Telefonuna Gelen Kodlanmış Askeri Mesajla Esrarengiz İşlere Giren Gencin İlginç İddiaları

Bu esrarengiz olaylar silsilesi, Twitter'da bir gencin bilinmeyen bir numaradan aldığı garip ses kaydı mesajı paylaşmasıyla başlıyor. Aynı kişiye daha sonra Endonezya dilinde başka bir esrarengiz mesaj daha geliyor. Twitter kullanıcılarının şifreli mesaj çözümlemesiyle olayın 2014 senesinden beri kayıp olan Malezya uçağıyla bağdaştırılması işin heyecan boyutunu iyice artırıyor.


kodlanmış askeri mesaj aldığını iddia eden genç, 13 mart salı günü gönderdiği tweet ile şu sesli mesajı paylaşmış

“aldığım bu sesli mesajı hepinizin dinlemesini istiyorum... gsm servislerimi kapatıyorum.”


ses kaydında askeri havacılık kodlaması terimleri olan delta, alpha, sierra, november, echo, fox vb. terimler bulunuyor. sanırım bu yüzden gencimizin ilk izlenimi bu mesajın askeri bir mesaj olduğu yönünde oluyor.

sonrasında gencimiz twitter üzerinden anonim bir hesap tarafından endonezya dilinde gizemli bir mesaj alıyor. mesajın türkçesi şöyle

“telefonundaki ses kaydı ile ilgili paylaşımlarını sonlandır.”


aynı genç arkadaş ses kaydından 3 gün önce garip bir olay yaşıyor ve bu olayın kayıtla ilgisi olabileceğini yazıyor

“evimin yanındaki arabamda oturuyorum ve bir adam evimin fotoğraflarını çekmeye başladı? hem de flaş ile?? sonra yürüyüp gitti? bu ne sikim iş ki saat gece 3’tü bu gece öleceğim.”


bir başka genç arkadaşımız ise olayın üzerine giderek mesajdaki terimlerin baş harflerini birleştirerek bu kodu çözümlüyor

- s danger sos it is dire for you to evacuate be cautious they are not human 042433964230 sos danger sos -

“tehlike sos tahliye etmek çok mühim dikkatli olun onlar insan değil 042433964230 sos tehlike sos”


“kayıttan önceki ‘s’ harfine dikkat edin. bu, kaydın ayarlanmış(kaydedilmiş) bir sesli mesaj olmadığı, sürekli bir döngüde olduğu anlamına geliyor.”

bir başka genç kızımız ise kayıtta verilen koordinatları araştırıyor ve endonezya’daki aceh bölgesiyle karşılaşıyor

bu bölge 8 mart 2014 yılında içindeki 239 insan ile kayıplara karışmış ve yıllardır son teknoloji kullanılarak yapılmış araştırmalarla bile izine rastlanmamış olan malezya uçağının kaybolduğu bölgeye çok yakın.

“malezya uçuşu 370’ın son radar kontağına bayağı yakın görünüyor.”


kodu çözümleyen genç arkadaşımızsa bu genç kızımızın paylaşımına ek olarak bu ses kaydının malezya uçağının kara kutusuna ait olabileceğini söylüyor

kısacası sanırım bu olaydan sonra insanlar malezya uçağının kaybolmasında insandışı varlıkların rolü olabileceğini düşünüyor. veya uçak içindeki insandışı bir başka canlının. tüm bunlar gerçek mi kurgu mu emin değilim fakat şunu düşünüyorum, neden olmasın?

aynı zamanda bu kodlamayı çözen gencimizin teorisine göre bu kayıt malezya 370 uçuşunun son kara kutu kaydı olabilir


ve gencimiz bu kaydın kıtalar ötesine ulaşmasını son yıllarda yaşanan solar fırtınalara dayandırıyor

teoriye göre bu elektromanyetik fırtınalar bu kaydı(sinyalleri) taşımış olabilir. gencimize göre bu yüzdendir ki kayıt “unknown” tarafından gönderiliyor. gencimiz bu konuda “bilinmeyen numaralar sadece engelli numaralardan oluşmazlar.” gibi mantıklı bir açıklama yapmakta.


ekleme: olayın gerçekliği hakkında bir iddiam/fikrim yok fakat beni asıl düşündüren malezya uçağının mars’a araba gönderen teknolojiye rağmen hala bulunamaması. bu sebepten olsa gerek olayın gayet gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum.

ekleme 2: görüyorum ki çoğunluk olayın kurgu fakat eğlenceli olduğunu düşünüyor. büyük ihtimalle öyle derdim fakat şöyle bir şey var, bu bir troll olsaydı genç veya ekibinden biri çoktan bunu açık etmiş olmalıydı. fakat öyle olmadı.

“bence gerçekten birisi benimle fena taşak geçiyor ve bu kaydı gönderdi fakat herkesin beraber ürettiği teorileri görmek gerçekten enteresan. belki birilerinin bildiği bir şey anlatıyordur. çünkü bana neden gönderildiğini ve gerçekten ne ifade ettiğini kanıtlayamam.”


bu yüzden genç arkadaşımızın işin içinde olduğunu düşünmüyorum. ona atılan bu sesli mesaj için belki troll diyebiliriz ama gencimizin bir suçu yok gibi görünüyor.

ekleme 4: xavininarapasi’nın eklemesine göre gencimize uyarı mesajını atan hesap bu uyarı mesajından önce birkaç tweet daha paylaşmış.

ilk paylaşımındaki arapça yazının çevirisi şu: “dikkat: geliyorlar.”


sonrasında bir başka arkadaşımız bu hesabın paylaştığı hemen yukarıdaki tweet üzerinden 40 yapar formülü ile 18 nisan 2018 tarihi hakkında uyarı yaptığını belirtmiş. 


malezya uçağı ise hala bulunamadı, ve üzgünüm fakat o uçak bulunana kadar bu senaryonun gerçek olabilmesi mümkün görünüyor.

Ekşi Sözlük yazarlarının ağırlıklı olarak şüpheyle yaklaştığı bu olaya dair yorumlardan bir kısmı ise şöyle

google translate işi bozuyor. yani bir amerikan olsaydım cümleyi tam olarak öyle kurardım.

bu şu demek oluyor ki; o cümle önce ingilizce yazılmış ve google translater aracılığıyla endonezceye çevrilmiş. çevrilen cümleyi geri çevirdiğinde tabi ki anlamlı bir ingilizce cümle çıkıyor ortaya.

ne kadar gelişirse gelişmiş olsun evet dostum; google translate almanca, fransızca kısa cümleleri bile olması gerektiği gibi ingilizceye çeviremezken endonezce uzun bir cümleyi siksen çeviremez.

ekşi analiz timi gizli bir yerlerden bildirdi.

işsiz birkaç gencin trollemesinden başka birşey olmayan kurgusal olaydır.

örneğin, neden gece 3’te bir insan arabasında oturur ? hadi diyelim oturdu, gizlilik arayan karşı grup her kimse neden flaş açık foto çeker. bu arkadaş seçilmiş kişi midir ki mesaj ona gelir ve tweet saçmalığı beklendikten sonra yine aynı numaraya uyarı mesajı gelir ve güya adresi de hemen tespit edilip foto çekilir.

yatın uyuyun gençler arkadaş bildiğin kafa buluyor. işsizin biridir muhtemelen. bak bak bak hemen koordinatları da çözmüşler hemen. 40’yapar mevzusu gibi.

az evvel gördüğüm ve açıklamaların yapıldığı flooda gittiğim andan beri ciddi ciddi korkutan olayın kahramanı genç.

saatten ve gerçekten gerilmiş olmamdan ötürü şu an detay yazmaktan kaçınıyor olsam da şunlar var elimizde, söyleyeyim: anlaşılmaz bir numaradan tesadüfen gelen askeri bir acil durum kaydı, bunu yayınlayan sıradan bir insan, tweet yürüyünce endonezya dilinde gelen "kaldır o paylaşımı" yazan bir sms, hemen öncesinde tivit atan kişinin evinin fotoğraflandığını fark etmesi...

acil durum kaydındaki "non-human" ibaresinin ciddiyeti ve netliği, yıllardır aceh bölgesinde görüldüğü iddia edilen tuhaftan da tuhaf varlıklara dair paylaşılan gazete linkleri, mesajda koordinatları verilen bölgenin direkt meşhur malesya uçağının kaybolduğu bölgeyi göstermesi... tüm bu kaosa yani gizli tutulması planlanan bu çağrının sıradan insanlara yansımasına sebep olduğu düşünülen güneş fırtınası...

aklımız gitti lan niye böyle geliyorsunuz

(bkz: stephen hawking)

adam bizi sikecekler iletisime geçmeyin demişti de herkes bu herif kafayı yedi diyordu.

al, bak...

devamı gelirse dinlenir bu, 33. derece masonumu kapıp geliyorum.

beni gece bu saatte heyecanlıdıran süper olay.

olum bir kere de bok atmayın da şu olayın gerçek olma ihtimalinin hayalini kurarak keyfe varın. ne yani böyle bir şey olamaz mı? olabilir. ihtimal dahilinde mi? evet. ee takipte kalın ve keyfini çıkarın.

(bkz: uzaylılar vardır susma haykır)

Bu içerikler de ilginizi çekebilir