The Incredibles 2'den Bayağı Bayağı Toplum Eleştirisi Yapan Sosyolojik Alıntılar

Pixar Animasyon Stüdyoları'nın son filmlerinden The Incredibles 2, uzun aradan sonra gelen bir devam filmi olmanın hakkını veriyordu kesinlikle.

inanılmaz aile 2'ye bugün oğlumla gittim. acaba kulaklarım beni yanıltıyor mu diye düşündüm sinemadayken. eve gelir gelmez aşağıda aşağıda paylaştığım pasajları bir kez daha kontrol ettim. okuduğunuzda siz de inanamayacaksınız!

"... oturmuş, sizin çözmeye üşendiğiniz sorunlarınızın bir süper kahraman tarafından çözülmesini bekliyorsunuz. süper kahramanlar, gerçek deneyimler yerine yalnızca uyarılmaya programlanmış akıl dışı tutkunuzun bir parçası..."


"konuşmuyorsunuz, tartışma programları izliyorsunuz. eğlence programlarını izlemek için deliriyorsunuz. seyahat, ilişkiler, risk, tüm anlamlı deneyimler size, uzaktan izlemeniz için paket olarak veriliyor..."


"böylece izole, pasif ve gözü dönmüş tüketiciler olarak kalıyorsunuz. koltuklarınızdan kalkamıyorsunuz. ter döküp gerçek yaşamın içine katılamıyorsunuz."


"süper kahramanların sizi korumalarını istiyorsunuz. ve kendinizi daha güçsüz hale getiriyorsunuz..."


"bu arada sizinle ilgilenildiğini söylüyorsunuz. sanki geleceğiniz size sunuluyor ve haklarınız savunuluyor gibi. böylece sistem yüzünüze gülerken aslında hayatınızı çalıyor..."


Kitlelerin Toplu Halde Neyi Neden Yaptıklarını Açıklayan Gustave Le Bon'un Kitabından Alıntılar