Ters Psikolojinin Çocuk Üzerindeki Uygulamaları

Bize bir şeyin ''yap'' ya da ''yapma'' denilmesi gerçekten hiç hoşumuza gitmiyor. Sanırım bu çocukluğumuzdan kalma bir alışkanlık. Sözlük yazarı ''diazepam'' da tam olarak bundan bahsetmiş.
Ters Psikolojinin Çocuk Üzerindeki Uygulamaları


- bence yiyemez annesi
- evet, bence de
- ahahah ya bu kim önündeki tabağı bitirmek kim?
- doğru dedin, yarısını yese bile şaşırırım
- yarısı mı? 3 kaşıktan fazlasını yesin ne istersen veririm
- yok canım 3 kaşık yer heralde
- mümkün değil…


arkadaş şu ters psikolojiyi bulundan, çocuklar üzerindeki kullanımını keşfedenden allah razı olsun. çocuk kadar (4-9 yaş arası) ters psikolojiye teşne başka bir varlık yok. her defasında insan bu tuzağa düşer mi? ulan bunlar beni kandırıyor galiba demez mi? ama aklı o kadar işte, ne zaman ters psikoloji uygulasan, gözüne gözüne soksan dahi yiyor.

ne yemekler yenildi, ne ödevler yapıldı, ne uslu duruldu arkadaş. yıllardır, her gün, her saat veriyoruz ters psikolojiyi bana mısın demiyor. bir kere de demiyor ki sabi, ulan kandırıyor bunlar beni, sürekli yutuyor zokayı. biz de ebeveynliği yapmış olmanın iç huzuruyla dolup taşıyoruz yemin ederim. odasını toplayamaz diyorsun sana inat pırıl pırıl ediyor, erken yatmaz mümkün değil diyorsun koşa koşa yatıyor, marul yemez diyorsun soydurup kökünü yiyor. ters psikoloji mi çok süper, bizim oğlan mı çok salak valla hala çözemedim ama ters psikolojiyi biliyor olmak ve bunun çocuk üzerindeki kullanımını keşfetmek enfes bir şey.


- ne? bizimki misafirlikte uslu mu duracak? güldürme beni
- öyle deme babası isterse durur
- ölürüm de inanmam, evi birbirine katacak bence
- hayır benim oğlum yapmam derse yapmaz
- görürüz bakalım…

çocuk 3 saat kral gibi durdu ya arkadaş. ulan ters psikoloji taşağını yiyim ben senin.