Tom ve Jerry'deki Tom'un da Cinsi Olan Mavi Rus Kedisinin Özellikleri

En sevilen kedi cinslerinden biri olan Mavi Rus Kedisi'ne (Russian Blue) dair bilinmesi gerekenler.
Tom ve Jerry'deki Tom'un da Cinsi Olan Mavi Rus Kedisinin Özellikleri

mavi rus kedisi, açık parlak griden barut rengine değişen renklerde olabilmektedir. sahipleriyle yakın bağ kurar ve kişilikleri, güzellikleri ve tüy renkleri sebebiyle aranan birer evcil hayvan olmaktadırlar. bir yüzyıldan fazla bir süredir kısa ve yoğun tüyleri bu rus ırkının belirleyici özelliği olmayı sürdürmektedir. yoğun tüyler deriden ayrık bir şekilde durmaktadır ve istenirse tüyler üzerinde desen yapılabilir ve bu desenler düzleyince kaybolur. hipoalerjen olma özellikleriyle de bilinirler.


kökenlerinin rusyanın arkhangel’sk koyuna dayandığı düşünülmektedir. bazen başmelek (archangel) mavisi olarak da tanımlanırlar. 1860’lı yıllarda rus denizciler tarafından büyük britanya ve batı avrupa ile tanıştırıldıkları düşünülmektedir. rusya dışındaki ilk kayıtları 1875 yılında billur saray’da (crystal palace) başmelek kedisi şeklinde olmuştur. 1912 yılına kadar olan kedi yarışmalarında diğer mavi ırklarla beraber yarıştırılmış, 1912 yılından itibarense kendi sınıfı oluşturulmuştur. 2. dünya savaşına kadar olan sürede genelde ingiltere’de ve iskandinavya’da beslenmiştir.


savaşın ardından, sayılarının da az olmasına bağlı olarak, siyam kedileriyle çiftleştirilmişlerdir. daha önceden de birleşik devletlerde bulunmalarına rağmen, bugün bilinen modern rus mavisi kediler ikinci dünya savaşının ardından şekillendirilmişlerdir. amerikan besleyiciler iskandinav ve britanyalı rus mavisi kedilerin ırklarını birleştirmişlerdir. siyam karakteristikleri bugün neredeyse ortadan kaldırılmıştır. kısa ve barut grisi/mavi renk melez kedilerde de görülmekte ve üreticilerle besleyenleri bazen yanıltmaktadır.


rus mavisi kediler genelde meraklı ve sakin hayvanlardır. arkadaş canlısı ve zeki olarak bilinirler fakat biraz çekingendirler. atılan şeyleri yakalama oyunu, kapıları açma ve insan duygularına duyarlı olmalarıyla bilinirler. çeşitli oyuncaklarla oynamayı severler ve sevdikleri kişiler ve diğer evcil hayvanlarla yakın bağlar kurmalarıyla bilinirler. genelde sessiz olan bir ırktır fakat bunun istisnaları olabilir. aktif bir ev hanesine maruz kalmadığı sürece genelde yabancılara karşı çekingen davranırlar. bir çok rus mavisi kedisi numara yapmak için eğitilmişlerdir. ayrıca fare, kuş, tavşan, küçük memeli ve kertenkele avlayabilirler.


rus mavisi yavruları enerjiktir ve yeterli oyun arkadaşı veya oyuncak ihtiyacı duyarlar, aksi takdirde huysuzlaşırlar. çok atletiktirler ve zıplama ve tırmanma konusunda habeş ırkıyla yarışırlar. olgunlaşmaları zaman alır, ve 3-4 yaşına kadar çocuksu karakterleri devam eder. rus mavisi kediler görece zekidirler, hafızaları çok iyidir ve oyuncakların saklandıkları yeri iyi ezberlerler, ve oyun istediklerinde sahiplerini bu oyuncaklara yönlendirirler. favori ziyaretçileri hatırlamada üstlerine yoktur ve tanıdık yüzleri aradan zaman geçmiş olsa bile hatırlarlar – ki bu özellikleri yabancılar karşısındaki çekingenlikleriyle bir tezat oluşturmaktadır.

wikipedia