor. aynı zamanda böylesi sıcak bir eyalette katalitik soba vs. stoğu da o derece az oluyor. velhasıl hiçbir ısınma alternatifi bulamayınca, evdeki 3-5 kamp tüpüme ocak takıp en azından çay, yemek yaparız demiştim. nasılsa birkaç saat içinde düzelir dedim. ne saf bir insanım ki olası bir kesintinin çok uzun sürebileceğini düşünmedim.

derken önceki gece 4:30da 20 aylık oğlumun çığlığıyla uyandım. ev ısısı 12 dereceye düşmüştü. hadi ben ankara'da büyüdüm, soğuk bana koymaz da, bebe ilk kez tanıştı ve çok korktu. odanın kapısını kapattım, bir yurt öğrencisi soğukkanlılığında olabildiğinde mum ve kamp ocağımı yaktım. sabah 7 olduğunda odanın ısısı 16 dereceye ulaşmıştı ancak evin geri kalanı 4 dereceye düşmüştü. ne de olsa kagir yapı, nasıl tutsun sıcağı deyip, 7:30'da elektriği olan arkadaşlarımıza gitmek üzere evi terk ettik. 2 gündür hiç elektrik gelmedi. bu sabah evi kontrole gittiğimizde, bir de komşunun canavar kamyonetiyle park halindeki aracımıza kötü bir şekilde çarptığını gördüm. üstelik hemen hemen tüm komşular ilk geceyi arabalarında geçirmişlerdi.

şu günleri bir atlatalım da, bir 10 yıl boyunca daha hiç kullanmayacağımı bilsem de, ilk iş bir katalitik soba alacağım. döndük dolandık nenemin katalitik sobasına muhtaç kaldık.

her şey bir yana, evinde yalnız olan onca yaşlı insan ne yapıyor, bu duruma çare bulabildiler mi, zamanında yardım ulaşıyor bilmiyorum. umarım can kaybı olmaz. kötünün kötüsü var, şikayet etmeye hakkım yok sanırım.

houston'da yaşıyorum.

3 gündür elektrik yok ki ısıtma da ocak da elektrikli olduğu için ilk gün şöminede yemek yapıp öyle idare ettim. ertesi gün gittim, ısınmak için 4 torba kömür aldım, o da bitti. mağazalarda odunlar, kömürler bitti. şu an da arabada yatıyorum çünkü hava -10 derece ve evi ısıtmanın imkanı yok.

houston, texas'ın bilinen tarihinin en büyük felaketi olabilir. daha doğrusu en çok insanı etkileyen felaketi. -16 derece.

evlerde yalıtım zaten yok, incecik cam. doğalgaz hiç yok ısınmak için. sular dondu, akmıyor. elektrik 2.5 gündür hiç yok.ısınmak için sadece elektrik kullanılıyor ki bu yok, şehrin çoğunda elektrik ne zaman gelecek belli değil. borular patlıyor, su basıyor. ocakların hepsi elektrikli; dolayısıyla sadece kahvaltılık yeniyor. buzdolabı çalışmıyor, olan yemekler bozuluyor.

internet yoka yakın. telefonların interneti bazen hiç çalışmıyor, yüklenmeden telefon şarjları bitiyor. jeneratör yok satıyor.

millet arabada ısınmaya çalıştığı için benzincilerde uzun kuyruklar var. garajında ve evinde gaz zehirlenmesinden ölen sayısı her dakika artıyor- ısınmanın tek yolu araba.

yaşlılara ulaşılamıyor. yollar buz tutmuş vs. saymakla bitmez.

rezaleti yaşıyorum. allah yardımcımız olsun