Telefonun, Mucidi Olarak Bilinen Graham Bell'den 1200 Sene Önce İcat Edilmiş Olması

Telefonun icadı birçok kişinin bildiğinin aksine Graham Bell tarafından gerçekleştirilmedi. Graham Bell'den 1200 sene öncesine kadar gerçekleştirilen telefon icadı ve bu süreçte gerçekleştirilen bazı başarılı çalışmalar da bulunmakta. Sözlük yazarı "alebahad"ın yanlış bilinen doğruları düzelttiği yazısıyla aydınlanalım.
Telefonun, Mucidi Olarak Bilinen Graham Bell'den 1200 Sene Önce İcat Edilmiş Olması
iStock


telefonu kim icat etti desek, graham bell der hemen hemen herkes. ama yanlış cevap.

konuyla biraz ilgilenenler ise esas mucidin antonio meucci isimli italyan asıllı amerikan mühendisi olduğunu söyleyeceklerdir. 

antonio, teletrofono dediği icadını 1860 yılında yayınlamak ister. ancak patent parası olan 250 doları olmadığından bunu basın aracılığı ile yapmak ister.

Antonio Meucci


yine yapamaz çünkü ingilizcesi gerçekten kötüdür ve sadece new york'taki birkaç italyanca yayın yapan yerel gazetelerde küçük köşelerde yayınlatabilir.

patent parasını bulamadığından projesini ve bir modeli western union telgraf şirketine yollar ve maddi destek ister. şirket yöneticileri kendisiyle görüşmek istemediği gibi modeli ve projesini geri vermez. "hacı senin proje kayboldu vallaha" derler. şaka gibi.

bu olaydan 2 yıl sonra graham bell isimli bir zat telefon patentini alır ve ne hikmetse western union ile oldukça kazançlı bir anlaşma imzalar. bell bir anda üne ve şöhrete kavuşurken antonio yoksulluk ve meçhulluk ile ortalardan kaybolur.


yaklaşık o dönemdeki edison ve tesla arasındaki olayları da düşününce çok garip gelmiyor aslında bu haksızlıklar.

ancak hala esas mucidi bulmuş değiliz

günümüz peru bölgesinde asırlar önce yaşamış chimu medeniyetine ait bir alet hala washington'daki ulusal müzede amerikan yerlileri bölümünde yer almaktadır. sesi yükseltmek için 9 santim uzunluğunda 2 huni ve bunları birbirine bağlayan 22 metre uzunluğunda sicim kordondan oluşan alet bildiğimiz telefonun gerçek atası. 

araştırmalara göre bu alet, elit sınıftan insanların yüz yüze görüşmek istemedikleri alt sınıftan insanlarla konuşmasını sağlıyordu.

kaynak:

aha
aha