The Matrix Resurrections Fragmanının Saniye Saniye Çözümlemesi

Aralık'ta gösterime girecek olan yeni Matrix filminin fragmanı ne anlatıyor? Buyrun.

önce fragmanı bir görelim

merhabalar! bugün size ilk fragmanın detaylı analizini yapacağım. eski bir matrix hayranı olarak eğer fragmanın gösterdiklerini biraz aşabilirlerse muhtemelen bizi çok güzel bir film bekliyor. spoiler uyarısını da yapalım.

0.06 -> burada dikkatimi çeken şey manzaranın sanki oyuncak gibi gerçekten uzak görünmesi. biraz benim ekstra görmem bu herhalde.

0.10 -> siyah kedi, dejavu. matrix kod değişimine mi gidiyor?

0.10 -> terapistin odasındaki birkaç kitap; the outsiders (yabancılar), velo city (velocity=hız, motorsiklet kültürüne dair bir kitap) ve the blank slate (tam adı: the blank slate: the modern denial of human nature)
the blank slate'de biraz durmak istiyorum çünkü bu kitap aslında matrix'in temel temalarından biri olan determinizm-indeterminizm üzerine güzel bir yorum. the blank slate'in savunduğu tez insan doğası denilen şeyin olmadığı ve karakterimizin genetiğimiz - annemiz ve babamız tarafından belirlendiği. ilk 3 filmde smith ve neo arasındaki çatışma irade ve deterministik yaklaşımlar üzerine idi. bu noktada smith irade ve insan doğasını reddederken 3. filmin sonunda neo smith tarafından absorbe olmayı kendisi seçerek irade problemini sonlandırmıştı. kısaca iradesi ile ölmeyi tercih etmişti, bu da smith'in deterministik anlayışını yenmişti. neyse.

0.13 -> terapistin gözlüklerine dikkat! mavi. buradan terapistin neo'yu matrix'e bağlı tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz. ileride mavi-kırmızı ilişkilerini daha sık göreceğiz.

şimdi, hızlı karelerin olduğu kısma geçelim! teker teker söyleyeceğim ama bu kareler çok hızlı geçiyor, o yüzden görmeyebilirsiniz. fragmanı durdurun ve kare kare ilerleyin.

0.18 -> sistemin birini kontrolü altına aldığını gözlemleyebiliyoruz. gözleri birden matrix kodu ile doluyor ve silah çıkarıp birine ateş ediyor? kime ateş ediyor? fragmanın bu noktasında belli değil ama sistem birini kontrol altına alıp birini öldürmeye çalışıyorsa ya bir virüs var sistemde (smith?) ya da biri gizlice öldürülmeye çalışılıyor. birini öldürmek isteseler direkt makine şehrinden niye fişini çekmiyorlar diye düşünürsek muhtemelen ateş edilen kişi neoyu sistemden çıkarmak isteyen biri. ayrıca bu noktada neo'nun güçlerinin hala olduğunu görebiliyoruz. matrix'in yeni bir iterasyonu olsa da neo hala sisteme prime program ile bağlı.

0.19 -> burası önemli sahne! matrix 3'ün sonunda neo smith tarafından absorbe edildiğinde öldüğünü düşünmüştük. peki bedenine ne oldu? işte cevap. matrix 3 sonu neo olduğundan emin olmak istiyorsanız gözlerine bakabilirsiniz, hala gerçek hayattaki smith ile karşılaşmasından dolayı yanmış durumda. makineler neoyu tekrar sisteme bağlıyorlar.

0.19 -> yeni - genç morpheus polisle çatışıyor. farklı sahnelerden alınmış da olabilir, o ayrı.

0.19 -> iki elin birbirine tutunması ile bir ışık huzmesi oluyor. bu ne olabilir? artık bence trinity kısmına geçiyoruz fragmanın. neo ile trinity el ele tutuştuğunda olan bir sahne. fakat o parlama neo'nun trinity'nin güçlerini tekrar kullanabilmesini sağladığı bir sahne olabilir, ikisi güçlerini birleştirerek bir grup düşmanı yenmeye çalışıyor olabilir, ya da neo trinity'nin anılarının kilidini açıyor olabilir.

0.20 -> ilk filmdeki trinity'nin ilk sahnesine yapılan bir gönderme. bence yeni çekilmiş bir sahne, remaster için fazla kaliteli duruyor.

0.20 -> aha bomba nokta! iki tane pod kırmızı bir arkaplanda birbirlerine bakıyor ve sonraki sahnede neo uyanıyor! bence bunun tek bir anlamı var: karşı podda trinity var. mantık basit. makine şehrine iki kişi gitti, neo ve trinity. 6. matrix'i kurtaran şey neo'nun trinity'i sevmesi idi. neo'yu kurtardıktan sonra makineler trinity'i de sisteme bağlayarak herhangi bir savaş durumunda bu iki kişiye ihtiyacı olacakları için ölmelerine izin vermediler. ki bu noktada neo trinity'e uzanmaya çalışıyor, o noktada sahne kesiliyor. bu fragman içindeki trinity'nin güçlerini de açıklıyor olabilir, trinity neo gibi admin hesaptan, makine şehrinden bağlanıyor matrix'e.

0.20 -> bu sahnedeki yüzük kimin bilmiyorum, lütfen biri beni yeşillendirsin. tahminim merovingian.

bu kısımdan sonra biraz ileri atlayacağım. fakat neil-patrick harris'in karakteri hakkında bir teori oluşturmam gerekirse bence o yeni mimar, ya da onun uzantısı. mimar her zaman matrix'in üzerinde kontrol sağlama konusunda takıntılı idi.

0.34 -> matrix'in rengi yeşil değil miydi? artık değil. çünkü 7. iterasyonda güneş programı, 3. filmde gördüğümüz sati, ve 3. filmin sonunda bu yüzden yeşil tint ekrandan gitmişti. 7. iterasyon artık matrix'in tonu daha turuncumsu. sati kim? matrix 3'ten bir sahne:


0.35-> bence bu sahnenin pek bir manası yok sadece keanu meme'lerine yeni biri eklendi. he neo'nun ağlaması niye? muhtemelen gerçekliği sorguluyor.

0.39 -> filmin ilk kısmından bir sahne bu bence. trinity ile neo'nun tekrardan ilk tanışması. ayrıca geride bahsettiğim el tutuşması ile buna tekrar bakın, eller benziyor. fakat fragmandaki arkada gelen ilginç hışırtı beni şaşırttı, bir şey mi oldu orada? yoksa müziğe ait bir parça mıydı o?

0.48 -> mavi hap. neo'nun sistemde kalmasını sağlayan haplar. hap alımı sonrası göz bebekleri büyüyor, kısaca bir yatıştırıcı bu haplar. ekstra bilgi; ilaçların ismi ontofloksasin, ismi ontoloji yani varlığı sorgulayan felsefe dalı ve floxaxin, yani klasik basit antibiyotik ekinden geliyor. makineler gerçekliği sorgulamayı insanda üreyen bir bakteri gibi görüyor.

0.53 -> kuşların hareketleri 3. filmde zion'a saldıran sentinellerin hareketlerine benziyor. sağ alttaki tabela; corky's massage: spa & salon - buf compagnie. corky, wachowski'lerin ilk filmlerinden biri olan bound'dan bir karakter. buf compaigne ise matrix'teki bullet time (ağır çekim) görüntülerden sorumlu olan şirket. ayrıca burada platonun mağarasına da bir gönderme var. yukarı, güneşe bakmak platonun mağarasında hakikate, ideye varmak demek.

0.59 -> neo'nun yukarı, herkesin ise aşağı bakması bir dualite. neo kendisini izlerken diğer kişilerin bulundukları durumdan haberleri yok.

1.02 -> neo'nun matrix'ten çıkmaya başladığı nokta. mavi haplardan kurtuluyor.

1.06 -> neo'nun ziyaret ettiği kafede ilk gördüğümüz kitap alice in wonderland - through the looking glass. bu filmde alice'in devam serileri gibi aynalarla ilgili. fragmanın ilerisinde de görülüyor.

1.08 -> bu kişinin sati olduğu söyleniyor. gözlüklerinin rengi? kırmızı. matrix'ten çıkış yolu. reddit'te ayrıca sati'nin oracle gibi bir görev de yapabileceği söyleniyor ama beklentim düşük işin açıkçası.

1.10 -> neo kendisine aynada bakıyor. arkada ise matrix 1 filmindeki sahneler oynatılıyor. bu noktada neo aynaya bakarak aslında ne kadar yaşlı olduğunu görüyor. denilene göre 3. filmle bu filmin arasında bir zaman sıçraması var. genç morpheus neo'ya ne olduğunu gösteriyor, ve kırmızı hapı öneriyor.

"time to fly."

1.20 -> "do you want the truth neo? you're going to have to follow me." yeni karakter. kolundaki tavşan dövmesi yine alice'e bir gönderme. alice tavşanı takip eder. ve neo da ışığa\hakikate doğru gidiyor.

1.29 -> sonraki sahnede neo ile trinity'nin tekrar buluşturulduğu görülüyor. bu sefer neo kod olarak görüyor trinity'i. bu trinity'nin gerçek olmadığı değil, ama neo'nun her şeyi tekrar kod olarak görmeye başlama noktası. eskiden de görüyordu ama tekrar bu yeteneği aktif hale geliyor.

1.35 -> klasik dojo sahnesine gönderme. ama artık neo çok daha güçlü. burada kesilme şeklinde neo'nun kung-fu bilmediğini düşünüyoruz, ama ben bir "i still know kung-fu" repliği bekliyorum film içinde. burada neo morpheus'u güçlü bir şekilde geri fırlattığında gerçeklik bozulmaya başlıyor. bu noktada neo uyanıyor olabilir.

1.50 -> makina şehrini tekrar 2021 teknolojisi ile görmek gerçekten çok güzel. burada bir gemi ile muhtemelen neo'nun bedenini arıyorlar.

1.53 -> bu bence filmin ileri sahnelerinden birinden. neo ve trinity çatıdalar. matrix 2'de neo trinity'i çatıda kurtarmıştı. bu noktada ilginç bir teoriyi de ortaya koymak isterim, neo trinity'nin içinden mermiyi kod olarak çıkardığında kodunun bir kısmını trinity'de bıraktığını söyleyenler vardı. bu teori gerçekleşirse "hass*tir" oluruz tüm crackhead matrix theoristler olarak.

1.56 -> muhtemelen filmin orta kısımlarına doğru olan bir kovalamaca sahnesi. burada atletik hareketler yapan karakterin ismini bilmiyoruz ama önemli biri.

1.59 -> klasik ajan dönüşümü.

2.01 -> matrix 1'deki morpheus'un sorgulandığı odaya olan bir gönderme. silahı çeken muhtemelen yeni ajan smith. ileride bir kere daha savaşacaklar fragmanda.

2.02 -> morpheus'un neo'yu tekrar redpill yaptığı yere yapılan baskın sahnesi muhtemelen. çünkü duvarda matrix 1 oynuyor. takım merovingian'ın sarayındaki kapı gibi bir kapı ile japonya'da bir metroya kaçıyorlar ama füze de onları takip ediyor.

2.08-> aradaki sahneleri atlayacak olursak burada iki sahne önemli. aynı yerden muhtemelen önce neo kaçıyor, sonra morpheus yardımına gelerek düşmanları etkisiz hale geliyor. arkada yazan yazı "deus ex machina". deus ex machina matrix 3'te gördüğümüz o bebek yüzlü, neo'nun pazarlık yaptığı makine. "deus ex machina" latince "makine tanrı" demek. neo sistemden kaçmaya çalışıyor. morpheus ise sistemle direkt savaşıyor. dikkatinizi çekmek istediğim şey morpheus'un elindeki mp5k'nın tetiğine basılmadan ateş etmesi. neden dikkat çekmek istemedim buraya bilemedim, ilginç geldi.

2.09 -> bu muhtemelen karşı poddakinin trinity olduğunu kabul ettiriyor bize. trinity'nin podu serbest düşüşte. bu nasıl olabilir?

bu kısımdan sonra filmin tahminimce ortasında bulunan morpheus ve yeni karakterin ajanlardan kaçış kısmından birkaç sahne var. burada önemli olan neo ve trinity'nin ilk filmdeki morpheus'u kurtarmak için girdikleri çatışma sahnesine benzer bir yerde savaşmaları. bu çatışma sırasında ileride neo'nun mermileri durdurabildiği, ve trinity ile el ele tutuştuğunda bir enerji yayabildiğini gözlemleyebiliyoruz.

2.24-> neo ile smith'in ilk filmdeki metro düellosuna güzel bir gönderme.

2.27 -> velo city kitabını hatırlıyor musunuz? motorsiklet = özgürlük.

burada yine neo ve trinity'nin kaçışı ve neo'nun güçlerini tekrar keşfetmesi sonrasında 2.33'te binadan atladıklarını gözlemliyoruz. bu neo'nun tekrar ilk uçuşu olacak.

2.40'taki karakter muhtemelen merovingian. buradaki diyalogda dikkatimi çeken şey merovingian'ın back to the matrix? back to the where it all started? sorusu. neo ve trinity kendilerine özel yapılan bir gerçeklikte miler? yoksa merovingian neo ile dalga mı geçiyor? burası biraz karışık.

bir de bu kolaj teaser'a bakmak istiyorum

hayranlardan biri anamorfik fragmanları birleştirmiş.


0.12 -> neo'nun mermileri durdurma sahnesinin biraz daha uzun versiyonu.

0.15 -> ilk filmdeki mr. anderson'ın ajanlardan kaçış sahnesini andırdı.


0.17 -> neo ile trinity'nin buluştuğu çatı, ama sadece bir kişi var. muhtemelen neo ile trinity'nin uçuşundan sonra gelen ajan.

0.18 -> neo ve yeni karakterin geçtiği kapının çıkışı olan aynadan ajan geçiyor.

0.22 -> neo? ensesindeki girişleri kontrol eden biri ama tam olarak kestiremiyorum kim olduğunu.

0.23 -> orijinal fragmanda değinmedim, burada daha net. genç morpheus'un uyanışı bu bence. aynaya bakarsanız matrix kodu var.

0.24 -> trinity'nin matrix 1 sahne göndermesinin uzatılmış versiyonu. galiba m1 sahnesini tekrar çekmişler.

0.32 -> merovingian (?) karakterinin ağzı matrix 1'de neonun ağzı nasıl ajanlar tarafından kapalı ise öyle kapalı.

0.34 -> yine smith neo metro dövüş sahnesine güzel bir gönderme. aynı şekil neo dayak yiyor smith'ten.

0.36 -> işte bu biraz kritik bir sahne. neo ve trinity uyandıktan sonra sentineller tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışılıyorlar. bu noktada ne olacak? kurtarılacaklar mı?

0.37 -> sanki morpheus materyalize olmaya çalışıyor nanobotlar ile. muhtemelen bedeni yok. ya da 3d iletişim cihazı da olabilir, emin değilim.

0.40 -> matrix'e biri bağlanıyor. neo mu? yoksa başka biri mi?

kare kare analiz ettiğimize göre fragmanı biraz teori zamanı: ne oldu, ne olacak?

ağır spoiler uyarısı.

neo smith'i deus ex machina yardımı ile yendikten sonra savaş bitti. bu noktada bilmeniz gereken şey aslında matrix 3'ten sonra evrende kabul edilen bir devam serisi var, o da online oyun olan enter the matrix. oyunda makine ve insanlar arasında bir barış var ama bu barış kısa sürüyor. ziondan taşınılmış durumda, artık yeni zion'da herkes. orjinal morpheus neo'nun matrix'te kodunu toparlamaya çalışırken ölüyor.

matrix online'da ne oldu?


yeni morpheus muhtemelen neo'nun matrix'in yeniden başlatılması sırasında yerleştirilen bir kod. bedeni var mı? bilmiyoruz. yeni morpheus merovingian gibi bir programın iç ajanı bile olabilir. fazla güvenmiyorum lawrence fisburne olmayan hiç bir morpheus'a güvenim yok.
bu noktada değinmek istediğim şey wachowskilerin cinsiyet değiştirmiş olması. normalde senaristlerin özel hayatı kimseyi ilgilendirmez ama bu değişimin filmin senaryosunu etkileyeceği düşüncesindeyim. hatta bu düşüncenin aslında matrix 1'e kadar gittiğini görebilirsiniz. ilk filmdeki switch karakterinin matrix avatarı kadınken gerçek bedeninin erkek olması tasarlanmıştı, ama bu galiba o zamana uygun olmadığı için iptal edilmişti.

tahminim? neo ve trinity'i yeni mnemosyne gemisi filmin 2/3'ünde kurtaracak ve son 1/3'te merovingian'ın agent smith gibi oluşturduğu kaos'u neo çözmeye çalışacak.