Tez Yazmaya Nereden, Nasıl Başlayacağını Bilemeyenlerin Yükünü Hafifletecek Detaylar

Tez yazmanın nasıl çileli bir şey olduğunu ancak çeken bilir. Bu yola giren kişiler içinse tecrübelisinden ince tavsiyeler gelmiş.
Tez Yazmaya Nereden, Nasıl Başlayacağını Bilemeyenlerin Yükünü Hafifletecek Detaylar
iStock


1) insanoğlu akıllanmıyor; bu benim 2. tezim, daha önce de bir master tezi yazmıştım. herkes bunun son olacağını bir daha bu pis işlere bulaşmayacağımı sanmıştı. yanıldılar, akıllanmadım. yani yazmak üzere olduğun tez son tezin olmayabilir.

2) national geographic tadında bir iki ayın seni beklediğini bil. açlıktan ölme noktasına gelene kadar bilgisayar başından kalkmayacak, av zamanı mutfak etrafında belireceksin. tuvalete gitme düzenini sadece ama sadece mesanen belirleyecek.

3) mory kante'nin yeke yeke şarkısı kafana takılacak. yazarken hmna hmna hmna aaaaa aaaaaaaaaaaa yeke yeke mna yeke yeke diye bağırırken kendini bulacaksın. sakin ol, akışına bırak.

4) ailene agresif tavırlar sergileme. onlar mı dedi tez yaz diye?

5) karpal tünel riski çok yüksek, o bilekleri arada esnet. artık 10 kere mi esnetirsin 20 kere mi 31 kere mi sana kalmış.

6) bilgisayarına adam gibi bir virüs programı yükle. mümkünse teze başlamadan önce bilgisayarının hard diskini solid state drive ile değiştir. taşınabilir harici disklere çok güvenme, back up için online drive tercih et.

7) yazmaya bodoslama başlama. bilgisayarında ya da hard copy olarak topladığın literatürü düzenle. baya oda toplar gibi yap bunu. klasörlerde konularına göre gruplandır, klasörlere adam gibi isim ver. makaleleri yazar ismi ve yıl kullanarak adlandırmak genelde yardımcı oluyor. biliyorum bilgisayarında zibilyon tane oaijklemjacsoooo123 gibi isimleri olan pdf dosyaları var, hah işte onları düzelt.

8) elde avuçta ne olduğu dosya düzenlemesinden sonra kendini gösterir daha ne kadar literatüre ihtiyacın olduğunu belirle, başla taramaya ve downloada. öncelikle konunla ilgili review'ları (yani derlemeleri) araştır, son 5 yılda basılmış bir derleme bulursan literatür taraman çok kolaylaşır.

9) çok rica edicem araştırma için google ve wikipedia kullanma. tez yazıyorsun dönem ödevi değil. web of science, sciencedirect ve scifinder gibi kaynakları tercih et. hiç olmadı google scholar kullan.

10) önce çok genel bir taslak oluştur.

11) tezi yazarken paralel olarak bir başka dosyada kurallara uygun olarak referanslarını da listele. şimdilik "1,2,3 derim sonra referansları düzenler eklerim" sakın deme. çok vakit kaybedersin, kafayı yersin. word'un referans aplikasyonlarını kullanabilirsin ama ben tavsiye etmem. ilkel yöntemler daha az hata veriyor. ayrıca tezini bölümlere (chapter) ayır ve her bölüm sonunda referans kısmı olsun. düzenlemesi ve kontrolü daha kolay olur. formatta bu yok diyenin götüne formatı sok çünkü gayet de böyle bir düzenleme formata uygun.

12) çoğu kişi bilmez, tezini sans comic fontuyla bile yazabilirsin. temel kural okunabilirliliktir. times romanın askerleriyiz diye dolaşmana gerek yok.

13) tezin bir kıçını bir başını yazma. bir tez sadece yaptığın araştırmanın raporu değildir aynı zamanda hikaye anlatmaktır ve konu çoğunlukla kümülatif ilerler. kafandaki fikir akışını bozma, tezi chapter'lara böl. 1'den başla son chapter'la bitir.

14) tezi yazarken çok süslü çetrefilli cümlelerden uzak dur. edat zarf overdose yapmış, zincirleme trafik kazası gibi cümleler okuyucuyu kaybetmene sebep olur. bilimsel bir yazı yazıyorsun elbette sunum önemli ama hala sunduğun fikir ve sonuçlar sunumdan daha önemli. açık, net, basit yaz, tezinde demogoji yapma.

15) "bitti mi? ne kadar kaldı?" uzakdoğu dövüş tekniklerini kullananlara karşı, "bitiyor az kaldı" savunma tekniğini kullan, ayrıntıya girme. yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim, incinirsin ama tezi ben yazıyorum lavinia.

16) in conclusion (burada in summary de kullanılabilir), bu tez illa ki bitecek sonsuza dek sürmeyecek. arada çık dolaş nefes al, sevdiğin işler yap, sevdiklerinle ol. unutma bunaldığın anlar cümle kuramadığın, dünya üzerindeki dillerin kifayetsiz kaldığı anlardır.

aylardır yazmaktan bunaldım, gelmişim hala buraya bıdı bıdı yazıyorum. senin işin gücün var oturmuşsun bunları okuyorsun. hadi sınıf dağıl!!!!