Toplu Halde Duran Deliklerden ve Gözenekli Şeylerden Tiksinme/Korkma Durumu: Tripofobi

'Delik Korkusu' olarak bilinen Tripofobi, toplu halde duran deliklerin ve gözenekli şeylerden tiksinme ya da rahatsız olma olarak açıklanıyor. Bunların yanı sıra küçük küçük kabarcıklar ve köpük gibi minik şekiller de tripofobiye sahip insanları rahatsız ediyor.
Toplu Halde Duran Deliklerden ve Gözenekli Şeylerden Tiksinme/Korkma Durumu: Tripofobi
iStock.com

delik fobisi.

ama boyle daha ziyade ici dolu delikler, nasil diyeyim, sanki icinden bir şey fırlayacakmış gibi duran minik minik şeyler (yazarken bile tiksindim). özellikle insan bedenine fotoşopla eklenmiş delikli dokular o saniye yok olmayı istetiyor.

merak edenler gogıldan tripofobi yazıp bakabilir neleri gorunce kaşinmaya başliyoruz, midemiz bulaniyor filan diye.

allahim cok zor oldu.

muhtemelen buzul çağı öncesi acı veren ve ölümcül bir bakterinin semptomu olan lezyon korkusu. bazı insanlarda fobi olabilecek kadar etkili, mesela bendeki etkisi çok daha hafif, bu tip bir dokuya baktığımda önce "bir şeyler çok yanlış abi burada" hissi oluyor ama daha ileri gitmiyor. çok ilgilendiğiniz ve arkasını araştırdığınız takdirde ufak bir kaşıntı gözlemlenebiliyor. muhtemelen lezyonun dokusu tam olarak fotolarda göründüğü gibi değil, eğer öyle olsa ağır nöbet geçirten türleri de görülürdü bence.

internette araştırılması oldukça rahatsız edebilecek bir korku aynı zamanda haberiniz olsun.

büyük ihtimal öğrenilmiş bir fobi. zira bir diğer ismi de "repetitive pattern phobia". yani tekrar eden bir motif olmak zorunda. çoğu gösterilen örnek de hakkaten tiksinebileceğimiz biyolojik vakalar. bunları gördükten sonra her delik görenin korkmasını anlayamıyorum.

eklenti: hayır işin komik tarafı bu bende bile oluyor artık. eskiden aklıma bile gelmezdi. ne çabuk kapıyoruz bu tür şeyleri.

eklenti 2: ömür boyuluk bi vaka değil. gördüğünüz tripofobi örnekleri daha önce de dediğim gibi hakkaten iğrenç vakalar. sonra böyle delikler görünce kısa dönem hafızanızdan hemen onları hatırlıyorsunuz. gittikçe soluyor tabii bu imajlar.

bende aşırı sinir şeklinde vuku bulan fobi. resmen sinirden ölüyorum delikli bir şey görünce. parçalamak istiyorum o şeyi. mideme vuruyor sonra da bu sinir. sadece delikli şeyler de değil. mesela çocukken ufak bir göletin içinde birikmiş kurbağa yumurtalarına rastlamıştım ve o zaman da aynı şeyi hissetmiştim. aynı şekilde havyar görmeye de dayanamıyorum. illet bir fobik durum. ve ilk kez bu kadar zorlandım bir entry girerken.

Uyarı: Aşağıda fobi ile ilgili görseller yer alıyor.

tasarim masarim derken kusturan bi illet.

ahan da

bu ne ya? delik delik su bidonu mu olur lan? uhuhuhu.

bende de olan fobi ama biraz daha farklı bir şekilde. benim fobim biraz daha sık ve boyut olarak az sonra linkini vereceğim fotoğraftan daha küçük olan deliklere, pütürlere, çıkıntılara falan karşı. örneğinşu fotoğraf bende çok da büyük bir iğrenme yaratmıyorken şu fotoğraflar (ki bu dertten muzdaripseniz kesin açmayın derim)

--- spoiler ---
--- spoiler ---

beni çileden çıkartıyor, tüylerimi diken diken ediyor, huzursuzlaştırıyor. aman allah düşman başına vermesin bu fobiyi.