Tennessee Viskisi ve Bourbon Arasındaki Fark Nedir?

Çoğunlukla birbirine karıştırılan bu iki viski türü arasındaki ince farkı açıklayalım.
Tennessee Viskisi ve Bourbon Arasındaki Fark Nedir?
iStock

öncelikle: bourbon nedir?

kentucky'deki bourbon county'den ismini alan bourbon viskisinde mısır oranı en az %51, en fazla %80 olmaktadır (genelde yaklaşık %70 mısır, gerisi buğday, çavdar ve diğer tahıllar).

tennessee viskisi, federal yasalara göre tennessee'de üretilen straight bourbon olan viskidir

nafta'da "tennessee whiskey, which is a straight bourbon whiskey authorized to be produced only in the state of tennessee" cümlesi ile tanımlanmıştır. yani federal olarak sadece straight bourbon olması ve tennessee'de üretilmesi tennessee whiskey olması için yeterli.

NAFTA: Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika tarafından imzalananmıştır.

ancak eyalet yasalarına göre lincoln county process yani dinlendirilmeden önce kömür filtresinden geçmesi de tennessee whiskey olması için gerekli. bu konuda da yasada benjamin prichard's tennessee whiskey tarafından üretilen viskilere bir ayrıcalık var ve bu marka lincoln county process kullanmadan ürettiği viskileri tennessee whiskey olarak satabiliyor.


tennessee'de üretilen her viski de tenneesee whiskey olmuyor

straight whiskey için gereklilikler en az 2 yıl meşe fıçılarında dinlendirilmiş olması ve en az %51'i aynı tahıldan olması. bourbon olduğu için de bu %51'in mısır olması gerekli oluyor. ayrıca damıtılırken en fazla %80, fıçılanırken en fazla %62.5 ve şişelenirken en az %40 alkol oranı olmalı.

bu kurallar çerçevesinde 2 yıl dinlendirilmemiş ya da %51'i mısırdan başka bir tahıl olan viskiler tennessee whiskey olarak satılamıyor. örneğin jack daniel's çavdardan ürettiği viskileri tenneessee rye whiskey olarak satıyor. dinlendirilmemiş viskiler ise genelde tennessee moonshine olarak satılıyor.

Rye Whiskey
Moonshine Whiskey

tennessee whiskey olayının çıkışı ise başta jack daniel's olmak üzere üreticilerin biz bourbon değiliz, bourbon üretiminde lincoln county process kullanılmıyor şeklindeki itirazları. sonuç olarak tennesse whiskey için bourbon'ın bir alt kümesidir diyebiliriz.

(bkz: jack daniel's)
(bkz: george dickel)
(bkz: benjamin prichard's tennessee whiskey)
(bkz: collier and mckeel)