The Mandalorian 2. Sezon Fragmanı, Star Wars Severlere Nelerin İpucunu Veriyor?

Star Wars evreninde geçen The Mandalorian dizisinin 2. sezon fragmanının detaylı bir incelemesi.

Fragmanı bir görelim

1 yıllık aradan sonra iki gözümüzün çiçeği, canımız ciğerimiz star wars sevgimizin son direği the mandalorian'ın 2. sezonuna ait trailer nihayet yayınlandı. kare kare incelediğim trailer'dan yola çıkarak sezona dair çıkarımlarım aşağıdadır. yaklaşık 2.5 saatlik emekle ortaya çıkmıştır. amme hizmetimi gerçekleştireyim.  diziyi takip edenlere, sezon hakkında fikir vermiş olurum bir nebze.

trailer'ın en başında, razor crest'i görüyoruz

kargo kapısı sallanırken, sağ motoru da gittigidiyor.com demekte. belli ki ikilimiz ağır bir mücadeleden sıyrılmış ve konacak güvenli bir yer aramakta.

armorer: show me the one whose safety deemed so much destruction, you must reunite it with its own kind.
din djarin: where?
armorer: this you must determine, the songs of eons past tell of battles between mandalor the great and an order of sorcerers called jedi.
din djarin: you expect me to search the galaxy and deliver this creature to a race of enemy sorcerers?
armorer: this is the way!

armorer ablanın " show me the one whose safety deemed so much destruction, you must reunite it with its own kind." dediği kısımda outer rim içindeki gezegenlerden birininde olduklarını, girdikleri şehrin sokaklarından anlayabiliyoruz. muhtemel hutt territory içinde bir yer.

din djarin'in "where?" dediği kısımda ise bantha'ya binen bir tusken raider görüyoruz. bir şekilde bu sezon da tatooine görmüş olduk. sonrasında buz gezegeninde uçtuğunu görüyoruz kardeşimizin. 

Razor Crest

galaksideki buz kaplı gezegenler sırayla

hoth: k18 içinde yer alan bir gezegen. tatooine ile kıyaslayınca epey uzakta kalıyor. gerçekten ebesinin örekesi yani. 

kijimi: r8 içinde yer alan bu gezegen, hutt territory içinde. genel olarak olayların geçtiği gezegenlere daha yakın. bura olma ihtimali var.

csilla: f8 içinde yer alan bu gezegen, bildiğin exegol'un dibinde. olmasının imkanı yok. 

ilum: henüz son üçleme yaşanmadığı için, bu gezegen de halen yerinde olmasına rağmen, g7'deki bir gezegenin olma ihtimali de şimdilik yok gibi. (son üçlemede planet killer olarak terraforme (yaşanır hale getirme) edilen gezegen olmakta burası.)

vandor: p14 içindeki gezegenimiz, teknik olarak mid rim içindeki gezegenimiz aynı zamanda

galactic empire tarafından varlık gösterilen yegane gezegen. muhtemeldir ki bu gezegen çıkacak. nitekim bir sonraki sahnede galactic empire'a ait bir geminin yanında diz çökmekteler.

bir sonraki sahnede ise, mon cala gezegeninde bir limanda görüyoruz ikilimizi

quarren ırkından bir sürü yerlinin ortalıkta gezmesinden anlıyoruz bunu.

devamında ise, siyah bir kapüşonlu cübbe giyen bi kadın görüyoruz. ekseriyet bu kadının sabine wren olduğunu söylese de, star wars rebels izleyenlerin aşina olduğu sabine wren gayet renkli bir görünüme sahip olmayı tercih eden bir kişilik. hatta işi ileri götürüp kaskı dahil sahip olduğu tüm beskar parçalarını dahi renkli renkli boyamaktan çekinmemiştir. ben görünen kişinin sabine wren olduğuna ihtimal vermiyorum. trailer'ın bu noktasında bile isteye bir yanlış yönlendirme olduğu kanaatindeyim. muhtemelen, henüz kim olduğunu bilmediğimiz birisi olarak çıkacak karşımıza.  armorer ablamız bu esnada "this is the way!" diyerek noktayı koyar ve sahne geçer. meraklısına sabine wren:


- sonraki sahnede ikilimiz bir gemi üzerinde seyahat etmektedir. gemidekiler yine quarren olduklarından, ikilimizin side quest için mon cala gezegeninde muhtemelen razor crest'in tamir ve bakım masraflarını çıkarmak için 1 bölüm takılacağını rahatlıkla anlayabiliriz. 

en başta gördüğümüz sahnede, razor crest'in üzerinde sallana sallana ilerlemeye çalıştığı gezegenin de mon cala olduğunu rahatlıkla çıkarabiliriz buradan.

- sonraki sahnede razor crest'e yanlayan ve sonrasında da kovalamaya başlayan iki adet t-65b x-wing görürüz.

- devamında çok kısa bir süre, speedbike üzerinde yol alan din djarin görünür. 

- devamında cara dune ve greef karga görünür. sezonun bir noktasında yine navarro gezegenine döneceklerini anlayabiliriz buradan da.

- devamında navarro'da topluca bulunan galactic empire outland tie fighter'ları görürüz.

- devamında bir grup storm trooper'ın galactic empire yapısı içinde alarm sesleriyle koşuşturmalarına şahit oluruz. hemen sonrasında ise speedbike'a atlayıp koşuşturan storm trooper tayfasını görürüz. atladıkları yerde belli ki bir baskın yemişler çünkü o sahnede yerde cartayı çekmiş şekilde yatan storm trooper'lar gözükmektedir. yani ekibimiz bir şekilde navarro'da yerleşik halde bulunan galactic empire'a saldırıda bulunacak.

- sonraki sahnede din djarin'in bir suyun içinden çıkıp bir mazgala tutunarak nefes almaya çalıştığını görürüz. muhtemelen mon cala gezegenindeyken yaşanacak bu durum. bir şekilde içinde oldukları gemi batacak ve bu abimiz kurtulmaya çalışacak.

- sonraki sahnede yine muhtemelen navarro gezegeninde görürüz din djarin kardeşimizi. jetpack'ini kullanarak uçurum kenarından süzülür. storm trooper'ları mı kovalıyor yoksa onlardan mı kaçıyor kestiremedim. fakat olay yeri aynı.

- devamındaki sahne, en başta gösterilen outer rim içindeki mekanda, direğe asılı bir humanoid'i kurtarırken görürüz.

- sonrasında yine valdor olduğunu düşündüğüm gezegende bir buz mağarasına girerken görürüz ikilimizi.

- devam eden sahnede razor crest'in inmekte olduğu gezegenin atmosferine girerken alev aldığını ve meteor misali serbest düşüşte olduğunu görürüz.

devamında gamorrean savaşçılarının kavga ettikleri bir arena/ring olan bir mekana girdiklerini görürüz din djarin ve the child aka baby yoda'nın

ringde savaşan gamorrean'ların ellerinde vibro axe ile birbirlerine daldıklarını da detay olarak görürüz.

mekanda tek gözlü bir abimizle konuşurken görürüz din djarin'i. din djarin abimiz "wherever i go, he goes" der. tek gözlü abimiz de "so i've heard" dedikten sonra etrafındakiler ayaklanarak din djarin'e silah çeker. din djarin kardeşimiz de yumruğunu sıkarak whistling bird'ü aktifleştirir. bunu gören ve ne olacağını geçtiğimiz sezon deneyimlemiş olan the child aka baby yoda hemen vaziyet alır.

sahne kararır, kavga dövüş sesleri sonrasında, din djarin'in en son bir zabrak'a bıçak fırlatarak öldürdüğünü görürüz. mando mekanda kelle üstünde baş bırakmamıştır. 

this is the way!