The Elder Scrolls V: Skyrim'in Özenliliğini Ortaya Koyan, Şaşırtıcı Bir Detay

The Elder Scrolls serisinin The Elder Scrolls IV: Oblivion'dan sonra gelen toplamda beşinci uyarlamasının kalitesini anlayabileceğiniz bir detayı paylaşıyoruz.
The Elder Scrolls V: Skyrim'in Özenliliğini Ortaya Koyan, Şaşırtıcı Bir Detay

yıllar sonra bir şey fark ettim. the elder scrolls v skyrim oyununun ne kadar ince işlendiğine, gerçek bir sanat eseri olduğuna dair önemsiz gibi görünen ama incelikli bir kesit.

king olaf's verse diye bir kitap var bu oyunda. şiir kitabı. karakterler bu kitaptan bahsederken, "poetic edda'nın bir parçası" diye bahsediyorlar.


gerçek poetic edda, eski iskandinav mitlerine dair şiirlerden oluşan bir kitap. oyunda nordik mitolojiye çok gönderme olduğundan, bu kitabı da kurmaca bir "poetic edda"nın parçası saymışlar.

bitti mi? bitmedi, asıl incelikli kısım şu. poetic edda, aliteratif üslupla yazılmıştır. eski iskandinav şiiri aliteratiftir, yani dizelerdeki kelimelerin ilk harflerinin tekrarına dayalıdır. türkçeden örnek verecek olursak, sun sagarı saki bana mestane desinler dizesinde, "sun sagarı saki" kısmı aliteratiftir.

Gerçek poetic edda.

şimdi, bakıyoruz king olaf's verse kitabına. "death-dealing demon and dragon-killing king" diye bir dize var. aliteratif; sadece aliteratif değil bayağı başarılı bir aliterasyon örneği. "your legend is lies, lurid and false" bir başka dize.

sırf poetic edda'ya gönderme yaptılar diye, göndermeye konu olan kitabın üslubunu poetic edda'ya benzetmek... bencileyin malumatfuruş, trivia hastası için orgazmdan daha zevkli...