Topkapı Sarayı'nın Yıllar Sonra Görevimiz Tehlike Serisinin Çekilmesine Vesile Olması

Topkapı ve Tom Cruise'u birbirine bağlayan bu hikaye oldukça ilginç.
Topkapı Sarayı'nın Yıllar Sonra Görevimiz Tehlike Serisinin Çekilmesine Vesile Olması

mission: impossible (türkçe gösterim adıyla görevimiz tehlike), istanbul'u fetheden ve 380 yıl boyunca imparatorluğun idare merkezi ve padişahların resmi ikametgahı olacak olan topkapı sarayı'nı 1478 yılında inşa ettirmiş olan osmanlı padişahı fatih sultan mehmet'in dolaylı katkılarıyla, önce televizyon ekranlarında dizi olarak, sonrasında da beyazperdede film olarak karşımıza çıkmış ve çıkmaya devam eden görsel seridir.


"kardeşim olur mu öyle şey, ne alakası var" diyor olabilirsiniz

siz de haklısınız elbette ama şakayı bir kenara bıraksak bile, yabana atılmayacak bir alaka için lütfen aşağıya buyrun:

amerikan televizyon dünyası, 1978 mayıs'ında, santa barbara (california) açıklarında düşen bir cessna 337 skymaster uçağının enkazında hayatını kaybeden 2 yapımcının haberiyle çalkalanır. ölenler bruce geller ve stephen gentry'dir:


konu, bruce geller ile alakalı olduğu üzere bir miktar kendisinden bahsetmekte fayda var

1930 doğumlu 'geller', psikoloji ve sosyoloji eğitimi gördüğü yale üniversitesi'nden 1952 yılında mezun olur ve 1953'ten itibaren de çeşitli şov ve dizilere senaryo yazmak suretiyle televizyon endüstrisine, arka planda, ismi pek duyulmadan hizmet eder. ta ki tv dünyasındaki şöhretine ulaşacağı 1966 yılına kadar.

Geller

hani bir film izlersiniz ve dünyanız değişir ya... gerçekten de bruce geller, 1964 yılında, dünyasını tamamıyla değiştirecek bir film izler ve filmin konusundan ilham almak suretiyle bir dizi senaryosu yazmaya başlar. izlemiş olduğu film, eskiden bir saray olan bir müzede yapılacak olan bir soygun ve soygunu gerçekleştirecek olan profesyonel mücevher hırsızı bir çift ve bu çiftin bir araya getirdiği bir alarm uzmanı, bir sirk akrobatı ve hasbelkader bu gruba dahil olmuş olan basit bir dolandırıcının hikayesini anlatmaktadır. fazla uzatmadan sadede gelirsek film, 1964 yılı yapımı, yönetmenliğini jules dassin'in yaptığı ve 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' dalında 'peter ustinov'a oscar kazandıran 'topkapı'dır:


bruce geller'ın, filmden ilham alarak oluşturmaya başladığı dizi senaryosu için ilk başlarda düşündüğü isim briggs squad (briggs'in takımı). emekli bir yarbay ve onun komutasında, her birinin farklı yeteneği olan eski özel harekat askerlerinden oluşan bir görev gücünü konu alıyor öncül taslak. fakat yapımcı şirketle konuyu istişare ettiği süreçte senaryo, geçmişleri belli olmayan ama ana konunun, devlet yararına yapacakları işlere odaklanmış ama eğer kimlikleri ortaya çıkarsa devlet tarafından tanınmadıkları ilan edilecek olan ve bünyesinde dişi unsurlar da barındıran bir grubun hikayesine evriliyor ve sonuçta yapımın ismi canlanıyor: mission: impossible. 1966-1973 yılları arasında yayınlanmış olan dizinin, efsane bir lalo schifrin bestesi olan intro müziğinin başlangıcında kibriti ateşleyen eller, dizinin yaratıcısı bruce geller'a ait:


1969 - mission impossible intro


yıllar yıllar sonra, yapım haklarını satın alarak, senaryoyu bir film serisine dönüştüren tom cruise, ilham kaynağı olan topkapı filmini hiç anmıyor mu? elbette anıyor. brian de palma yönetmenliğinde çekilen, serinin ilk filminde, tom cruise'un cia merkezinden ajan listesini çaldığı sahne, aslına bakarsanız 'topkapı' filminin son 20 dakikasında topkapı sarayı'nda yapılan soyguna bir saygı duruşu:


mission: impossible haricinde birçok filme (ocean's eleven da dahil olmak üzere) ilham kaynağı olan ve 1960'lardan mükemmel istanbul manzaraları içeren 'topkapı' filmini türkçe altyazılı izlemek istiyorsanız:

topkapı - türkçe altyazılı


kaynaklar: nytimes, imdb, en.wikipedia, youtube, mercuire.blogspot, newspapers.com, filmaffinity, spymovienavigator.