The Matrix Revolutions ile The Matrix Resurrections Arasında Neler Oldu?

Orijinal The Matrix üçlemesinin finaliyle Aralık'ta gösterime girecek yeni film arasında neler oldu? Bir şeyler oldu mu? İşte filmler ve yan projeleri inceleyerek aradaki olayları anlatan bir yazı.
The Matrix Revolutions ile The Matrix Resurrections Arasında Neler Oldu?

bildiğiniz üzere elimizde resmi olarak matrix hikayesi içeren yapımlar şunlar

(çizgi romanlar hariç)

the matrix (1999)
the matrix reloaded (2003)
the matrix revolutions (2003)
the animatrix (2003)
the matrix online (2005)
...
the matrix resurrections (2021)

görüldüğü üzere arada büyük bir boşluk var.

şimdi de "ilk üçlemenin sonrasıyla 2021 yapımı yeni film arasında hikaye bazında neler oldu?"yu bir nebze anlatacak bilgi kuşağını mmorpg oyunu (the matrix online) üzerinden paylaşacağım. hele yaklaşın biraz.

başlangıç

monolith productions tarafından yapılan ve warner bros'un 2004 haziran ayında beta testlerine başlanması için onay verdiği the matrix online 2005'in nisan ayında resmen piyasaya sürülür.

oyunun başında mavi hap ve kırmızı hap oyuncuya sunulur. mavi hapı alırsanız oyun orada biter, kırmızı hapı alan ise oyuna redpill olarak başlar. oyun, filmde olduğu gibi mega city'de geçer. oyunculara bağlı oldukları faction'a göre çeşitli görevler verilir. oyunda başlangıçta 3 ana faction vardır:

the zionites
the merovingian
the machines

bunlardan birine dahil olan oyuncu karakterini mmorpg oyunlarına özgü bir şekilde geliştirerek matrix evreninde bağlı bulunacağı gruba faydalı olmaya çalışır.

oyunda matrix filmlerinin sonrasındaki hikaye "resmi" olarak major event'ler aracılığıyla ve live event team (let) tarafından yönetilen matrix evreni karakterleriyle anlatılır. haydi başlayalım:

prologue: savaş sonrası zemin

savaş bitmiş, neo zion'luları (the zionites) makinelerden (the machines) kurtarmıştır. neo'nun ölümünün ardından redpills yani matrix'ten uyananlar 2 ana çatıda ikiye ayrılmıştırlar:

the cypherites grubu adından anlaşılacağı üzere morpheus ve ekibini ajanlara satan cypher'ın (mr. reagan) ilkesini benimsemiş ve "ignorance is bliss" düsturunda olan redpills'lerden oluşur. liderleri cryptos'tur. maskesiz gezmeyen bu ekibin amaçları, bluepills'lerin yani simulasyonu yaşayıp gerçek hayattan haberi olmayıp makinelere enerji olmaktan öteye gitmeyen insanların uykularına devam etmelerini sağlamak ve mümkünse ayrılıkçı redpills'leri (epn) tekrardan matrix'e entegre etmektir. sonradan öğrenilecektir ki cryptos aslında makineler tarafından insanların arasına sokulan ve bu grubu sistemin sürdürülebilir olması amacıyla kullanan bir makine yazılımıdır.

e pluribus neo (epn) yani "çokluktan birliğe" grubuysa, neo'nun izinden gider ve matrix'te bluepill olan herkesi uyandırmaya çalışır. başlarında seriden ve the animatrix'ten tanıyacağımız, morpheus tarafından eğitilen the kid (michael karl popper) vardır. neo'nun ölümüyle sarsılan the kid, cypherites'lerin saldırıları sonrasında ipleri eline alacak ve bu birliğe öncülük edecektir. bu birlik oyunun başlarında yoktur, sonra kurulacaktır.

Cryptos

bu barışın ne kadar süreceğini düşünüyorsun?

zion halkının arasındaki fikir ayrılıkları devam ederken makineler ve insanlık arasındaki barış da çatırdamaya başlar. mimarın, serinin sonundaki kahine söylediği sözlerdeki şüpheli yaklaşımı doğru çıkacaktır. zaten ortada tam anlamıyla bir barış ortamı da hiç bir zaman olmamıştır. neo'nun çabaları sadece bir ateşkes dönemini (the truce)sağlamıştır o kadar. hatta neo, the oracle'a göre bunun olacağını öngördüğünden bir gün kendisine tekrar ihtiyaç duyulur diye de kodlarının bir kısmını matrix'e dağıtmıştır. zion halkı da bu barıştan şüphelidir, bu yüzden ilerleyen zamanlarda makinelerden gizli bir yerde ikinci bir yerleşke (new zion) kurup bu gizli sığınakta emp bombaları hazırlayacaklardır. zion halkına göre savaşın tekrar başlaması kaçınılmazdır.

av başlasın

işte en tepede bahsettiğim 3 grup (the zionites, the merovignian, the machines) neo'nun parçalarının (fragment) peşine düşer ve oyun içi event'ler başlar. sistemde yer alan ve matrix verilerini manipüle edebilen shaper yazılımları da bu avın bir parçası olacaklardır. bu 3 grubun nihai amacı bu parçaları toplayıp ardından shaper'lar aracılığıyla matrix'te neo'nun rsi'sini (residual self image) ya da mental projeksiyonunu kendi amaçları uğruna bir şekilde tekrar oluşturabilmektir. (neo is alive)

shaper'lar 4. bir faction olan the commandos tarafından ele geçirilir. the general adı verilen program; makinelerin insanlarla barışını asla kabullenemeyen, eskiden sentinellerin komutanlığını yapmış bir exile yazılımdır. general, commandos grubu sayesinde ele geçirdiği shaper'larla gözleri kızıl red-eyed agents'ları oluşturur ve 3 faction'ın üzerine salar. bu karmaşada bu süper ajanlar, bir shaper'ı ele geçirip kendilerini neo'nun avatarına (rsi) benzer hale getirecek bir upgrade alırlar. n30 ag3nts adı verilen bu ajanlara karşı diğer 3 faction birlik olur ve çarpışırlar.

general bu çatışmalar sırasında bir sonraki planına geçer ve sati'yi kaçırır. seraph, sati'nin peşine düşer ve the cypherist'lerin başının (cryptos) makineler adına çalışan bir yazılım olduğu gerçeğine de ulaşarak sati'yi kurtarıp the oracle'ın yanına geri döner.

morpheus'un neo saplantısı

zionlular normalde filmlerde yer alan commander lock'un başında olduğu askeri bir yönetimin altında olsa da savaşın ardından her şey değişir. morpheus, neo'nun bedenini makinelerden ısrarla ister ancak isteği her seferinde reddedilir. makineler ne neo'nun ne de trinity'nin vücutlarından geriye bir şey kalmadığını iddia eder. neo'nun vücudunun geri alınmasını "saplantı" haline getiren morpheus, zionluları etrafında toplamaya başlar. aksiyonları terörist hale gelen morpheus, delice şehrin meydanlarına code bomb koymaya başlar. bunlar matrix'e zarar vermeyen ancak bluepill'leri matrix'ten kurtarıp uyandıracak bombalardır. makineler herkese seslenir ve bu bombaların the truce'a karşı bir eylem olduğunu, durdurulmazsa insanlıkla olan ateşkesin bozulacağını duyururlar. oyundaki factionların bir kısmı morpheus'un peşine düşerken diğer bir kısmıysa bu bombaları koruyacaklardır.

morpheus'un ölümü

manhunt'ın 6. gününde morpheus the merovingian (aka *rospu çocuğu) tutulan ve eski bir geri dönüşümcü yazılım (recycler) olan the assassin tarafından bir fabrikada sıkıştırılır ve orada öldürülür. (haydaaaaaa)

The Death of Morpheus

geri dönüşümcü yazılım: the assassin

morpheus'un ölümünün ardından niobe bir hışımla makinelerin sahadaki sözcülerine gider ve onlardan "biz yapmadık" cevabını alır. sonra the assassin'i yollayanın kim olduğunu öğrenmek için bir ekip kurar ve katilin peşine düşer. the assassin de bu kovalamacada çevreye corrupted programlar bırakarak niobe ve ekibine karşılık verir. bu sırada assassin, makinelerin sahadaki yöneticisi agent skinner'ı öldürür ve matrix'e kaos hakim olur. katilin peşinden giden ekip corrupted'lardan edindikleri bilgiyle the assassin'in nihai amacının matrix'i sonlandırmak olduğunu ortaya çıkarır. assassin'in yarattığı corruptedlar yok edildikçe matrix'in stabilitesi gitgide bozulacaktır. the assassin, event'in sonlarına doğru en büyük silahını ortaya çıkararak complete corrupted adlı varlıkları çağırır. bütün factionlar farklılıklarını kenara bırakarak bu yazılımlara saldırmaya başlarlar çünkü matrix'in bütünlüğü geri dönülemeyecek oranda tehlikededir. factionlar, matrix'i bunlardan temizler ancak the assassin hala hayattadır.

makineler yok edilen skinner'ın ardından ilk kez sahaya kadın bir ajan yollarlar: agent pace makinelerin sahadaki yeni sözcüsü ve yöneticisi olacaktır. bu ajan önceki ajanlara göre daha güleryüzlüdür. "pace", ayrıca latincede "peace" yani barış manasına gelir.


niobe'nin intikamı ve perdelerin arkasındaki adam

niobe, the assassin'in işini bitirmekte kararlıdır. insectoid yani bir tür böcek (bug) olan yazılım için bir silah geliştirilir. yavaşça köşeye sıkışan assassin, kendini pek çok klona böler ve mega city'ye yayılır. redpill'ler tarafından bütün klonları yok edilen the assassin niobe tarafından sonunda öldürülür. niobe, assassin'den onu the merovingian'ın tuttuğunu öğrenmiştir. bu dakikadan sonra kendi faction'ını kurarak tek hedefini morpheus'un intikamı almak üzere "the frenchman"e çevirir.

bir çay molası?

şimdi bir mola verelim. bu arada şunlar olmuş ve olacaktır:

niobe, the merovingian'ın peşindedir.
the merovingian, the cypherites grubuyla barışa gider ve ittifak yapar. bir süre sonra bu ittifakı yine kendisi bozacaktır.
the cypherites grubu sleepwalkers adında özel bir ordu yaratır.
the general silahlarını geliştirmekle meşgul olup exile yazılım avındadır. bir yandan da niobe gibi merovingian'ı nasıl alt ederim düşüncesindedir.
the kid, cypherites'lere karşı yazının en başında belirtilen e pluribus neo grubunu kuracaktır.
niobe ve makinelerden ayrışıp bir exile olan the general ekibi commandos ile beraber the merovingian'a karşı ittifak kurar.

yıldönümü etkinliği var dediler geldik

tarihler 16 mayıs 2016'yı gösterdiğinde yıldönümü etkinlikleri başlar. bütün oyuncular gelen oyun içi mesajla dehşete düşer. bütün redpilller matrix'te uykuya geçirilecek bir nevi bluepills olacaklardır. etkinlik alanlarının dört bir yanından sleepwalkerlar çıkagelir ve oyunculara saldırırlar. ortamdaki bütün ışıklar mavi hapı çağrıştırsın diye maviye döner. matrix'te bozulmalar görülür. bütün oyuncular sleepwalker'larla çarpışır, ölenler re-insertion operasyonuyla "uyutulur". etkinlik sonunda sleepwalker'lar defedilir ve bu event'in özelliği olan yıldönümü partisi başlar.

bu event'in ardından hikaye şöyle devam eder:

the cheat codes

the general, niobe'ye ittifakın bir armağanı olarak cheat code içeren bir kutu ve bu kutuyu açacak bir anahtarın varlığından bahseder. sonra oyundaki bütün gruplar generalin makinelerden zamanında çalıp envanterine kattığı bu itemlerin peşine düşer. makineler bu ihanetin bedeli olarak generale savaş açar. bu sırada zion, anahtarı ele geçirip niobe'ye verir. geriye paketi almak kalmıştır. niobe paketin olduğu varsayılan bir fabrikaya gider. niobe'nin bilmediği bir şey vardır. daha sonralarda kendi grubunu kuracak anome isminde bir zion operatörü, kutuyu daha önceden ele geçirip kutu içeriğini değiştirir. kutuyu açıp içinde şişeleri inceleyen niobe binanın 29. katında sıkışıp kalır. anome'nin kurduğu tuzakla şişelerde bulunan firewall yazılımları niobe'nin bulunduğu kata bütün erişimleri kapatmıştır. ana seriden tanıyacağımız ghost, niobe'yi bulmak ve kurtarmak için istemeye istemeye merovingian'la ittifak kurar ve sonunda niobe'yi kurtarır. bu sırada makinelerin peşinde olduğu general de kayıplara karışır.

Niobe

anome'nin ihaneti ve unlimit ekibi

generalin cheat code içeren pakedini ele geçiren anome, paketteki şişelerde bulunan ve içene matrix'te süper güçler verecek sıvıları kendi adamları üzerinden kullanarak unlimit adlı birimi oluşturur. böylece matrix'e yeni bir tehdit doğar. anome'nin hedefi bluepill'lerdir. zionlular ve makineler anome'nin peşinden giderken the merovingian'ın hedefiyse çok farklıdır. bir unlimit yakalayarak gücün kaynağı olan cheat code'u çıkarmak istemektedir. hedefine ulaşır ve filmdeki the twinsleri geri getirmeyi başarır.

ben, zion kaptanı morpheus!

bu sırada morpheus'tan olduğu iddia edilen bir mesaj bütün matrix'te yankılanır:

- ben zion'un kaptanı morpheus. bu çağrım bütün zionlularadır: neo ölmedi... makineler şehri! neo'yu bize geri verin.

bu çağrının üzerine epn grubu bir yandan cypherist ve makinelerle boğuşurken bir yandan da sinyalin orjinalliğini kontrol etmek için geldiği lokasyonu code pulse cihazlarıyla tespit etmeye çalışır. morpheus sonuçta ölmüştü, bu mesaj ne demekti?

the kid, daha sonra niobe ile sinyalin kaynağının olduğu yere yakın bir noktada bir toplantı düzenler. niobe, kid'in morpheus'un öldüğü gerçeğini kabullenmesini ve bu çalışmaları durdurmasını ister. zira bu durum makinelerle olan ateşkese zarar verecektir. kid bunu kabul etmez, niobe de bunun üzerine sinyal alıcıyı kapatmaya çalışır. niobe'nin ekibi uzaktan patlatıcıyla sinyal alıcıya saldırı düzenler, patlama ardından morpheus'a benzeyen bir avatar (rsi) ortaya çıkar. bu sırada ortamı ajanlar basar, kid ortadan kaybolur; niobe, zionlular ve epn mensupları ajanlardan kaçmaya başlar.

merovingian ve general birlikteliği

bir sonraki event pazar liderliğini kaybeden the merovingian'ın mücadelesini anlatır. the frenchman, the twins'leri kullanarak pazarı tekrar ele geçirmeye çalışacaktır. sonradan öğrenilir ki merovingian'ın yer altı işlerini bozan kişi the elements grubunu kullanan the general'den başkası değildir. the general, hangi amaçla bilinmez sati'yi (garibim hep kaçırılıyor) kaçırır. seraph, sati'yi kurtarmak için peşinden gider ancak bir helikopter kazasında ortadan kaybolur. makinelerle ittifak halinde olan niobe ve zionlular sati'yi kaçıran the general'in peşine düşerler. general de, bu ittifakın üzerine commandos'ların bir üst versiyonu olan ve matrix'te farkedilmeleri çok zor olan elite commandos'ları sürer. fırsattan istifade eden the merovingian ise hazır seraph ortalardan kaybolmuşken ezeli düşmanı olarak gördüğü the oracle'ın peşine düşer. onu alt etmek için exile programlarla anlaşmaya çalışır ancak merovingian'ın etkisi ve gücü eskiye nazaran çok zayıftır. bu sebepten ötürü yardım için the general ile anlaşmak zorunda kalır.

seraph'taki değişim

helikopter kazasının ardından bir süre ortalıkta gözükmeyen seraph, sebebi bilinmedik bir şekilde redpills'lere saldırarak dönecektir. saldırganlığının sebebini soranlara "artık the oracle'ı korumaktan daha önemli bir görevim var, tehlikeli bir aldatmaca yaklaşıyor. gözlerimdeki perde kalktı." yanıtını verir. aurası bile değişmiştir. seraph, the cypherist'lerin başı cryptos'a saldırır ve onun kodlarını bozar. sonradan ortaya çıkar ki, seraph sadece makinelerin kodlarıyla oynadığı redpills'lerin peşinde olup onları makine kodlarından kurtarmaya çabalamaktadır.

kahini öldürmenin yolu: the kill code

bu sırada merovingian general'le the oracle'ı nasıl alt edeceklerini görüşür. bunun için kill-code'a ihtiyaç vardır. bunu da matrix'te the apothecary adlı yazılım sağlamaktadır. onu ele geçirip the trainman'ın mekanında esir tutarlar.

sonra seraph'ın belirttiği "great deception" ortaya çıkar. makineler, ateşkesin başından bu yana bazı redpills mensuplarının (misal cryptos) zihinlerini tekrar yazıp onları kontrol etmişlerdir. bunu, matrix'in integrasyonunu koruma amacıyla yapmaktadırlar. seraph, zionites grubuna acilen bir "genel tarama" yapılmasını söyler. tarama sonucu dehşet vericidir. makineler, ateşkesin başından beri zion popülasyonunun büyük çoğununluğunun zihnine irili ufaklı dokunuşlarda bulunmuştur. the cypherist'ler ihanete uğradıklarını düşünüp makinelere karşı cephe alırlar. kodları seraph tarafından temizlenen ancak iyileşme sürecinde olan crpytos'un yerine veil cypherist'lere lider olur.

sati'nin kurtarılışı

seraph işin peşini bırakmaz ve yeni donatılmış güçleriyle the general'in peşine düşer. artık elite commando'lar seraph tarafından tespit edilebilmektedir bu sayede zion ve makineler the general'in mekanını bulur: the stalingrad. makineler the general'e saldırı düzenler, general mekandan kaçar, sati kurtarılır ve zion'a teslim edilir, seraph ise the oracle'ı daha güvenli bir mekana taşıyarak onu koruma görevine kaldığı yerden devam eder.

bitti mi? bitmedi tabi. mmorpg'lerde konu biter mi hiç? the merovingian, the oracle'ın yok edilmesi için gerekli kill-code'u oluşturmayı başarmıştır ve test için makinelerin sahadaki o sıradaki ajanı agent pace ai gözüne kestirir. agent pace ağır yaralı olarak kurtulur ve eskisinden daha güçlü olarak döner.

Agent Pace

morpheus simulacrum

ana kalesinden kaçmak zorunda kalan the general'e, merovingian ''gel yanımda saklan'' teklifinde bulunur ancak general bunu reddeder. the general'in son bir planı vardır. öğrenilir ki morpheus sinyalleri the general tarafından oluşturulmuş bir morpheus klonu tarafından yayılmıştır: morpheus simulacrum. bu klon morpheus kılığında olsa da hal ve davranışları çok gariptir. hafızasındakiler doğru olsa da konuşurken hep duraksar. kısaca, fake morpheus zionluları kandırmaktan çok uzaktır. klonunun başarısız olmasına sinirlenen the general, klon morpheus'u yok etmeye kalkar ancak klon karşılık vererek efendisini alt eder. general kayıplara karışır.

kahine suikast

merovingian, kill-code'un işe yaradığını görünce the oracle'ı ortadan kaldırma planını zion güvenlik sistemine bir köstebek sokarak devam ettirir. ancak haberleşme birimindeki bir aksaklık planı suya düşürür, köstebek ele geçirilir ancak ortada kill-code yoktur. merovingian bir başka yol bulur ve the general'den elite commando ister. amaç the oracle, güçleriyle başına gelecekleri göremeden onu commando'ya öldürtmektir, ancak the kid araya girer ve kahinin yok edilmesine engel olur.

new zion

bu sırada cypherist'ler makinelerin kulağına yeni bir zion'un inşa edildiğini fısıldar. new zion adı verilen bu yerleşke makinelerle olan kaçınılmaz savaş için insanlığın son çaresi olacaktır. emp alanıyla korunan yerleşkede pek çok emp mühimmatı da hazır bulunur. the architect yeni yerleşkeyi öğrenince ateşkesi sona erdirir, "matrix'ten kendi isteğiyle ayrılmak isteyen ayrılabilir" sözünü bozar ve ajanları redpills'lerin üzerine salar.

yeni tehdit: oligarch

second machine war'ın ilan edilmesinden bir süre sonra matrix'te daha önce görülmemiş varlıklar görünmeye başlar. oligarch adı verilen bu varlıklar özgür iradeyle doğmuş insanlardır ve fiziksel görünümleri yoktur. matrix'in çeşitli yerlerinde ajanlara saldırmaya başlayan bu varlıklar, zion hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. oligarch'ın güçleri makineleri zor durumda bırakır çünkü matrix'i istedikleri gibi değiştirebilmekte ve yazılımların kodlarını overwrite edebilmektedirler. oligarch'lara karşı dövüşmek nerdeyse imkansızdır.

halborn ve the architect buluşması

halborn adında bir oligarch en sonunda ilk zion'a ulaşır ve aradığı bilgilere ulaşmaya çalışır. makineler gelir ve ona "matrix'i hemen terk et" der ancak halborn onlara "bana ancak biolojik arayüz programını teslim ederseniz bu isteğiniz olur" der. ardından halborn, agent pace ile görüşür. halborn, pace'ten onu the architect ile görüştürmesini ister. pace, architect ile görüşür ve buluşmayı ayarlar. halborn, mimara biyolojik arayüz yazılımını sorar, mimar da böyle bir programın olduğunu ancak programı kendisinin yaratmadığını, olan tek kopyasının da matrix dışına çıkartıldığını söyler. görüşmenin ardından makineler verilen bilgilerin halborn'u matrix dışına çıkmasını sağlayacağını umar.

matrix'in zayıf noktası: oligarchlar

makinelerin oligarchlara, özellikle halborn'a dokunamamalarının ve onunla uzlaşmaya gitmelerinin sebebi şudur ki oligarchlar matrix'in kök bilgi dosyasına sıkıca bağlı varlıklardır. onlara verilebilecek her türlü zarar matrix'e verilecek zarar demektir. öyle ki matrix'in yapısı aslında onları taşıyabilecek şekilde dizayn edilmemiştir. bu yüzden matrix'te geçirdikleri her dakika sistemin integrasyonuna zarar vermektedir. bütün bunlara ek, oligarch sisteme bağlı varlıklar olmadığından makineler onları direkt olarak sistemden de atamazlar.

halborn ve merovingian birlikteliği

halborn sonradan makinelerden öğrenir ki aradığı programı the oracle yazmıştır. yazılımı ele geçirebilmek için the merovingian'la (öyle sever ki kahini) birlik olur ve ona yardım etmesi halinde merovingian'ı matrix'in kralı yapacağını söyler (kralsın be oğlum). bu sırada bir başka oligarch program olan carlyne matrix'e giriş yapar ve zionluların yanına gider. onlara halborn'la alakalı uyarıda bulunur. anlattığı bilgilere göre, halborn'un matrix dışındaki vücudu kullanılamaz haldedir ve ona yeni bir beden sağlayabilecek bu programı bu sebepten deli gibi arar. carlyne, halborn'ndan kurtulabilmesi için bütün matrix'in belki de tek çaresi olacaktır.

The Oracle

the oracle'ın ölümü

peşine düşüldüğünü öğrenen the oracle the cypherist ve epn grubuna şifreli birer program verir ve sati'ye göz kulak olmalarını söyler. halborn, merovingian'ın da yardımlarıyla eninde sonunda gelir oracle'ı bulur, ondan yazılımı ister. kahin bunu reddedince onu yok eder. (haydaaaaaa)

oligarch'lar gittiğine göre... nerde kalmıştık?

kahini yok eden halborn, yazılımı edinemediği için arayışlarına devam etmek üzere matrix'te kalmaya devam eder. uzun bir süre merovingian'la beraber hem makinelere hem de zionlulara salça olacaktır. carlyne'in yardımlarıyla halborn tuzağa düşürülür ve matrix dışına atılır. halborn'un matrix'ten defedilmesinin ardından carlyne zion halkından ve makinelerden başlarına bir sürü bela açtığı için halborn adına özür dileyip matrix'ten ayrılır. bu beladan kurtulan zion ve makineler savaşlarına devam ederler.

hikayenin sonu? the oligarch network

bu sırada uzun bir süredir ortalıklarda gözükmeyen the general hikayeye geri döner ve matrix'in kuzeybatısında uçuşa yasak bir bölgede hayli korunaklı bir data center bulur. sonradan ortaya çıkacaktır ki burası oligarch network'e bağlı bir data center'dır. general, merovingian'a burdaki son gelişmeleri aktarmak ister ancak uzaklardan gelen füzelerle tesis vurulur ve bağlantı kopar...

hikaye buralarda bir noktada kesiliyor ve maalesef 2009 yılında matrix online'ın ve expanded universe sayılabilecek hikayenin fişi çekiliyor. teori şu ki tesisi vuranlar oligarch'lardır ve matrix'e geri döneceklerdir.

not: oyunda geçen hikayenin morpheus'un ölümüne kadarki olan kısımlarında wachowski'ler yer alır. hatta morpheus'un ölümü bizzat wachowski'lerin işidir. bu noktadan sonrasını kendi hikayeleri için baz alıp almayacakları kendi tasarruflarıdır.

buraya kadar gelip okuyabildiyseniz cidden peygamber sabrınız varmış :) vakit ayırdığınız için teşekkürler.