Termometrelerin -67 Dereceyi Gördüğü Dünyanın En Soğuk Köyü: Oymyakon

Rusya'nın Saha Cumhuriyeti'ne bağlı bir köy olan Oymyakon, dünya üzerindeki en soğuk köy olarak biliniyor. Termometrelerin -67 santigrad dereceleri gördüğü bu buzdan köy hakkında bazı bilgiler.
Termometrelerin -67 Dereceyi Gördüğü Dünyanın En Soğuk Köyü: Oymyakon

nüfusu 600 olan köyde kışları kirpikler donuyor, arabalar buzul çağını tadıyor. sıcaklıklar kışın -52 ile -67 arasında dalgalanıyor, ortalama sıcaklık -47'de dolanıyor. 


kışları elektronik cihaz ve bittabi arabalar kullanılamıyor. yaz aylarında (aman ne şaşırdık) turistlerin de ziyaretine uğrayan köyde at ve sığır eti tüketiliyor, dört gözle beklenen temmuz ayında sıcaklık nihayet sıfıra yakınsayarak -15'i buluyor.

oymyakon'a en yakın yerleşim yeri 400 km uzakta ve buradan yılda sadece birkaç defa konserve gıda getiren bir kamyon var. 


onun dışında kendi kaderlerine mahkumlar. avantajları kıyısında bulundukları nehrin onlara temel gıdalarını sağlıyor olmaları.


çamaşırlarını yıkadıklarında ne yazık ki evde kurutamıyorlar çünkü oluşacak nem, evin kirişlerinin parçalanmasına neden oluyor. 


bu yüzden çamaşırlarını dışarıda kurutuyorlar. bu da asılan ıslak çamaşırların saniyeler içerisinde donmasına yol açıyor...


ayrıca yaşamın oldukça çetin geçtiği bu köyde insanlar biraz olsun yaşamlarını katlanabilir kılabilmek adına içki tüketiyorlar. ancak sızan insanların kar üstünde donarak öldüğü vakalar görünüyor ne yazık ki.

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Kışın Termometrelerin -60'ları Gördüğü Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk İle İlgili 'Üşüten' Detaylar