Teniste Sayılar Neden 15 30 40 Diye Sayılıyor?

Tenis maçı izlerken en az bir kere aklınızın bir köşesinden geçmiştir bu konu. ''15 ve 30'a lafımız yok ama 30'dan sonra neden 45 değil de 40?''gibi mesela. Bu konuyla ilgili bir değil, birden fazla teori var.
Teniste Sayılar Neden 15 30 40 Diye Sayılıyor?
iStock.com / vm

tenise karşı ilgisi olan hemen tüm insanların kafasını bir şekilde kurcalamış bir konudur sanırım bu. neden 15, 30 ve 40 ? konuyu aydınlığa kavuşturmak için tecessüs sahibi her türk genci gibi arama motorları vasıtasıyla ulaştığımız sonuçları aktarmak isterim. lakin şunu hemen belirtmek gerekir ki aktaracağımız sonuçlar, bendenizde bıraktığı etkiyle aynı olarak sizlerde de "oh be öğrendik de rahatladık, bu gece rahat uyuyabileceğiz" etkisi bırakamayacaktır sanırım.

genel olarak üzerinde durulan tahminleri sayacak olursak; bunlardan ilki bu sayıların saat düzleminde adlandırılmasına ilişkin açıklama. toplam ard arda alınan dört sayı saat kadranında 15-30-45 ve tam tur 60 değerine karşılık geliyor açıklaması. tam tur yani 60 söylenmiyor çünkü oyun tamamlanmış oluyor. akla yatkın gibi geliyor.

diğer açıklama ise, puanlamanın ortaçağ sayılar sistemine karşılık geldiği şeklinde. burada 60 sayısının anlamının iyi yada tamamlanmış olduğundan bahsedilerek o zamanın 60 sayısının bugün bizim kullandığımız 100 e benzer bir anlam taşıdığı belirtiliyor. dolayısıyla 60 dan önceki puanlama da onun dörde bölünmüş şeklinde oluyor.

gelin görünki bu iki açıklamada da 45 sayısının 40 a dönüşmesinin sebebi kısaltılma olarak söylenip geçilmiş. yani neden biz buna 45 demeyelim de 40 diyelim ihtiyacı olmuş herhangi bir açıklama yada izahata ulaşamadık. "bozmayalım sekansı, gelecek nesiller kafayı yemesin nerden çıktı bu 40" diye düşünen olmamış pek anlaşılan. tenis elit kişilerin spordur, yapalım bir şekil bir ayrıcalığımız olsun mu denilmiştir? geçmiş zaman. orda değildik. atıp tutmak bize yakışmaz.

rastgeldiğimiz bir diğer açıklamada ise; üçer sayı alan oyuncuların durumu 45-45 olacağından ve oyunun kazanılması için iki sayı ard arda alınması gerekeceğinden, sonuç skorunun 75 e gelmesi ve 60 lık düzeni bozmasından bahsediliyor ki bunu da pek kayda değer bir izahat olarak göremedik malesef. yani şimdiki düzende olduğu gibi 15-30-45-oyun yapılabilrdi, sonuçta bu puanlama da bozmuyor ki 60lık düzeni 15-30-40-oyun da olduğu gibi.

netice itibariyle tam olarak aydınlanamadığımız bir konudur efendim. aramaya inandık mamafih ikna olamadık.