The Lumineers'ın III Albümünde Birbiriyle Bağlantılı Şekilde Anlatılan Hikayeler

ABD'li folk-rock/indie folk grubu The Lumineers'ın 2019 tarihli albümündeki konseptin şarkı şarkı açıklaması, buyrun.
The Lumineers'ın III Albümünde Birbiriyle Bağlantılı Şekilde Anlatılan Hikayeler

the lumineers'ın 2019'da çıkan iii isimli albümünde her şarkı birbiri ile bağlantılı olarak sparks ailesinin depresif hayatını konu edinmiş. kliplerde sparks bireylerinin yaşam öyküleri kesit kesit yansıtılmış. albümdeki parçaların hikayesini okurken her parçanın klibinin de aynı anda izlenmesi etkileyici oluyor, tavsiye ederim.

albüm 3 bölümden oluşuyor. ilk bolümde gloria sparks, ikinci bölümde gloria'nin oğlu junior sparks, ve son bölümde gloria'nin eşi ve junior'un babası jimmy sparks anlatılmış.

1. bölüm

life in the city: serideki ikinci şarkı olmasına rağmen, kronolojik olarak başlangıç şarkısıdır. bu bolümde gloria barda bir adamla tanışır, birlikte olur ve hamile kalır. buradan junior'un biyolojik babasının jimmy olmadığı öğrenilir. gloria'nin bara gittiği gece, eşi jimmy ona bir not bırakır, gloria'nin annesi donna'yı hastanede ziyaret ettiğini söyler.

Life In the City

donna: bir önceki parçada hastanede olan donna vefat etmiştir. annesi tarafından iyi yetiştirilmeyen gloria'nin psikolojik sorunları bu klipte yansıtılır. anne ve babasından miras kalan evde kendi aile hayatını sürdüren gloria, yasadığı sıkıntıları dışa vurmaya başlar. klipte donna'ya odaklanmış şekilde geçen sözler, "tıpkı senin gibi bir donna yetiştirdin", sparks ailesinin kuşaktan kuşağa aktaracağı sıkıntılı hayatın asıl nedenini yansıtır, donna...

Donna

gloria: bu şarkının klibinde gloria ve yaşantısı daha ayrıntılı şekilde yansıtılır. alkolik olan gloria oğlu junior'un yanında sürekli ayılıp bayılır ve eşi jimmy onu hastaneye taşır. jimmy ile tartışma yaşadığı anlardan birinde içki şişesini kafasına fırlatır. kafası yarılan jimmy'i hastaneye götürürken kaza yaparlar ve sarhoş olduğu için koşarak olay yerinden kaçar.

Gloria

2. bölüm

it wasn’t easy to be happy for you: junior'un hikayesinin giriş parçası... bu klipte junior babası ile olan sıkıntılı ilişkisini unutmak için kendi hayal aleminde takılmaktadır. gerçekten ilişkisi olup olmadığı kesin olmayan kız arkadaşı ile sevişmesi sahnelenir. bu sahne hayal ya da yaşanılan bir anının hatırlanması olabilir.

It Wasn't Easy To Be Happy For You

leader of the landslide: bu klipte jimmy'nin yaşlanmış hali ve oğlu ile olan sıkıntılı ilişkisi daha net şekilde görülür. ayrıca junior üvey annesi bonnie'yi özlemle anımsar. klibin devamında jimmy ev partisi düzenler ve partide oğlu junior'u içki içmeye zorlar, fakat oğlu kabul etmez. kafası güzel olan jimmy oğlunu herkesin ortasında tartaklamaya başlar ve ona silah doğrultarak tehdit eder. bu şarkının donna'ya atıfta bulunduğu tahmin edilmektedir. kendisi evin ilk sahibi ve yaşanılan olayların kahramanıdır. kızı gloria alkolik olup evden kaçmış, sonrasında onun eşi jimmy alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmuş, ve son olarak en küçük sparks olan junior'un hayatı telef olmuştur.

Leader Of The Landslide

left for denver: ikinci bölümün son parçasında junior, üvey annesi bonnie'yi hatırlar ve onun neden evi terk edip bir başkasıyla denver'a gittiğini anlamaya çalışır. klipte junior'un biyolojik annesi gloria'dan kalan piyanoyu yaktığı da görülür. grubun (the lumineers) fanları, piyano alkolizmi ve bağımlılığı sembolize ettiğini düşünerek, junior'un sparks ailesinin alkolik ve bağımlılık zincirinin kırıldığı halka olduğuna inanır. klibin sonunda ise junior elinde çanta ve silah ile evden kaçar.

Left For Denver

3. bölüm

my cell: son serinin ilk parçasın jimmy'nin bir kadınla olan ilişkisine odaklanır. tek gecelik yaptığı kaçamak sonrasında jimmy soyguna uğrar ve kadının ortağı tarafından ağzı yüzü kan revan içinde kalana kadar dövülür.

Şarkının video klibi şiddet içerdiği için sadece YouTube üzerinden izlenebiliyor.

jimmy sparks: bu parçada jimmy'nin hayatı özet geçilir. jimmy gardiyan olarak çalışırken oğlu için fazladan para kazanmak isteyip kumara başvurur ve borç bataklığına düşer. şarkıda ayrıca oğlu junior'a verdiği nasihata değinilir; "never give hitch-hiker a ride". klibin son bölümünde, birlikte olduğu kadın tarafından soyguna uğrayan jimmy'nin kan revan içinde ev yolunda yürürken yanından geçen arabaya dikkatli bakışı gözden kaçmaz...

Jimmy Sparks

april: bir önceki klipte jimmy'nin yanından arabayla geçip giden oğlu junior... babasının bitik halde yolda olduğunu görür fakat aldırmaz çünkü babasının verdiği nasihat aklına gelmiştir; "never give hitch-hiker a ride". 52 saniyelik enstrümantalde duyulan dokunaklı piyano sesi junior'un hayat yolculuğunu betimler.

April

salt and the sea: son serinin son parçasında tüm sparks ailesi son kez görüntülenir. junior para dolu çanta ve silah ile eve döner, yerde kanlar içinde debelenen babasını, tıpkı annesi gloria gibi arabaya bindirip hastaneye götürmek ister. fakat araba çalışmaz ve polis sirenleri duyulur. jimmy, iyi ilişkiler kuramadığı oğluna son bir kıyak geçer. silahı kendisine bırakmasını ve para dolu çantayı alıp kaçmasını ister. junior'un koşarak kaçışı, annesi gloria'nin kaçışına benzer, o sahnede olduğu gibi babası jimmy yine arabada kanlar içinde yalnız kalmıştır.

Salt and the Sea

bu albümde ek olarak bonus şarkılar da vardır. "old lady" parçasının donna'yı anlattığı düşünülür. diğer tüm detaylar için: kaynak