The Mandalorian, Nasıl Oldu da Her Star Wars Fanına Hitap Etmeyi Başarabildi?

İki sezonu yayınlanan Disney+ dizisi The Mandalorian nasıl her çeşit Star Wars hayranı tarafından övgü almayı başardı? Biraz irdeleyelim.
The Mandalorian, Nasıl Oldu da Her Star Wars Fanına Hitap Etmeyi Başarabildi?

ben the mandalorian kadar izleyici kitlelerinin her birine hitap eden bir dizi görmedim hayatımda

- star wars episode i-ii-iii'ten ölümüne nefret eden kemik dinozor kitle?
dizide bir kere bile midichlorian lafı geçmedi. cgi sırıtmıyor. yoda kukla kıvamında. 30 yıllık tartışmayı bitirdi adamlar resmen.

- expanded universe sevenler derneği?
thrawn... bence ahsoka ve bo-katan da bu gruba girer. bu gruba ayrı bir güzellik yapılmış çünkü ahsoka'yı rosario dawson, bo-katan'ı katee sackhoff ablamız (star buck/battlestar galactica) oynuyor. aynı zamanda dark saber...


- "ben arada sırada eski oyuncuları görmek istiyorum çünkü tüyler diken diken"ciler?
yani boba fett'ten sonra luke'u beklemezdim açıkçası. çıtayı çok yükselttiler. ama bir yandan da bu grup force awakens'ta bu işin bokunu çıkardılar diye biraz azalmıştı. üçüncü sezonda jar jar binks gelirse bence yapılabilecek en güzel şeyi yapacaklar.

- son üçleme çok berbat ama star wars benim anam babam, nolur kurtarın bunu diyenler?
teknik olarak bu dizi episode 6 ve episode 7 arasında bir köprü. eğer dizi birkaç sezon daha giderse son üçlemeyi hazırlayan olaylara değinmeleri olası. snoke hikayeleri, kylo ren ve grogu'nun maceraları; teknik olarak işlenebilecek hikayeler bol. ki ikinci sezon dördüncü bölüm aslında snoke için güzel bir temel oluşturdu.

- ben çok fazla materyal istiyorum nolur tek dizi bu olmasın her hafta yeni bir şey çıksıncılar?
bu insanlar çok azaldı, ama hala varlar. onlar için ahsoka, the book of boba fett, rangers of the new republic vs devreye giriyor. sonuncusunun potansiyelinden emin değilim çünkü işin sonunda sıçıp batıracaklarını biliyoruz. new order intergalaktik naziler olarak fındıktan sürpriz olarak çıkmadı sonuçta.


- star wars'la alakası olmayan insanlar?
western bilim kurgu tutuyor şu sıralar. yoda tatlı, dizi aksiyonlu, ortam falan her bölümde değişiyor, durağanlık yok. niye sevmesin insanlar.

- gamer'lar?
ilginç bir mentalitesi var dizinin. teknik olarak dungeon-exp-reward üçgeninde gidiyor bölümler. eğer çok abartarak kör göze parmak sokmazlarsa bu şekilde devam ederse izlenir, gayet güzel işleniyor.

- babaannem?
evet, babaannem. boş zamanlarında survivor izleyen 90 yaşındaki kadın yeğenlerimin onun yanında izlemesiyle uzaktan diziye başlamış. bebiş yoda'nın böcek yemesinden hoşlanmıyor ve yüzünü buruşturuyor ancak genel hatlarıyla diziden memnun olduğunu belirtmakte. kötü adamları ise sevmiyor.

şimdi, daha ne yapsın bu adamlar?

ekleme: arkadaşlar uyardılar; "midichlorian lafı geçmiyor" savı tam olarak doğru değil. midichlorian hakkında üstü kapalı bir gönderme bulunuyor, snoke'a bağlanan sahnede bebik yoda kanı hakkında "m-count" muhabbeti geçiyor. dizi kemik dinozor kitleye hitap etmeyi bırakmıyor tabi böyle. diğer konular devam, bu konuda da üstü kapalı olması belli ölçüde saygı göstergesi olarak yorumlanabilir.