Temel Reis'in Sürekli Yediği Ispanak Aslında Esrar mıydı?

Temel Reis (Popeye the Sailor) çizgi filminde Temel Reis'in Kabasakal'ı alt etmek için yediği, piposuna koyduğu ıspanağın aslında esrar olduğuna dair bazı iddialar var.
Temel Reis'in Sürekli Yediği Ispanak Aslında Esrar mıydı?

temel reis, kendisine güç verip kabasakal'ı pataklamak için ıspanak yer. ama bu ıspanakları manavdan almazmış. söylentilere göre, ıspanak bildiğimiz ıspanak değil, marihuana (esrar).


gemicilik literatüründe marihuananın kod adı ıspanaktı. temel reis'in (popeye the sailor) yaratıldığı dönem, yani 1930'lu yıllarda esrarın, marihuananın argo karşılığıydı ıspanak. temel reis elbette egzotik otlar ve bitkilere aşinaydı. amerika birleşik devletleri'nde ilk esrar içenler amerikalı denizciler oldu. 


temel reis ile ilgili bir başka narkotik referansı daha var: temel reis'in köpeğinin adı birdseed ve kenevir tohumu kuş tohumu olarak kullanılıyordu. sonra, temel reis piposuna ıspanak ekerdi kabasakal'ı tokatlamak için. kafa güzel ya, cesareti de almış, o ıspanak yenmese dayak yiyecek. 


bir de yıllardır ıspanakta demir vitamini bulunmaz diyen uzmanlar vardı. adamlar neyle uğraştıklarını bilmeden ıspanakta demir yok, kandırıyorlar sizi, ıspanak lobisinin oyununa geliyorsunuz diyordu. kafa yapan ıspanak mı olur amk.

kaynak