TOEFL Sınavına Hazırlık Sürecini Çok Daha Keyifli Hale Getirecek Online Kaynaklar

TOEFL, İngilizce düzeyinin kanıtlandığı epey zor bir sınav. Bu sınava hazırlık sürecinizi çok daha keyifli hale getirerek atlatabilmeniz ise çok da zor değil.
TOEFL Sınavına Hazırlık Sürecini Çok Daha Keyifli Hale Getirecek Online Kaynaklar
iStock


uzun uzadıya 5-6 aylık bir süreye yayarak çalışan ve fırsatınız varsa öyle çalışılmasını tavsiye eden biri olarak arşivimden eğlenerek çalıştığım metodlarını aşağıda paylaşacağım sınav.

not: hedef kitle olarak ezberci değil öğrenmeyi seven kitle seçilmiştir.

- sitesindeki oyunlarıyla ya da akıllı telefonlarınızla dilediğiniz her yerde kelime çalışabileceğiniz quizlet.

ek olarak üşenenlere özel uygulamaya ellerimle eklediğim meşhur liste:


- animasyona az biraz ilginiz varsa ya da izlemekten zevk alıyorsanız, gerçekten yaratıcı çalışmalar içeren bu ve bu youtube kanalları. kelime, yapı ve bazı konular hakkında fikir kazanmanız açısından.


- okuyarak öğrenmeyi sevenlere lingua.ly

okurken seçeceğiniz kelimeyi listeleyip karşınıza o seçtiğiniz kelimeleri içeren yazılar çıkarmasıyla meşhur.

voice of america: amerikan aksanıyla haberlerin okunduğu, istediğiniz kelimenin üstüne geldiğinizde anlamını görebileceğiniz bir site.

- müzik dinleyerek eksik kelimeleri doldurabileceğiniz über bir siteseviye ayarlayıp işinizi zorlaştırabiliyorsunuz.

- uberfacts twitter ya da appstore uygulaması. yatarken enteresan gerçekler hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere, resimlerle kelimeleri çok daha anlaşılır hale geliyor.

- iphone, ipodtouch'ınız varsa (itunes üzerinden de yapılabiliyormuş) podcast uygulamasındaki eslpodcast gerçekten efsane. english cafe diye bölümü olan, her gün sizinle bir kafede oturup sohbet edermişçesine bir şeyler anlatan ve gerekli kelimeleri de açıklayan güzel programları var.

- grammer ve toefl üzerine işe yarar taktikleri olan, eğlenceli adam


- hayatımda imrendiğim nadir insanlardan olan ve çok güzel yazılar ve kitaplar paylaşan birinin blogu. özellikle içerisindeki sanat çalışmaları, görseller ilgi çekici. ek olarak, pocket uygulamasını bilgisayar ve akıllı telefonunuza edinerek, buradaki veya herhangi bir yerdeki metni kaydedip metroda, sağda solda çevrimdışı olarak okuyabilirsiniz.

- günlük haberleri sitelerden ingilizce okumak canınızı sıkıyorsa bbc'nin bu mükemmel podcastlerini takip edip 6'şar dakikadan çerez niyetine dinleyip, yeri geldiğinde aşağıdaki soruları cevaplandırabilirsiniz. (listening ve vocabulary kısmına alışkanlık haline geldiğinde çok güzel katkıda bulunuyor.)

- apple ürünleri sahipleri yahoo digest uygulamasını indirip kendi belirleyecekleri saatlerde, yine kendi belirledikleri bölgenin haberlerinin özetlerini okuyabilirler. (hoşunuza giden haberin derinlerine dalmak istiyorsanız da aşağıda referans kısmından ayrıntılara inebiliyorsunuz.)

- 2000'in üzerinde tedtalks'u analiz edip, konuşma hızı ve vocabulary düzeyine göre sıralayan bu siteden listening ve vocabulary kasabilirsiniz. alt kısımdan hız ve zorluk seçip ilerlemek yeterli.

Patlamış Mısır Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Gerçekler