Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum için akvaryumun kara canlıları için olan versiyonu diyebiliriz. Günümüzde ise bir hobi halini almış durumda. Peki nasıl kurulur bu teraryum? Nasıl bakılır, nasıl sulanır? Yapmanız gerekenler fazla karmaşık değil aslında.
Teraryum Nasıl Yapılır?
iStock

terrarium (teraryum) genellikle bitkiler, sürüngenler ve böceklerin yaşaması için hazırlanan susuz ortamlardır. bu ortamlar bir dekoratif unsur değil, kendi içlerinde birer ekosistemdir. özellikle şehirlerde bu denli rağbet görmesinin nedeni de doğadan bir parçayı evinize, okulunuza, ofisinize, kısacası yanıbaşınıza taşıma imkanı sağlıyor oluşu.

hem kendinize hem de sevdiklerinize verebileceğiniz en anlamlı el yapımı hediyelerden biri olan terrariumları malzemelerinizi kendiniz temin ederek yapabilirsiniz.

öncelikle minik ekosisteminizi nasıl bir ortamda oluşturmak istediğinize karar verin

bu basit bir kavanoz da olabilir, şık bir kavanoz da. önemli olan ayrıntılardan biri kapalı bir ortam mı tercih ettiğiniz yoksa hava alacak bir ortamı mı tercih edeceğiniz. ikisi için farklı bitki türlerini seçmeniz gerekecek. seçtiğiniz kabın ebatlarına göre malzeme seçmeniz gerekecek. unutmayın, bunun bir standardı yok, dilerseniz boynunuzda taşıyacağınız bir minik şişeniz olur dilerseniz bir masaüstü fanusunuz. tamamen sizin hayal gücünüz devrede!


nemli ortamı seven ve fazla büyümeyen cinsten bitkiler seçmeye özen gösterin

eğrelti otları, arapsaçı, nemli alanlarda görülen yosunlar ve küçük otlar kapalı terrariumlar için idealdir. eğer ağzı açık ve biraz da büyük bir kap içerisinde bir ekosistem oluşturacaksanız kaktüs ve sukulent de kullanabilirsiniz. burada önemli olanın seçtiğiniz kabın büyüklüğü olduğunu malzeme seçiminde lütfen aklınızda bulundurun.


her şeyi seçtiniz, sıra yapıma geldi

kullanacağınız kabı yıkayın ve iyice kurulayın. nemli kalmadığına emin olun. kabın en alt kısmına fazla suyu çekecek olan çakıl taşlarını veya küçük taşları yerleştirin. mangal kömürünü çakıl taşlarından daha küçük olacak şekilde parçalayın. kömür, olası bakteri ve küf oluşumlarını önlemek için işinize yarayacak, o nedenle eklemeyi ihmal etmeyin.

kullanmaya karar verdiğiniz bitkinizi köklerine zarar vermeyecek şekilde, muhafaza ettiğinizden saksı ya da keseden çıkarın. ekstra toprak ya da torf kullanarak daha önce hazırladığınız kömürle kaplı zeminin üzerine bitkinizi ekin. zemini iyice sabitlediğinize emin olun. ve son olarak terrariumunuzu dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Torf: Yüzde 100 organik bir toprak türü. Her türlü bitkinin yetiştirilmesinde kullanılabilir.


bakımı için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle

- çok fazla suladığınız takdirde çürümesine neden olabilirsiniz. kabın zeminine yerleştirdiğiniz çakıl taşlarının durumuna bakarak nem oranını gözlemleyebilir ve ona göre sulayabilirsiniz.

- çok fazla büyüdüğünde ya da yaprakları çürüdüğünde mutlaka budama yapın.

- aydınlık bir ortamda tutun ama doğrudan güneş almamasına da özen gösterin.

- ısı kaynaklarının üstünde veya yakınında olmamasına mutlaka dikkat edin.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?