The Matrix: Resurrections Fragmanında Gözden Kaçan Bazı Kritik Detaylar

Serinin yeni filminin dün (9 Eylül) yayınlanan fragmanının incelemesi, buyrun.

fragmanı önden verelim

the matrix resurrections... the matrix revolutions'dan sonra bir sebeple makinelerin neo ve trinity'i yeniden dirilttiği film.

kare kare gidince daha fragmanın 12. saniyesinde makinelerin neo üzerinde bir operasyon yaptığı görülüyor.


bir sonraki karede ise düşük kaliteli bir yakın çekim var, neo'nun gözlerinin kör olduğunu görüyoruz, revolutions'ın sonunda olduğu gibi.


ve neo'nun tekrar tarlalardan uyandığı bir kare.


fragmanda neo ilerlerken ara sıra ilk filmden görüntülerin arka plana yansıdığı görünüyor.


son olarak da trinity'nin tarlalardan uyanışını görüyoruz.


makineler neden neo'yu diriltmeyi planladı bilinmez ama filmde neo'nun, bütün bunların farkına varmasını izleyeceğiz çok büyük ihtimalle.

bu filmin dördüncü film olarak kalacağını hiç sanmıyorum, ikinci bir trilogy gelecek gibi.

ekleme: fragmanda gördüğümüz renk paleti bile the matrix revolutions'ın finaliyle uyumlu.


finalde sati ve kahin arasında geçen konuşma

s: look look!
k: just look at that! beautiful. did you do that?
s: for neo.
k: that's nice. i know he'd love it.
s: will we ever see him again?
k: i suspect so. someday.

ekleme 2: şu "saç sakal aynı con vik" diyenlere bir açıklama getirelim. the matrix'de neo "dünyanın en saygın" yazılım firmalarından birinde masa başı çalışıyor. kılık kıyafeti, saçı sakalı da buna uygun şekilde. tarlalardan uyandırılıp "gerçek dünyaya" gözlerini açtığında ise vücudu deliklerle dolu, kafasında saç yok vesaire... morpheus bunun açıklamasını yaptı neo'ya;

"your clothes are different, the plugs in your arms and head are gone. your hair has changed. your appearance now is what we call residual self-image. it is the mental projection of your digital self."

bu ne anlama geliyor? fragmanda gördüğümüz neo, matrix'in içinde ilk filmdeki görüntüsünü gerektirecek bir hayat yaşamıyor. harry potter'ın merdiven altındaki dolabı gibi bir yerde yaşıyordu the matrix'de, fragmada ise luxury suite diyebileceğimiz hoş bir eve sahip. ez cümle: 22 sene önceki gibi görünmesini gerektirecek bir durum fragmandan anladığımız kadarıyla yok. film sırasında "her şeyi hatırlıyorum" moduna girip eski görüntüsüne döner belki, bilmiyoruz. o yüzden bilmeden bok atmıyoruz :)