Tiny House'da Yaşamaya Başlayan Birinden Bu İşe Merakı Olanlara Tavsiyeler

Tiny house nedir? Fiyatları ne kadar? Mevzuatı nedir? Nereye koyabilirim? Tekerlekli mi, tekerleksiz mi? Nereden alınır? Tiny house meselesiyle ilgili merak ettiğiniz pek çok soruya cevap bulabileceğiniz detaylı bir rehber.
Tiny House'da Yaşamaya Başlayan Birinden Bu İşe Merakı Olanlara Tavsiyeler

öncelikle biraz uzun ve dağınık olacak yazı, kusura bakmayın. mevzuat, fiyat, kimlere göre, parasını verip yaptıranlar, nereye konulur, nereye konulmaz falan anlatmaya çabalayacağım tiny house ile ilgili.

tiny house siparişini verdim, 2 ay içinde de teslim edilmesini bekliyorum. polenezköy'de arsa da kiraladık, hafta sonları kaçış rotamız olacak kendisi. ben buraya nereden geldim ile başlamak isterim. aslında çocuk ve köpek olunca arabaya (c hacthback) sığamadığımız için arabayı büyütelim dedik, sonrasında bu paraları biz bir arabaya niye veriyoruz sorgulamasından sonra epeydir göz ucuyla takip ettiğimiz bu tiny house olayına girelim dedik. bu durumda pandeminin de etkisi oldu. hepimiz bir yerlere kaçmak istiyoruz, kapalı ortamda kalmak istemiyoruz sonuçta.


tiny house ile ilgili ilk ayrım: tekerlekli mi, tekerliksiz mi?

tekerlekli bir tiny house olacaksa, karayolları yönetmeliğinde belirtilen araç römork genişliklerine uymak zorunda. buda kabaca, 8 metre uzunluk, 3 metre yükseklik, 2.5 metre genişlik demektir. plakası çıkarılması gerekmektedir. ağırlık olarak malzemeye göre değişse bile benim gördüklerim 2 tondan aşağı değildi. bu şu anlama gelir, bunu sağlıklı olarak bir yere çekebilmek için ayarladığınız araç en az 2200 kilo ağırlığında olması gerekir. 5-10 metre kaydırmalarda sorun olmaz ama a noktasından b noktasına gitmek için gerekli olan aracın bu özellikte olması gerekiyor. (ford raptor, toyota hilux gibi 2500 cc ve üzerinde motor hacmine sahip araçlar kısaca, ancak traktör istisnadır. o da çekebilir rahat rahat.)

gezebilir formda, ücret karşılığında (genellikle ek gelir olsun diye hafta sonları) karavan ve bu tarz evleri çeken insanlar var. kamyoncu gibi dan dun taşımadıkları için tercih edilebilir. (ya da bir taşıyıcının üstüne yerleştirir, öyle ulaşım işi çözülebilir.)


tekerlekli tiny house'ların satışı genel olarak karavan veya römork ruhsatı ile gerçekleştirilmektedir. bu araçlar motorsuz olduğu için (mtv) vergiden muaftırlar. ancak karavan ruhsatınız varsa yılda bir kere muayene (tüvtürk) girmesi gerekiyor. (a'dan b'ye gideceğiniz zaman) ya da polis görse bile anlamaz diyip şansınızı deneyeceksiniz.

zaten bir tiny house'u karavan gibi sürekli gezdirecekseniz, bence kompakt bir karavan almanız daha mantıklı. biz tekerlekli tercih ettik ancak tekerleksiz olan tiny house'lar için yine karayollarında taşınabilecek yükler (bunu bir tır'a yükleyip araziye getirileceği için) en 3.5 metre, yükseklik 3 metre, 8 metre uzunluk olması gerekiyor.


tiny house nereye koyulur, nereye koyulmaz? yasal mevzuat nedir?

tekerleksiz olan evler, imar mevzuatına göre yapı statüsünde olup inşaat ruhsatına tabidir. bu yüzden, şimdi bu evi nereye koyacağınız önemli. ben belediye başkanını tanıyorum, muhtarı tanıyorum, sıkıntı yok diyorsak tamam. ama yasal mevzuat nedir diyenler için;

tiny house; nüfusu 10.000 kişiden az, kırsal bir alanda ise plansız alanlar imar yönetmeliğinden faydalanmanız gerekiyor. mücavir alan veya köy yerleşik alanı içerisinde ise proje, tesisat vs. ile belediyeye, mesken dışında ise valiliğe bağlı il özel idaresine başvuruda bulunmanız gerekiyor.

büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde ve imar planı içerisinde bir alanda ise ilçe belediyesine. büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde ancak imar planı bulunmayan bir alan içerisinde iseniz bağ evi yapmak istediğinizi belirterek il tarım müdürlüğü'ne (http://tad.tarim.gov.tr/) üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz (kabul edileceğinin garantisi yok, bunu her türlü deneme şansınız var ancak tarım en son olarak onay verdikten sonra da varsa belediyenin ruhsat düzenlemesini istiyor. o yüzden öncelikle belediye ile görüşmenizde, böyle bir şeye onay vermiyorlarsa hiç masraf yapmamak lazım.)


iyi hoş diyorsun, sen bana bunun maliyetini söyle diyenler için diyebileceğim tek şey: bunun sonu yok

proje olarak başından sonuna kendiniz olmayacağınızı, a veya b firmasına yaptıracağınızı varsayarsak 150 bin liradan başlar. ev gibi ben bunun içinde yaşarım dediğimiz 250 bin ila 350 bin arasında. instagram'da gördüğümüz, iki asma katı olan, oha lan, bu tiny house mu dedikleriniz de 400 bin ve yukarısına doğru gider.


tiny house kimden alınır?

şimdi yazacaklarım iyi kötü google'a yazdığınız önünüze gelecek ilk firmalar. bu işi butik olarak yapan kişilerde var. ayrıca yeni yeni prefabrik ve benzeri işler yaparken küçülerek bu işe dönen firmalar da var. (fena iş çıkarmamışlar).

ben genel olarak takip ettiklerimden bahsetmek istiyorum:

1. https://www.mooblehouse.com/ ilk fuarda sergiledikleri model çok kötüydü ama geri dönüşler doğrultusunda yaptıkları değişiklikler sonrasında güzel işler çıkardılar. dış tipini seçtikten sonra farklı ebatlarda üretmeleri ile esneklik sağlayabiliyorlar. iç kalite konusunda midline, highline diye iki paketi var, nasıl bir kalite farkı oluyor canlı görmek lazım. fiyat olarak vagoon house ile paraleller.

2. https://www.sunprefabrik.com.tr/ hazır bir şekilde teslim ediyorlar. prefabrik mantığında ve malzemelerden tiny house üretmişler. tatava yapma bas geç kafasındaki arkadaşlara alternatif olarak düşünebilirler. vagoon ve mooble'a göre ucuzlar ama kalite olarak ekmek/köfte durumu mevcut.

3. https://www.hanehouse.com/ avcılar'da bu aradaşlar. çok temiz, kullanışlı ve ferah evler yapıyorlar. yavaş yavaş adlarını daha çok duyacağız gibime geliyor. bence bir şans verilmesi, en azından gidip görülmesi gereken evleri var.


tiny house'da yaşayacaklara tavsiyeler

biz genel olarak hafta sonlarında kaçacak bir yerimiz olsun istedik. düzenimizi ona göre kuruyoruz ancak uzun süreli burada yaşamayı düşünen arkadaşlara haddim olmayarak bazı tavsiyelerim olacak. ben, eşimle ilk tanıştığımız zamanlarda çok uzun süre 1+0 denilebilecek bir çatı arası katta kaldım. 20 m2 olayına aşinayız.

öncelikle, tiny house'da veya karavanda yaşamanız sizin masraflarınızdan kurtulmanız anlamına gelmez. hatta genel olarak daha pahalıya gelir. misal mini (hilton tarzı) buzdolabınız olur. bu da öyle kilo kilo alışverişten ziyade günlük alışveriş demek. 2 alana 1 bedava diye bir durum yok. bunu çektiğiniz yerin güvenliğini sağlamak lazım. bahçesinin bakımı, ısınma için klima vs. masraftır.


ikinci olarak, ev konforunu burada aramayın, hüsrana uğrarsınız. 20 m2 evinizin olduğunu kabul ederek, fazla bütün eşyalarınızdan kurtulun. sonrasında fazla olmayan ama ben bunu son bir sene, bir ay vs. içinde hiç kullandım mı diye sorduğunuz eşyalardan kurtulun. pratik, kullanımı basit eşyalara yönelin.

mümkünse tavanı yüksek bir yapı tercih edin. 2.5 metre en insanı basar bir yerden sonra. bunu tavan yüksekliği ile bol bol pencere ile dengelemeye çabalayın.

çok pahalı geldiğinde, sıfır clio parası keh keh diye kendinizi avutun.

günün büyük kısmını dışarıda geçirebileceğiniz bir alanınız olmasına özen gösterin.

evin her köşesini %100 verimli değerlendirmek isterken boğulmamaya özen gösterin. yani her yeri dolap yapmayın. ferah alanlar bırakı, bazı duvarlarınız boş kalsın, evinizdeki gibi tablo vs. asın.