The Rock Lakaplı Dwayne Johnson'ın Güreşten Beyaz Perdeye Uzanan Hikayesi

The Rock lakabıyla tanınan ABD'li profesyonel güreşçi ve aktör Dwayne Johnson'ın hayatının kısa bir özeti.
The Rock Lakaplı Dwayne Johnson'ın Güreşten Beyaz Perdeye Uzanan Hikayesi

dwayne johnson 1.93 boyunda ve 118 kg ağırlığındaki eski güreşçi-yeni aktör. yakışıklı, seksi dev adam. vücut yağ oranının %5 olduğunu açıklamıştır. esmer şeker tonundaki ten rengini afrikalı babası ve samoalı annesinin ideal genetik karışımına borçludur.

1972'de california'da dünyaya gelen oyuncu, ünlü bir amerikan güreşçisi olan rocky johnson'ın oğludur. lise yıllarında futbol (bkz: amerikan futbolu) oynamaya başladı. ailesiyle kısa süreliğine yeni zelanda'da yaşadıkları dönemde katolik okuluna gitti ama miami üniversitesi'nden futbol bursu kazanınca yeni zelanda'daki okulunu bırakarak tekrar ailesiyle birlikte amerika'ya döndü. üniversite'de kriminoloji okudu, okul döneminde takımına birçok başarı kazandırdı. üniversiteden kriminolog olarak mezun olduğunda futbolu bırakıp güreşçi olma kararı aldı.


üniversite'de gelecekteki eşi olacak dany garcia ile tanıştı, o dönemde dany garcia maliye alanında öğrenim görmekteydi, ki sonradan amerika'nın en ünlü mal varlığı yöneticilerinden biri oldu, halen ünlü yıldızlara, iş adamlarına mali konularda danışmanlık yapan büyük bir şirketin sahibidir.

1997 yılında dany garcia ile evlendi. halen yaşadığı miami'ye yerleştiler. 2001 yılında simone alexandra adında bir kızları dünyaya geldi. 2007 yılının haziran ayında boşandılar.


1996'da profesyonel olarak başlayıp 2003 yılında bıraktığı güreşte 20'nin üzerinde birincilik kazanmış, birçok rekor kırmıştır. hala zaman zaman güreş turnuvalarına konuk olmaktadır. güreş yıllarında çokça kullandığı "if you smell what the rock is cooking" sözü ve the people's eyebrow denen tek kaşını kaldırma hareketi çok ünlüdür.


oyunculuk kariyeri 2000 yılında ünlü amerikan komedi dizisi saturday night live'a konuk oyuncu olarak katılması ve hem izleyici, hem de eleştirmenlerce beğenilmesinin ardından başladı. birkaç dizide ve düşük bütçeli filmde oynadıktan sonra the mummy returns filminde kısa bir rol aldı, burada canlandırdığı "scorpion king" karakteri o kadar dikkat çekti ki, 2002 yılında the scorpion king çekildi ve başrol için teklifi düşünmeden kabul etti. 


bu filmle birlikte elde ettiği başarı güreşi bırakma kararını almasında etkili oldu, güreşi bırakmasının ardından birçok filmde oynadı. the rundown,walking tall,doom, gridiron gang,the game plan,southland tales, get smart filmlerinde başrol ve rolü küçük de olsa oyunculuğunun beğenildiği be cool artık kendisinin bir aktör olarak tanınmasını sağladı.

daha sonraları snitch, hercules, pain and gain, the fast and furious, moana, jumanji, rampage, baywatch, central intelligence gibi dikkat çeken yapımlarda oynadı. son olarak  skyscraper adlı filmle izleyicilerin karşısında çıkan the rock, son dönemde en çok kazanan aktörlerin başında geliyor.


vücudundaki 2 dövmeden biri kolundaki boğa dövmesi, diğeri ise tüm sol kolu, omzu ve göğsünü kaplayan hawaii'de yaptırdığı simgesel anlamlar içeren, çeşitli şekil ve desenlerle johnson'ın tüm hayatını anlatan dövmedir.


kendi ifadesiyle, "sosis ya da browninin tadını hatırlamamaktadır". diyet programı, sabah kahvaltısında yumurta beyazı ve haşlanmış patates,; öğle yemeğinde, haşlanmış tavuk göğsü, haşlanmış ıspanak ve haşlanmış patates; akşam yemeğinde buharda pişmiş balık ve brokoli şeklindedir. ayrıca günde en az 4 saat egzersiz yapmaktadır.

DiCaprio ve Brad Pitt'in Başrolde Olduğu Yeni Tarantino Filmi: Once Upon a Time In Hollywood