Tekvandocu İrem Yaman Krizinin Aslı Astarı Nedir?

2020 Olimpiyatları'nda, tekvando branşında ülkemizi kimin temsil edeceği konusunda çıkan tartışmayı aktarıyoruz. Aynı zamanda "İrem Yaman kimdir?" tarzı sorularınıza da cevap bulabilirsiniz.
Tekvandocu İrem Yaman Krizinin Aslı Astarı Nedir?
İrem Yaman (solda), Hatice Kübra İlgün (sağda)

açılın bu konuyu yakından takip eden biri geldi. öncelikle konu nasıl çıktı onu açıklayayım. irem yaman 62 kiloda yarışan bir tekvandocu. ancak 62 kilo olimpiyatlarda yok o yüzden kilo düşmesi veya çıkması gerekiyordu ve 57 kiloya düştü. ama bu kiloda başka başarılı sporcu olan hatice kübra ilgün de yarışıyor. işte tam burada olaylar karışyor. tekvando branşında olimpiyatlarda aynı ülkeden her siklette sadece bir sporcu yarışabiliyor.

hatice, irem'in sakat olduğu roma ve chiba'da düzenlenen grand prix turnuvalarında altın ve gümüş madalya kazandı. ayrıca hatice ekim'de sofya'da yapılan irem'in ikinci turda elendiği, bir diğer grand prix turnuvasında bronz madalya kazandı. hatta irem'i yenen hırvat sporcuyu yenerek aldı bronzu. bu turnuvadan sonra federasyon italya'da düzenlenecek avrupa şampiyonası için iki sporcu arasında seçme düzenleme kararı aldı. link 1, link 2

seçme müsabakasını uzatmada irem kazandı, avrupa şampiyonasına katıldı ve altın madalya kazandı. (edit: bu turnuvada son iki olimpiyat şampiyonu olan britanyalı sporcuyu çok rahat yenerek aldı altın madalyayı, onu da ekleyeyim.)

İrem Yaman - Hatice Kübra İlgün Seçme Müsabakası 

25 Ekim 2019

federasyon o sıralarda olimpiyata gidecek sporcunun aralık ayında yapılacak moskova grand prix'sinde daha başarılı olan sporcunun gideceğini açıkladı. ve aralık ayında yapılan bu turnuvada hatice kübra ilgün irem'i çeyrek finalde yendi.

Moscow 2019 Grand Prix / İrem Yaman vs H. Kübra İlgün


daha sonra bu turnuvada gümüş madalya kazandı. (ekleme: ayrıca şunu da eklemek istiyorum; bu turnuvanın ilk turunda hatice rakibi ile 7-7 berabere kalmıştı, uzatmada rakibi yere düşünce ceza puanı aldı ve kazanan hatice oldu, o maçta hatice yenilse, irem katılacaktı olimpiyatlara -bu maçtan önce yapılan müsabakada rakibini yenerek ikinci tura çıkmıştı- ve tüm bu tantana yaşanmayacaktı, neyse böylelikle tekvando gündem oldu.) yani 4 grrand prix'de de en az kürsü yaptı. irem madalya bile alamadı. şuradan kadınlar 57 kiloya gelerek bakabilirsiniz. irem'in olimpiyat sıralamasında hatice'nin önünde oluğu doğru ama bu puanların çoğu 62 kiloda kazandığı puanlar. ayrıca hatice son bir yılda yaptıkları 3 karşılaşmanın ikisini kazandı. hatta yanlış hatırlamıyorsam biri 15-20 farklaydı. şahsi fikrim iki sporcu da olmpiyatlara gitmeyi hak ediyor ama aynı ülkeden her siklette sadece bir sporcu yarışabiliyor. konu böyle . bence hangisi giderse diğerine haksızlık olacak.

ekleme: ekşi sözlük'ten bana "sence kim katılmalı, kimin form durumu daha iyi?" diye bir soru geldi, bir seçme karşılaşması yapılsa hakkaniyetli olur diye düşünüyorum. ayrıca iki hafta önce isveç'te yapılan turnuvanın sonuçlarını da ekleyeyim, yararı olur belki.

"kadınlar 57 kiloda hatice kübra ilgün, tüm rakiplerini mağlup ederek altın madalya kazanmayı başardı. katıldığı bir önceki uluslararası turnuvayı da altın madalya ile tamamlayan hatice kübra ilgün formunu isveç’de de devam ettirdi."

"kadınlar 62 kilo finalinde iki türk sporcu karşı karşıya geldi. finale kadar tüm rakiplerini mağlup eden ikra kayır ve irem yaman birbirlerine rakip oldu. ikra kayır, rakibini 9-1 mağlup ederek altın madalyaya uzanırken irem yaman gümüş madalyanın sahibi oldu" bu arada ikra kayır 2001 doğumlu bir sporcumuz.

Hatice Kübra İlgün

Türkiye Tekvando Federasyonu'nun konuyla ilgili açıklaması

Yayınlanma Tarihi : 09.03.2020 - 17:08:32

Dünya Taekwondo Federasyonu’nun ‘Olimpiyat Oyunları Taekwondo Müsabakaları Katılım Prosedürleri Madde 9.5.1’e göre’ 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılım için olimpik sıralaması 2019 Aralık ayı itibariyle sona ermiş ve olimpik sıralamada ilk 5 içinde sporcusu bulunan ülkeler, olimpiyat oyunlarına katılım için ülke adına kota kazanmıştır. Ülke adına kazanılan kotayı kullanacak sporcuyu yukarıda belirtilen mevzuat hükmüne göre ülke federasyonu belirler. Federasyon, ülke kotası kazanıldıktan sonra olimpiyatlara katılacak sporcuyu milli olimpiyat komitesi aracılığıyla bildirir.

Tüm olimpik federasyonlarda olduğu gibi Türkiye Taekwondo Federasyonu da, her zaman ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek amacıyla performansı daha iyi sporcuyla organizasyonlarda temsil edilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle teknik ekip değerlendirmelerini yaparak iyi performans ortaya koyan sporcuları tercih etmektedir.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları sporcu seçiminde de bu yol kullanılmıştır. Aynı kiloda mücadele eden iki milli sporcumuzun olimpik puanları birbirlerine çok yakın olmakla birlikte İrem Yaman’ın kazandığı puanların çoğu olimpik sıklet olmayan 62 kiloda, Hatice Kübra İlgün’ün almış olduğu puanların tamamı ise 57 kilo olimpik sıklet müsabakaları sonucu toplanmıştır.

Bu bilgiler ışığında yapılan değerlendirmeler sonucunda; federasyonumuzca 23 Ekim 2019 tarihinde bir açıklama yapılarak; ‘Olimpik sıralamada İlk 5’te birden fazla sporcumuz bulunan sıkletlerde, Aralık ayında Rusya’da yapılacak olan Grand Prix Final Müsabakasında daha başarılı olan sporcu puan durumuna bakılmaksızın ülkemizi Olimpiyat Oyunlarında temsil edecektir” ifadelerini kullanmış ve bu husus yarışma tarihinden 1.5 ay önce ilan edilerek her iki sporcumuza da bildirilmiştir. Bu konuda sporcularımız tarafından bu karara herhangi bir itirazda bulunulmamıştır.

Olimpiyat Oyunlarındaki mücadeleye en eşdeğer organizasyonlar Grand Prix müsabakalarıdır. Grand Prix Finalinin olimpiyat oyunlarından daha zorlu olduğu bilinmektedir. Grand Prix Final’ inde olimpik sıralamadaki en iyi 16 sporcu yer alırken, olimpiyatlardaki 16 sporcu dağılımında kıta kontenjanlarından dolayı daha zayıf sporcular da yer alabilmektedir. Dolayısıyla Grand Prix Finali en güçlü olimpiyat provasıdır ve bu ölçekte bir organizasyon olimpiyat oyunlarına kadar yapılmayacaktır. Bu nedenle birbirine denk gördüğümüz değerli iki sporcumuz arasındaki seçimin bu organizasyonda yapılması adaletli olarak değerlendirilmiştir. Yaygın olan bu tercihe benzer bir örnek; Güney Kore’nin iki sporcusu arasındaki son 3 maçlık sonuca göre olimpiyatlarda ülkesini temsil edecek sporcuyu belirlemesidir.

İki milli sporcumuzun 2019 yılı 57 kilo olimpiyat kotası sıralamasını etkileyecek Grand Prix müsabakaları performanslarına baktığımızda; Hatice Kübra İlgün’ün 4’ü Grand Prix olmak üzere katıldığı tüm organizasyonlarda madalya kazandığı görülmektedir. İrem Yaman son 4 Grand Prix’in 2’sine sakatlığı nedeniyle katılmamış, katıldığı 2 Grand Prix’te ise madalya kazanamamıştır. Hatice Kübra İlgün, bu süreçte 4 Grand Prix’te de madalya kazanmıştır.

Federasyonumuzca seçme yapılacağı belirtilen 2019 Rusya Grand Prix Finali’nde yapılan müsabakada Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı mağlup etmiş ve turnuva sonunda da gümüş madalya kazanmıştır. İki milli sporcumuzun birbirleriyle yaptıkları müsabakaları incelediğimizde, Hatice Kübra İlgün’ün İrem Yaman’a karşı 2-1 üstünlüğü bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler incelendiğinde 2020 Tokyo Olimpiyatları 57 kilo kategorisinde ülkemizi temsil etmek üzere Hatice Kübra İlgün belirlenmiştir.

Her iki sporcumuz da ülkemizin milli değeri olup, daha büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tamdır. Sporcumuz İrem Yaman’ın ‘Olimpiyatlarda başarı kazanma odaklı’ basın açıklamasını anlayışla karşılamakla birlikte bu sürecin her iki sporcumuzun bilgileri dahilinde yürütüldüğü ve Tokyo 2020’de ülkemizi kimin temsil edeceği hususunun bu doğrultuda belirlendiğini kamuoyuna saygıyla bildiririz.

Hafızalarını Tazelemek İsteyenler İçin: Aslı Çakır Alptekin Olayının Kronolojik Özeti