Temel Karamollaoğlu'nun Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar

Temel Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük ofisine konuk oldu ve Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladı. İşte o cevaplardan bazıları.
Temel Karamollaoğlu'nun Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar


madımak oteli olaylarında olaylar başlamadan önce sizin yaptığınız bazı açıklamalar var hatta bunları katıldığınız programlarda izletiyorsunuz. fakat izlettiğiniz görüntülerin hiçbirinde müslümanlar gazanız mübarek olsun dediğiniz açıklama yok(dil sürçmesi(!) demiştiniz). madımak otelindeki insanların yanarak değil dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybettiğini söylüyorsunuz (bkz: piknikte mangalın başında duran kişi) edasıyla. bu olaylar hakkında hala aynı sığ bakış açısına sahip misiniz? (thev2ng)

sığ bir bakış açısına sahip değilim. madımak oteliyle ilgili olarak birçok açıklamam oldu. bu konuşmayı ben de ilk defa dinledim. bu konuşmanın hadiselerden 4-5 saat önce olduğunu dikkate alırsanız kışkırtma gibi bir durum olmadığını anlayabilirsiniz. detaylı olarak şurada da anlatmıştım:

https://www.youtube.com/watch?v=pl6_fvxix_c

diktatör beşşar esed, iran'ın desteğiyle suriye'de çoluk çocuk demeden katliam yapıp şehirleri yerle bir etmeye başladığı ilk dönemde şam'a ziyarette bulunup bebek katili esed'le poz verdiniz. biz müslümanlar o fotoğrafı gördüğümüzde yüreğimiz paramparça oldu. aradan 6 yıl geçti. peki siz pişman mısınız o karede yer aldığınızdan dolayı? (bazukali kelebek)

biz esad'la hiç tatil yapmadık. esad'ı ziyaretimiz de bugünkü hadiseler meydana gelmeden önce oldu. bu ziyarette, problemleri masada çözmenin bir silahlı çatışmadan daha doğru olacağı kanaatindeydik. bunları esad'a ve türkiye hükümetine ilettik ancak kimse dikkate almadı. biz oraya gittiğimiz zaman böyle bir katliam söz konusu değildi.

bizim esad'la o tarihten önce hiçbir zaman irtibatımız olmadı. 

seçim çalışmalarınız sırasında, akp'nin sağ görüşlü insanlara verdiği zararı ve oluşan ön yargıyı kırmak için çok yol katettiniz. seçimlerden sonra bunu sürdürmek için neler yapmayı planlıyorsunuz? (well cooked)

aynı şekilde devam edeceğiz. herkesi kucaklayacağız. biz, önyargı ile hareket etmediğimiz sürece de bu kargaşanın ortadan kalkacağına inanıyoruz.

gayrimüslim vatandaşlarımız neden size oy vermeliler? (well cooked)

biz çok açık net olarak ifade ediyoruz ki kimsenin inancından dolayı kendisine karşı bir tavır sergilemeyiz. bu, bizim inancımızın da bir temeli. çünkü bizim inancımıza göre dinde zorlama yok. gayrimüslimler, bir müslüman kadar hakka sahipler.

genel sağlık sigortası için planınız nedir? toplumun bu konuda kafası epey karışık. birçok insan ödeyemiyor. zaten parası yokken nasıl ödeyecek ki?  bir de bu konu mitinglerde neden pek konuşulmuyor?  (eaglebunker)

tabii münferit konular çok yaygın. yani sadece gss değil, emeklilik de bir dert. sigorta primleri dert, geçici işçiler, taşeronlar dert... dertler çok fazla. her konuya tek tek temas etme şansımız olmuyor. gss bir haktır, bunun verilmesi icabet eder. geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımız için olmazsa olmazdır, onların cebinden tek kuruş para alınmaması gerekir.

"akp ile kesinlikle koalisyon kurmayacağız" diyebilir misiniz? (hakantheturk)

biz ak parti'nin ismine veya kendisine değil, politikalarına karşıyız. eğer ak parti, yanlış gördüğümüz politikalarını değiştirirse neden bir araya gelmeyelim?

eğer politikalarını değiştirmemekte ısrarcılarsa bir araya gelmemiz de mümkün değil.

bu saatten sonra değiştirmeleri de mümkün görünmüyor.

adaleti nasıl sağlayacaksınız? (sonra ben de dedim ki)

adalet müessesesi kamil manada sağlam temellere oturtulmadan adaletin tesisi mümkün değil. bunun için eski anayasa mahkemesi üyeleri, yargıtay üyelerinden oluşan bir komisyon kurarak adaleti yeniden nasıl tesis ederiz diye konuşulması gerek. dışarıdan müdahale olmadan, ama içeride de kutuplaşmanın önüne nasıl geçilecek. bu iki durum çok önemli adalet mekanizmasında.

tayyip erdoğan'ın yolunu açmak için (milli görüşçü olmadığı zannedilsin diye) necmettin erbakan ile aralarının bozulduğu söylentisi sizce ne kadar doğrudur? (agitoxin)

sayın erdoğan milli görüşçü değil. olmadığını kendisi fade etti. milli görüş gömleğini çıkardım dedi. tayyip erdoğan milli görüş prensiplerini terk etti. ahlak ve maneviyat. sanayileşme ve kalkınma. şahsiyetli dış politika ve islam birliği. erdoğan, bu üçüne de uymuyor. kapitalist bir modeli benimsedi. ab ve amerika'yı müttefik kabul etti. ahlaki ve manevi değerleri ise sadece lafta kaldı. yolsuzluk, iflas, faizin bir dünya gerçeği olarak kabul edilmesi gibi birçok şey sayabiliriz.

bir genç olarak konuşuyorum, ak parti zamanında gençlerin dinden uzaklaştığı söylemi kesinlikle gerçek emin olun. imam hatiplilerin deizme kayması olayı falan çok sulandırıldı ama gerçek bu. bunun tek sebebi dini kullananların dedikleri ve yaptıklarının birbirini tutmaması. dahası gençlerin de hayatına müdahale etmeye çalışmaları. sizin bu din tüccarlarının yarattığı algıyı tek başınıza değiştirdiğinizi düşünüyorum. bunun için teşekkürler. #değiştir'in ülkenin kaderini. (lawnate)

ben teşekkür ederim. hakikaten de bu bir gerçek. bu algının değişmesi lazım. yani özellikle ülkemizde önder durumda bulunan ileri gelenler, öğretmenler, parti başkanları, söylemleri ve eylemlerini uyumlu hale getirmezlerse bunun önüne geçilemez. eğer ben buna katkıda bulunursam çok mutlu olurum.

iktidara gelseniz mevcut hükümet gibi laikliğe sahip çıkar mısınız? (serstoney)

ben bugüne kadar laiklikle, fransız laikliği ile ingiliz sekülerliği arasında bir mukayese yaptım. fransız laikliği din düşmanlığına varan bir yapıya sahip. ingiliz sekülerliği ise dinle barışık bir yapı içeriyor.

biz, laiklik dediğimizde ingiliz seküler anlayışının daha doğru olduğunu kabul ediyoruz. laikliği dine baskı olarak değil fikir ve inanç hürriyeti olarak görüyoruz.

vizyon sahibi birisi olduğunu düşünüyorum. yurt dışında eğitim görmüş olmanızın bunun üzerindeki etkisi nedir, gençlerle ilgili bu şekilde yurt dışında eğitim ile ilgili çalışmalarınız varsa nelerdir? (elmedico)

aslında türkiye'de eğitimin bir keşmekeş içinde olduğu kanaatindeyim. sürekli üniversite kuruluyor. neden kurulduğunu bilmiyorum. bu üniversitelerin faydalı olabilmesi için ciddi bir planlama yapılması gerekiyor.

öğretim görevlisine ihtiyacımız var. bu insanlar yurt dışına gönderilmeli, gerekli eğitimleri alıp türkiye'ye dönmeliler. ne yazık ki ülkede böyle bir şey yok.

üniversite ve orta öğretim tamamen yeniden planlanmalı diye düşünüyorum.

demirtaş’ı savunacak duruma nasıl geldiniz? (akagamina)

ben demirtaş'ı savunmuyorum, ben hukukun üstünlüğünü savunuyorum. bundan dolayı da bize karşı yapılan birtakım ithamları şu sorularla cevaplamayı tercih ettim.

1. demirtaş, cb adayı olabilmesi için temiz belgesini kim verdi? bu hükümetin savcıları.

2. demirtaş'ın partisine 100 milyon destek verildi. kim verdi? yine bu hükümetin elemanları.

3. demirtaş'ın yurttaşlarına hitap edebilmesi için trt'yi hapishaneye kim gönderdi? yine bu hükümetin elemanları.

eğer bunların cevabı hukukla açıklanıyorsa bizim de istediğimiz kamil manada hukukun prensiplerinin yerine getirilmesi. o kadar.

tüm parti ve liderlerin birbirine benzediği gerekçesiyle 24 haziran'da sandığa gitmeyi düşünmeyen seçmene buradan bir çağrınız var mı? (aparullo)

tek çağrım, seçmenlerimizin liderlerin konuşmalarını dinleyerek ülke problemlerine hangi çözümleri getirdiklerine dikkat etmeleridir.

çözüm odaklı bir arayış içinde iseniz saadet partisi'ni destekleyeceğinizden hiçbir tereddütüm yok.

eğer ikinci tura kalmazsanız hangi adayı destekleyeceksiniz? ince mi, akşaner mi, erdoğan mı? (dilemma of subscribtionability)

bunu çok açık söyledim. şimdiden hiçbir açıklamada bulunmuyorum. bunu doğru da bulmuyorum. 25'inde bu konuyu ele alıp kararlarımızı süratle alacağız.

burada bir tabir var. doğmamış çocuğa don biçilmez.

messi mi ronaldo mu? (sick city)

kudüs meselesi gündeme geldiği zaman ronaldo çok açık bir tavır sergiledi. biz de ronaldo'yu mitingimize davet ettik, bugün olsa yine ederiz.

messi'ye karşı bir tavrımız da yok tabii.

koyu bir atatürkçü olarak benim gibi insanların nasıl sempatisini kazanabildiniz, bunu hiç soruyor musunuz kendinize? daha bugün benim gibi düşünen bir genç arkadaşımla sohbet ettim, o da size büyük sempati besliyor. bu konuda nasıl bir strateji benimsediniz? (rwthaachen)

ben bu konuyu defalarca kez gündeme getirdim. atatürk'ün 1929, ikinci iktisat kongresi'nden sonra uyguladığı kalkınma hamlesi tarihte çok nadir görünen bir hamle. bundan dolayı, onun o hamlelerinin devam ettirilmesi gerektiği taraftarıyım. bu, türkiye'nin güçlenmesi için olmazsa olmaz diye düşünüyorum.

1) çalar saat'te sizi izledim, "islamcı değilim, müslümanım" demiştiniz, peki saadet partisi teşkilatı da sizin gibi mi?

2) birçok millet ittifakı seçmeni -özellikle gençler- sizin konuşmalarınızı ve ideolojinizi çok olumlu karşılıyor ama saadet partisi'ne çok mesafeli. bunun sebebi nedir? (second smiles)

1. bizim tabanımızda bu ciddi karşılık buldu. memnuniyet duydum. biz, islamı kendi geleceğimiz için kullanmanın doğru olmadığını düşünüyoruz.

2. bu mesafe epey hızla kapandı zannediyorum. inşallah yakın gelecekte tamamen ortadan kalkacak. biz gençlerimizin ne istediğini biliyoruz, anlıyoruz. onlar da bizim istediklerimizi daha iyi anlayacaklar diye düşünüyorum.

sizi chp ve iyi parti ile koalisyon yapmaya iten güç, ortak fikir paydanız nedir? (astral seyyah)

bir defa koalisyon değil bu, bir seçim ittifakı.

birinci sebep %10 barajının aşılmasıdır.

ikinci sebep ise üç parti de kuvvetler ayrılığına çok önem veriyor.

bizi bir araya getiren temel etkenler bunlar. yoksa parti programlarımız birbirinden elbette farklılık gösteriyor.

eğer seçilirseniz kısa süre içerisinde ülkeyi düzlüğe çıkarabileceğinizi düşünüyor musunuz ve bu doğrultuda yapacağınız ilk iş ne olacaktır? (nurican)

hiçbir sorunun kesin bir cevabı olmaz ama elbette mümkün olduğu kanatindeyim.

bunun başarılması, her konuda ehil insanların bir araya gelip çözüm aramasından geldiğine inanıyorum. sağcısı, solcusu, ilericisi, gericisi... bir araya getirerek çözüm arayacağız. bulacağımızdan da eminim.

tarım politikanız nedir? arazi sahipliğine verilen destekler hakkında ne düşünüyorsunuz? destekleme ödemesi sistemini değiştirmeyi üretene destek vermeyi düşünüyor musunuz?

ülkemizin ikinci yarıdan itibaren stagflasyona gireceği konuşuluyor. bunun için çözüm öneriniz nedir? (volatility)

tarıma destek, çiftçiye destek ile sağlanır. araziye destek ile sağlanmaz. biz bunu gördük daha önce. kemal derviş tarafından empoze edilen bir politika idi.

biz çiftçiyi destekleyeceğiz.

her ürün için ayrı bir politika geliştireceğiz, buğday, çay, fındık...

ürün bazında politika geliştirerek çiftçimizi mağdur etmeyeceğiz, ekilmeyen arazi kalmayacak.

haftalık 45 saatlik mesai sizce ne kadar insani ve islami? cumhurbaşkanı olursanız iş kanununda işçilerin lehine yapmayı düşündüğünüz değişiklikler var mı? (kimber laurene)

45 saat, avrupa'da epey aşağıya çekildi ancak bunun günlük 8 saat çalışma noktasına getirilmesi doğru olur kanaatindeyim. zamanı geldiğinde de bu konu mutlaka ele alınacak.

bedelli askerlik hakkında düşünceleriniz nelerdir? (kuzuyu kurda emanet eden coban)

bedelli askerlik, bedelsiz olacak. bunu biz yapacağız.

ne demek istiyoruz? herkes 1 ya da 1 buçuk ay askerlik yapacak. huzur içinde, endişe duymadan, hayatını bir bedel olarak ortaya koymadan.

hiçbir gencimizden askerlik için para almayacağız.

sayın temel bey; şu anda twitterda aktrollerin bot hesaplarla açtığı ve tt'ye sokmak için çabaladığı #saadetcumhurunyanında algı operasyonu için ne düşünüyorsunuz? (cemu)

seçmenlerimizden tek talebimiz sandığa gittiklerinde saadet partisi logosunun altına imza atmaları. gerisi fasa fiso.

"ak parti iktidarı kaybederse sıkıntı yaşarım"diye düşünen geniş bir muhafazakâr kitle var. özellikle millet ittifakı olarak endişeleri giderecek bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz ?

bir soru daha: millet ittifakının genel başkanları olarak neden bir araya gelip, amacınızın parlementer sisteme dönüş, hukuk devletinin yeniden tesisi ve adaletin yeniden sağlanması olduğu yönünde ortak bir açıklama yapmıyorsunuz? (lebbanen)

bir defa ak parti'nin iktidarı kaybetmesinin ülke için endişe vereceği kanaatinde değilim. özellikle inançlı kesim sanki başörtüsü yasağı gelecekmiş, imam hatipler kapanacakmış hissiyatındalar. bu kesinlikle doğru değil.

buradaki önemli husus şu: biz ille de parlamenter sisteme dönmenin gerekli olduğunu düşünmüyoruz. başkanlık sistemi olabilir ancak kuvvetler ayrılığı kaydı ile. yani başkanın, onu denetleyen kuvvetli bir parlamento olması şartı ile.

yani dünyada bizdeki başkanlık sistemi gibi bir başka başkanlık sistemi de yoktur.

gençliğinize dair hatırladıkça yüzünüzü güldüren bir anınız var mı? (redkitincinselhayati)

siz böyle söyleyince biraz kendimi metheder gibi olmayayım ama...

ingiltere'de imtihanlar genelde 5 soru olur, 3'ünü bilirseniz tam puan alırsınız. bir matematik imtihanında sorulardan birinin cevabı yanlıştı. dördüncü sorunun cevabını verdim ama öteki soruyu çizmedim. hocamız önce buna mümkün değil dedi. ama sonra geldi haklıymışsınız dedi. 100 üzerinden 115 vermişti sonrasında bana. bu, beni her zaman tebessüm ettirdi.

son dönemde artan hayvan istismarları hakkında ne düşünüyorsunuz? bu konudaki planlarınız nedir? (seaxon)

hayvanlara yapılan muamele, biz insanın insanlığını gösterir aslında. bundan kaçınmak gerekir.

insanların da önce hayvanı eve alıp sonra sokağa atmaları da hiç tasvip ettiğimiz bir şey değil.

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ikinci tura kalırsa mecliste daha geniş yer almak adına kendisiyle koalisyon yapmak konusu gündeminize gelecek mi? (masa alti sumugu)

cumhurbaşkanlığı seçimi koalisyonu ortadan kaldırıyor. ancak mecliste cb'nin icraatlerine karşı bir tavır sergilenebilir. onun için cb, tek adamdır, koalisyon diye bir konu kesinlikle gündemde yoktur. bu konuyu gündeme getirmek insanları yanlış bir istikamete sevk etmek olur.

başkanım siz bu kadar modernist bakış açısıyla vaatler verirken tabanınızın sizin gibi düşündüğünden emin misiniz? (simsar avcisi)

modernist tabirini herkes kullanmıyor. ben aslında makul olanı söylüyorum. makuliyet de hukuku üstün tutmak, ülke menfaatini dikkate alarak politika yapmaktan geçiyor.

bizim tabanımızın da bu söylediklerimden hiçbir çekincesi yok kanaatindeyim.

beyin göçü için planınız nedir? (takiprapor)

yeni üniversitelerde ve kurulacak yeni sanayi tesislerinde beyin gücüne ciddi bir ihtiyaç doğacaktır. biz, bu birlikteliği sağlayabilirsek beyin göçünün önleneceğine, hatta daha önceden yurt dışına giden bazı kişilerin türkiye'mize dönebileceğine inanıyorum. biz bunu, iktidarda olduğumuz koalisyon dönemlerinde yaşadık.

sokakta çalışan çocuklar ve yaşlılar hakkında bir çözümünüz var mı? (soguk kalorifer petegi)

bu tabii ülkemiz için ciddi bir utanç. dünyanın her tarafında var ama bizim gibi bir ülkede bu manzaraların görünmemesi gerekir. devlet, bu sorunun çözümü için gerekli tüm kaynakları ayırmalıdır.

üniversitelerin bütçeleri ve özerklikleri hakkında nasıl bir politika izleyeceksiniz? (roses are sexy violets are fine)

bir defa bütçeler ayrı bir şekilde devlet tarafından ele alınmalı ve karşılanmalı. ancak bütçelerin özerklikleri ise olmazsa olmaz. her zaman, devlet baskını altındaki üniversiteler üretemezler. üniversitelerin, sanayi ile iç içe çalışmasının çok önemli olduğu kanaatindeyiz. laboratuvarlarının çok gelişmiş olması gerekiyor. yoksa biz teknolojide gelişme kaydedemeyiz.

solcuların bile gönlünde taht kurmayı nasıl başardınız? (ayriyazilmayande)

zannediyorum adil olarak. özellikle de sosyal adalete vurgu yaparak. aslında sosyalist anlayışı benimseyen gençlerin tamamına yakını, sosyal adalet arayışından dolayı oradalar. biz de ona cevap veriyoruz kanaatindeyim.

seçimi kazanırsanız 30 ağustos'ta ne yaparsınız? (helle)

30 ağustos'ta epey bir merasim var. katılırız, gideriz.

30 ağustos denildiği zaman, tabii zafer bayramı, memleketimizin kurtuluşunun en önemli zaferi. inşallah milletle beraber kutlarız.

sorum yok, sözüm var: necmettin erbakan yaşasaydı sizle gurur duyardı. (beat junkie)

biz, necmettin erbakan hocamıza karşı çok büyük saygı besliyoruz. kendisinin fikirlerini de yaşatmayı şart gibi görüyoruz. ümit ederiz ki o da bizimle gurur duyuyordur.

erbakan hocamızı 1967'de tanıdım. o günden vefatına kadar ayrılmadım. tutukevinde bile beraberdik. bundan dolayı da onun fikirlerini yakından biliyorum. kendisiyle beraber olmak benim için bir ayrıcalıktı.