The Prestige Filminde Mantık Hatası Gibi Gözüken Noktaların Açıklayıcı Cevapları

Christopher Nolan'ın fevkalade filmi The Prestige, zaman zaman karmaşık gözüken yapısı dolayısıyla kafa karışıklığına neden olabiliyordu.
The Prestige Filminde Mantık Hatası Gibi Gözüken Noktaların Açıklayıcı Cevapları
Angier: Hugh Jackman'ın karakteri.
Borden: Christian Bale'in karakteri.
Cutter: Michael Caine'in karakteri.


1- nasıl oluyor da hep aynı iki adam angie'nin karısına düğüm atıyor da seyirciler anlamıyor?

filmi dikkatli izlerseniz ikinci gösteride ikisi de ağır makyaj yapmışlar. olur da bir seyirci ikinci kez gelirse göreceği muhtemelen iki ayrı insan olacaktır. ayrıca zamanında sihirbazların çok kullandığı bir numara olduğunu da unutmamak lazım bu yöntemin. rastgele gibi gözüken insanlar aslında rastgele değillerdi.

2- nasıl oluyor da mühendisine sormamış hangi düğümü attığını?

sormuş efenim. bunu angie ile konuşmalarında da duyuyoruz, ama inanmamış kardeşine bile. o yüzden "bilmiyorum" diyor. buyrun: (32. dakika)

he came in to demand an answer, and i told him the truth. that i have fought with myself over that night, one half of me swearing blind that i tied a simple slipknot, the other half convinced that i tied the langford double. i can never know for sure.

(bir cevap talep ediyor ve ona doğruyu söyledim. o gece kendimle tartıştığım şey de buydu. bir tarafım basit bir düğüm attığıma yemin ediyor, diğeri beni langford çifte düğümü attığıma ikna ediyor. asla emin olamıyorum.)

3- makine nasıl oluyor da oluyor?

tesla talep edildiği üzere ışınlama makinesi yerine, çoğaltma makinesi yapıyor. her gösteride angie kendini öldürüyor. onun ödediği bedel de bu.

4- root'a (angie'nin dublörü) ne oldu?

hüsrana uğradıkları gösteriden sonra kovuldu. angie mühendisinin sözüne kulak verdi.

5- borden neden angier'i tesla'ya yönlendirdi?

illüzyon dediğimiz şey bir kandırmaca değil midir? oyunların içindeki oyunların içindeki oyunlar. ayrıca iki sihirbazımızı da daha tesla ile tanışmadan bilim fuarında görüyoruz. borden angie'nin kendisini kıskaca alacağını ve bir şekilde hileyi öğrenmek isteyeceğini biliyordu. ona çok güzel bir yem verdi. ama tesla'nın böyle bir aygıt yapabileceğini düşünmemişti.

6- nasıl oldu da angie borden'ın sahne arkasına geçtiğini anladı da cutter (angie'nin mühendisi) aşağıya indi ve olayı gördü? nasıl prestije çıkmadı?

angie mühendisine sahne arkasında olmamasını tembihlemişti, ve kimsenin sahne arkasına geçmemesi gerektiğini. borden sahne arkasına gidince cutter da işkillenip onu takip etti. kapıdaki görevli karşı koysa da ikisine de izin vermesi tembihlenmiş olmalı. ve aynı eleman bir işaret vasıtasıyla prestijin önünü kesti (prestij doğrudan halkın görebileceği yere gitmiyor, angie kendisi çıkıyor ışınlandıktan sonra).

7- klonlama nasıl oluyor öyle? tesla nasıl yapmış ki? hiç inandırıcı değil!

allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın.

8- borden nasıl koca su dolu tankı itti de angie'yi öldürdü?

bence sen filmi bir daha izle. ya da bir insanın ancak kendini 100 defa öldürmeye gönlü dayanabiliyor diyeyim sen anla.

9- neden 100 oyun sahneleniyor?

angie'nın amacı para kazanmak, şan söhret yapmak değil. sadece daha iyi bir numarası olduğunu borden'a ispatlamak ve ondan çaldıklarının öcünü almak. 100 sefer boyunca merakını zapt edemeyeceğini biliyor borden'nin.

10- angier, klonlarını su tankında boğmak suretiyle öldürüyorsa ve bu da karısının ölüm şekline istinaden bir intiharsa, bu cinayet midir intihar mıdır? intihar ise neden tanka düştüğü zaman boğulmamak için çırpınmaktadır?

angie her seferinde kendisinin prestijdeki adam olduğunu umuyordu ama yanılıyordu, o aynı anda hem prestijdeydi hem de boğulandı. boğularak intihar etmek akciğerli deniz hayvanlarında ancak çırpınmadan gerçekleşebilir. kimse çırpınmadan boğulamaz, bu intihar dahi olsa.

Son Dönemin Sürükleyici Suç Dizisi La Casa de Papel'deki Mantık Hataları

Kült Film Otomatik Portakal'ı Anlamayı Oldukça Kolaylaştıran Bir Alt Metin Sıralaması