Thomas Jefferson'ın, Eleştirenleri Neden Cezalandırmadığı Sorusuna Verdiği Efsane Cevap

ABD'nin 3. başkanı Thomas Jefferson'ın (1743-1826), Prusyalı doğabilimci ve kâşif Alexander von Humboldt'a verdiği cevap gördüğünüz üzere tarihe geçmiş.

thomas jefferson amerika birleşik devletleri başkanıyken, alman alexander von humboldt masasının üzerindeki gazeteleri incelerken, thomas jefferson'u hainlikle suçlayan gazetelerden birini bulur.

humboldt: bu iflah olmaz yalanları yazan kişiyi neden astırmıyorsunuz?

jefferson: halkın ahlakının koruyucularını mı asayım? hayır bayım, bunun yerine, bu derecedeki bir istismarı bile kapsayan özgürlüğün ruhunu korumayı tercih ederim. gazeteyi cebinize koyunuz, aziz dostum, sizinle birlikte avrupa'ya taşıyınız ve eğer birinin bu ülkedeki özgürlüğü sorguladığını duyarsanız, ona gazeteyi gösterip, nerede bulduğunuzu da söyleyiniz.

humboldt: peki erdemli insanların bu şekilde lekelenmesi korkunç değil mi?

jefferson: bırakın hareketleri iftiraların karşılığını versin. inanın bana, erdem, iftiranın gölgesi altında çok yatmaz, ve sebep olduğu geçici acı, devlet çalışanlarının prensip ve davranışlarındaki yozlaşmaya karşı getirdiği güvenceye kıyasla çok daha hafiftir. bir kişi halkın güvenini üzerine aldığında, kendisini halkın malı olarak görmelidir.

Nazım Hikmet'in Zamanında Cezaevi Müfettişine Verdiği Tarihi Cevap

13 Nisan 1979 Edi'nin Büdü'ye Verdiği Tarihi Ayar