Toplumda Kabul Görmek İçin Cinsel Yönelimlerini Bastırmak: İçselleştirilmiş Homofobi

İçselleştirilmiş homofobi, toplumun büyük bir kesiminin doğrularıyla zıtlaşan homoseksüellerin dışlanmamak için yönelimlerini bastırması halidir. Bu bastırılış, toplumun tek renkliliğini koruyarak bütünlüğü sağlasa da oldukça saldırgan ve negatif bireyler de yaratıyor. Sözlük yazarları bu durumu anlatmış.
Toplumda Kabul Görmek İçin Cinsel Yönelimlerini Bastırmak: İçselleştirilmiş Homofobi
iStock


içselleştirilmiş homofobi, eşcinsel kişinin kendi eşcinselliğinden nefret etmesi durumuna denir.

toplumdaki yaygın homofobinin önce aile daha sonra arkadaşlar, okul vs. ile kişiye zerk edilmesi, eşcinsel bireyin kendi eşcinselliğini farkettikçe, kendi duygularından korkmasına ve tiksinmesine, bu duygularını bastırmaya çalışmaya ve toplumun heteronormatif değerlerine ayak uydurmaya çalışmasına neden olur (bkz: konformizm).

öte yandan önleyemediği cinsel dürtüleri kişiyi sürekli olarak bu konformizmden öteye iter. bu durum da kişide içsel bir çatışma yaratır ve önleyemediği dürtüleri kişiyi kendinden nefret etmeye sürükler. kendinden nefret ise kişinin asi davranışlar göstermesine (veya içine kapanmasına), etrafındaki otorite figürleriyle çatışmasına, sosyal izolasyona, kendine zarar verici davranışlarda bulunmasına, kasten tehlikeli durumlara kendini sokmasına, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına, rastgele ve korunmasız cinsel ilişkilere, görünür lgbt kişilere karşı saldırgan davranışlara, intihar girişimlerine ve buna benzer zarar verici davranış biçimlerine neden olur.


üstesinden gelmek için kişinin kendi cinselliği ile barışması, bunun için de öncelikle duygularını bastırmaktan vazgeçip duygularıyla yüzleşmeye ve kendini tanımaya başlaması gerekmektedir. bunun ilk adımı da bu konular üzerinde doğru ve tarafsız, bilimsel bilgileri öğrenmeye başlaması, öğrendiklerinin ışığında kendini konumlandırması gerekir. çok ağır durumlarda kişinin dışarıdan psikolojik destek alması gerekebilir. 

diğer tavsiyeler şu şekilde

- kendi hisleriniz ve bugüne kadarki yaşantınızı gözden geçirerek geçmişinizi analiz edin.

- bu konular hakkında bilimsel temelli kaynakları okuyarak bilgilerinizi geliştirin. başlangıç olarak yok tez veritabanından araştırma yapabilirsiniz.

- mutlaka başka lgbt insanlar ile sağlıklı temellerde (seks odaklı olmayan) iletişime geçin, beraberlik hissini yaşayın.


- lgbt hareketi hakkında okuyun, bugüne kadar neler yapılmış öğrenin.

- lgbt konuları hakkında bilgili ve önyargılı yaklaşmayacak terapistlere gidin

- sizi zorlandığınız bu konu hakkında daha da kötü hissettiren aile üyeleri, arkadaşlar, medya yayınları gibi şeylerden olabildiğince kendinizi koruyun

- eğer sizi tehlikeye sokmayacağını düşünüyorsanız, size destek olabileceğini düşündüğünüz kişilere açılın.


http://www.revelandriot.com/resources/internalized-homophobia/

bu konuda yakın zamanlarda yazılmış iki önemli kitap: velvet rage ve straight jacket

alakalı olarak (bkz: homofobik akran zorbalığı)

içselleştirilmiş homofobi, eşcinsellerin kendini meşrulaştırma, kabul görme adına çeşitli atraksiyonlara girmesidir. karşı tarafın homofobisini doğru kabul edip, kendini ona göre konumlandırması.

bazı bazı toplumda kabul gören değerlere oynayarak kaybettiğini sandığı / düşündüğü konulardaki puanlarını başka şekilde telafi etme çabasıdır. (bkz: ben muhafazakar bir escinselim)

kimi zaman kişinin kendini karikatürize ederek sevimli gösterme çabasına kadar uzayabilir süreçtir. sevilme adına, hoş görülme adına atraksiyonların sonu gelmez .....


ya da dine sığınır sıyırır ya da herkesin hakir görüp peşine düştüğü şeyi herkesle paylaşırsınız. aklıma nedense last exit to brooklyn filmindeki fahişe rolunde jennifer jason leigh düşürdü kullandığım kelimeler ....

ha sonuna illa bir ders eklemek gerekirse de

kişinin kişisel bütünlüğü ve kendisi ile barışmasının ilk şartı kendi içsel homofobisini yenmesidir. bu yoldan hepimiz geçtik, gececeğiz. sorun ilk başlarda içsel homofobinizin olması ya da olmaması değil, homofobinin içselleştirilip ona özür yaratılıp sizin tarafınızdan onaylanmasıdır. kişinin kendisine yapacağı en kötü şey homofobiyi kendi nezdinde mazur görmesidir.