Titanic İçin İngilizcede Neden She Zamiri Kullanılıyor?

1912'de batan Titanic hakkında İngilizce bir şeylere denk gelmişseniz kendisinden it yerine she zamiriyle bahsedildiğini görmüşsünüzdür. Peki neden dişi olarak kabul edilmiş Titanic?
Titanic İçin İngilizcede Neden She Zamiri Kullanılıyor?

titanic'i bugün tekrar izledim. bu sefer dikkatimi çeken karakterlerin titanic'e she demeleri oldu. it demeleri gerekmez miydi?

sonra araştırmalarım sonucu gemilere feminen zamir verildiğini öğrendim.
konuyla alakalı (linkini aşağıda bulacağınız) bir yazı da buldum, yazının ingilizce'den çevirdiğim ilk paragrafı şu şekilde:

"gemiye she denir çünkü çevresinde her zaman çok fazla telaş, koşuşturma vardır ve genellikle etrafında erkekler bulunur. beli vardır ve sabittir. onu güzel tutmak için çok fazla boya gerekir. boya masrafı sizi yoracak olan ilk harcama değildir. sizi yoracak olan bakımıdır; tepeden tırnağa süslenebilir. onu doğru şekilde idare etmek deneyimli bir adam gerektirir; ve dümende bir erkek olmadan kesinlikle kontrol edilemez. üst taraflarını gösterir, altını saklar ve limana geldiğinde her zaman şamandıralara yönelir."

yazının ilerleyen kısımlarında latincesi navis olan ship kelimesinin feminen olmasından dolayı da gemilere feminen zamir verildiği yazıyor. fakat çoğu insan, gemiye she denmesinin sebebi olarak yukarıdaki paragrafla da biraz bağlantılı olan 'tarih boyunca erkeklerin gemilerine hayatlarındaki önemli kadınların isimlerini verme' geleneğini görüyormuş.

yazının tamamında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz: why is a ship a she