Tenis Tarihinin En İyi Üçlüsünün Kıyası: Federer vs Nadal vs Djokovic

Tenisin yaşayan efsaneleri Roger Federer, Rafael Nadal ve Novak Djokovic'in karşılaştırması.
Tenis Tarihinin En İyi Üçlüsünün Kıyası: Federer vs Nadal vs Djokovic

geçmiş dönemlere bakarsak bu üçlünün en yakın rakibi bence agassi'dir. her ne kadar sampras, grand slam sayısında falan çok önde de olsa ilkel bir tenis oynadığı gerçeğini kabul etmeliyiz. kortların yavaşladığı, servis-vole oyunun eskisi kadar çalışmadığı, djokovic'in başını çektiği return oyuncularının ortaya çıkışı, baseline oyununda çok başarılı olmaması, oyun içinde çok iyi savunmacı olmayışı ve nispeten kötü bir atlet olmasından dolayı günümüz tenisinde sampras'tan ziyade agassi'nin büyük üçlüye daha paralel bir tenis oynadığını düşünüyorum. elbette ki pete sampras da tarihin en büyük oyuncularından biri.

bir girizgahtan sonra naçizane bir kıyaslama tablosu yapmak istiyorum

federer 81'li, nadal 86'lı ve djokovic 87'li; bu demektir ki 20 grand slam (gs) ile zirvede olan federer'in her iki oyuncu tarafından geçilmesi çok olası. nadal'ın en az 3 roland garros, djokovic'in de en az 3 sert zemin grand slam ve birkaç wimbledon daha kazanacağını düşünüyorum. yani her iki oyuncu da kariyerleri çok radikal değişikliklere uğramazsa 20 gs üzerini rahatlıkla görecektir.

üç oyuncunun da kariyer ortalamasını alarak değerlendirme yapacağım. federer yaş farkından dolayı belli bir süre nadal ve djokovic ile karşılaşmasa da bunu da dikkate alıyorum.

servis

federer>djokovic=nadal

rafa her ne kadar kariyerinin ilerleyen dönemlerinde servise odaklanmaya çalışmış olsa da nadal ve djokovic'i eşit görüyorum. federer ise malum, o fizikte birine göre tarihin en iyi servisçilerinden biri. pivot boyundaki isner, karlovic gibi adamları baz almamak lazım.

vole

federer>djokovic=nadal

üçü de çok iyi voleci, hatta volede sayı alma yüzdesine baksak federer daha kötü bir voleci bile olabilir ama diğerlerinden çok daha atak ve file oyunu oynadığı için bence voleye daha iyi adapte olmuş bir oyuncu.

forehand

nadal>federer=djokovic

ben forehand konusunda nadal'ı bir adım ileride görüyorum. çok daha spinli, şaşırtıcı ve tehlikeli bir forehandi var. federer'in eastern forehandi çim ve sert zeminde oldukça öldürücü fakat toprakta çok iş yapmadığını kabul etmemiz lazım. djokovic ise çok iyi bir isabet oranına sahip. topu hep sweetspotta buluşturduğu gibi gerçekten isabet oranı yüksek ve çok kontrollü bir forehandi var.

backhand

federer=nadal=djokovic

üçünün de kendine göre üstün yanları var. nadal daha fazla forehande yüklense de bence backhandi de gayet bitirici kullanabiliyor. ondan eşit.

slice/drop shot/aşırtma

federer>djokovic=nadal

federer'in çok estetik ve iyi kullandığı vuruşlar bunlar. nadal ve djoko ise bir tık geride görünüyor fakat onlar da oldukça başarılı.

return

djokovic>nadal>federer

djokovic'in ne kadar sıkı returncü olduğunu biliyoruz. gerçekten çok kolay servis kırabilen bir tenisçi. nadal da djoko kadar olmasa da çok iyi bir returne sahip. federerciğim maalesef sonuncu oldun.

mental güç

djokovic>nadal>federer

federer'in en kötü olduğu alanlardan biri. dilden dile dolaşır federer biraz daha mental gücü yüksek olsa birçok gs daha kazanırdı falan diye. her neyse djokovic'in en iyi yaptığı işlerden biri bu. birçok kez maç sayısından set çevirdiği üstüne de maç çevirdiğini gördük. hatta en iyi örneği yakın tarihte wimbledon 2019'da karşımızdaydı. nadal da bazı maçlarda çöküyor olsa da o da çok disiplini yüksek bir sporcu. birçok sakatlıkla mücadele etmiş olması da cabası.

teknik

federer=nadal=djokovic

gördüğüm en saçma kıyaslardan biri. müze dolduracak kadar turnuva kazanmış tenisçilerin tekniğini yarıştırmak çok saçma. tenis oynayanlar bilirler ki her bir stilin, tekniğin işe yaradığı yerler ve daha az çalıştığı yerler vardır. büyük üçlünün tekniğine laf edilemez, kıyaslanmaz diye düşünüyorum.

sert zemin

djokovic>nadal=federer

yaparken zorlandığım bir sıralama oldu fakat son 10 yıldaki sert zemin başarısını düşünürsem djokovic'i öne yazmam gerekecek. nadal ise federer'le eşit bence. üçü de fevkalâde sert zemin oyuncusu.

çim zemin

federer>djokovic>nadal

federer neredeyse tüm kariyeri boyunca çim zeminde süperdi. oyun stili ve yetenekleri de bu paralelde çok başarılı olmasına neden oldu fakat çim zeminde djokovic'in de çok iyi olduğunu biliyoruz. her ne kadar federer'in daha geç dönemine denk gelse de yine de yaşlı kurt federer'i çimde yenmek için yetenekten çok daha fazlası gerekiyor. nadal ise bence bu ikilinin biraz gerisinde. federer'in elinden aldığı wimbledon 2008 var fakat nadal'ın 2011'den bu yana final göremediği de ortada. buna karşın djokovic 3 wimbledon finalinde federer'i mağlup etmeyi başardı.

toprak zemin

nadal>>>djokovic>federer

buna üç tane büyüktür işareti koyma gereği duydum çünkü toprağın kralını başkasıyla kıyas etmek bile çok ayıp olurdu. nadal tenis tarihinde toprak devrimi yaptı. 12 roland garros'yu kazanmak inanılmaz bir başarı ki toprak zemin, birçok otoriteye ve tenis sporcusuna göre en zor zemin tipidir. yoğun efor ve dikkat gerektirdiği gibi kontrollü bir tenis oynamak da oldukça zordur. bu sıralama kolay oldu. djokovic ve federer'in birer roland garros kupası var fakat djokovic'in çok daha iyi bir toprak oyuncusu olduğu su götürmez...
___

kendi verilerime dayanarak bir kıyas listesi yapmaya gayret ettim. bu üç tenisçiyi de büyük hayranlıkla seyrediyorum. hiçbirine bir nefret beslemiyorum. keşke canlı izleme fırsatım olsa onları. umarım kariyerleri bitmeden bu şansa haiz olurum.

Tenis Kortlarının Zemin Türü, Topun Hareketini Nasıl Etkiliyor?