Tiyatro Oyuncusunun Sahnede Bir Anda Her Şeyi Unutması Durumu: Trak Gelmesi

Bir anda repliğini unutarak donakalan oyuncunun yaşadığı bu durum için bir tiyatrocunun oyun esnasında başına gelebilecek en kötü şeylerden biri diyebiliriz.
Tiyatro Oyuncusunun Sahnede Bir Anda Her Şeyi Unutması Durumu: Trak Gelmesi


trak
gelmesi, oyuncunun bir anda repliğini unutma durumu. hatta bazen sadece repliği değil; adını, sanını, her şeyi bir süreliğine unutuyor. bir nevi kal gelme durumu da diyebiliriz.

motivasyon eksikliğinden olur bu durum çoğu zaman. oyunu yeterince hissetmeyip ezberden gitmenin götürülerinden..

sahnede güvenilecek birilerinin olup olmadığını anlamaya yarar. kişi trak geldiği an yalnız değilse, acı gözlerle diğer oyunculardan yardım isteyebilir. yardım istediğinin anlaşıldığı an diğer oyuncular karşı repliklerle, hatırlatmalarla durumu kurtarmaya gayret ederse trak süresi bu şekilde mümkün olduğu kadar kısaltılabilir. karşılıklı uyum, doğaçlama yeteneği ve pek tabi ki oyunun buna izin vermesi bu durumda pek bir önem arzetmektedir. oyuncuların bütün oyuna ezber olmalarının gerekliliğini bize hatırlatan küçük bir uyarıdır trak. sadece kendi mizansenlerini, repliklerini ezberlemek yetmez.

bunun yanında, trak geldiği zaman kişi sahnede yalnızsa hayatının en kötü dakikalarını geçirir. motivasyon eksikliğinin yanında aşırı motivasyon da buna yol açabilir. kendine fazla güven, ya da kendine güvensizlik de yol açabilir. hain bir şeydir, ne zaman geleceği belli olmaz. 

konuyla ilgili bir örnek için


Bu içerik de ilginizi çekebilir