The King's Speech Filminde Hayatı Anlatılan Kekeme Kral: 6. George

Bugünün II. Elizabeth'inin babası, En İyi Film Oscar'ını alan The King's Speech filminde hayatı anlatılan 6. George'dan başkası değil. Gelin tekrar hatırlayalım kendisini.
The King's Speech Filminde Hayatı Anlatılan Kekeme Kral: 6. George

Kimdir, necidir?

aslında krallık hakkı abisindeyken, sekizinci edward'ın daha önce boşanma yaşamış olan wallis simpson ile evlenmeye kalkmasından sonra katolik kilisesi boşanmayı tanımadığı için sekizinci edward görevinden istifa etmek zorunda kalmış ve altıncı george istemeyerek de olsa kral olmak zorunda kalmıştır.

oldukça sinirli biri kişiliğe sahip olan altıncı george aynı zamanda kekemedir. bu yüzden kral olma görevini sevinçle karşılamamıştır. eşinin pozitif kişiliği görev süresince kendisine büyük fayda sağlamıştır. çok sigara içtiği için erken yaşta kanserden ölmüş, böylece elizabeth çok erken yaşta kraliçe olmuştur. (bkz: queen elizabeth ii)

altıncı george tahta ölünceye kadar 16 yıl geçirmiştir. ikinci dünya savaşı'nda ingiltere'nin başında olan kral, evler ısınmıyor diye buckingham palace'ta ısıtıcıları açtırmayarak halkın gönlünü kazanmıştır. savaş sırasında diplomatik açıdan winston churchill ile en iyi ilişkileri kurmayı başaran da kendisi olmuştur.


mütereddit tavırları ile dikkat çekse de, ikinci dünya savaşı sonrasında kendisine yapılmış bazı af taleplerini pek bir rahatlıkla reddettiği bilinmektedir. hayırları, albert pierrepoint'un günlüğüne attığı çentikler olarak geri dönmüştü...

6. george, abisi sekizinci edward'ın, "atom mühendisliğine de britanya kraliyet ailesine de lanet olsun; aşkısımla mutluluğa yelken açazağım! bırakın beniiii!" deyu aniden tahtan çekilmesi sonucu el mahkum göt gardiyan zoraki tahta çıkan ingiliz kraliyet abisi.

8. Edward

öyle ki adam kekeme, çekingen ve pasif bir tip ve hiç kral hamuru yok. krallık için olabilecek son isim bile değil belki. tüm bunların üstüne bir de tahta çıkmasının akabinde ikinci dünya savaşı patlak veriyor. yine de her şeye rağmen iyi kotarıyor durumları. 1952'de akciğer kanserinden vefat ettikten sonra, 1953'te yerine kızı ikinci elizabeth geçiyor.

the king's speech'te colin firth, ikinci elizabeth'in hayatının anlatıldığı nefis netflix draması the crown'da ise jared harris canlandırmıştır bu dayıyı.

6. george, başımıza bela olan beşinci george'un ikinci oğludur. mizacına ve sağlığına aykırı durumlarda ısrarla bırakılması, ölümcül darbeyi ise abisi sekizinci edward'ın tahttan feragati ile alması sonucu ikinci dünya savaşı'nın bitiminde kansere yakalanmış ve birkaç yıl sonra hayatını kaybetmiştir. kızı ikinci elizabeth devraldığı bu oluşumda ölene kadar kraliçelik görevini sürdürmeye yemin etmiştir.