Toplumun Yalnızlaştırdığı LGBT Bireylerin İntiharları

Yapılan araştırmalar, LGBT bireyler (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel) arasında intihar oranlarının, LGBT olmayan bireylere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Toplumun Yalnızlaştırdığı LGBT Bireylerin İntiharları
iStock

araştırmalara göre lgbt bireylerin, özellikle de genç (15-25 yaş arası) lgbt kişilerde kendine zarar verme ve intihar riski yaşıtlarına göre çok daha yüksek. 

en temel nedeni toplumda yaygın görülen ve cehaletten beslenen homofobi. ailede, okulda, sosyal çevrelerde, dini ortamlarda, internette, her yerde görülebilen lgbt olmanın utanılması, saklanması, nefret edilmesi, yok edilmesi gereken bir durum olduğu mesajının verilmesi bireyleri olumsuz etkiliyor. özellikle okul ortamında akranlardan görülen şiddet lgbt bireyler için zorlayıcı olmakta (bkz: homofobik akran zorbalığı). 


bu olumsuz mesajları sürekli olarak alan ve karşıtı herhangi bir destekleyici ortam da bulamayan lgbt kişilerin kendilerinde bir yanlışlık olduğu düşünmeleri, kendilerinden nefrete varan olumsuz duygular geliştirmelerine neden oluyor. keza cinsel kimliğini gizlemenin getirdiği ruhsal baskı da bireylerin kendilerine yönelik nefretlerini artırıyor. gelecek korkusu, aile veya arkadaşların durumu öğrenip dışlamaları korkusu, gelecek için olan hedeflerinin cinsel kimliği nedeniyle gerçekleşmeyeceği düşüncesi yanında bu korkuların gerçekleşmesi, sosyal dışlanma, evsiz kalma, ailede ve okulda şiddete uğrama, tecavüz gibi cinsel saldırılara uğrama, iş bulamama, ekonomik ve yasal güvencelerden yoksun kalma gibi durumlar kişinin kendine zarar verici davranışlarda bulunması ve intihar riskini yükseltiyor.

bunların yanında bireyin yaşadığı bu durumları konuşamaması, içselleştirilmiş homofobi nedeniyle yaşanan utanç sonucu olarak duygularını ve yaşadıklarını başkalarıyla paylaşmaktan korkmanın getirdiği ruhsal baskı, çevresinde bu konuları konuşabileceği güvendiği kimsenin olmaması, nereden bilgi alınabileceği konusunda bilgisizlik veya bu imkanlara erişememe gibi sebepler de bireylerin ruhsal çöküntü yaşamalarına neden oluyor.


ufak bir araştırmayla ülkemizde bu şekilde intihar eden, bir kısmı gündemde kendine yer bulmuş pek çok lgbt intiharı ile karşılaşılmakta

efe özyavuz: babasının "as kendini de hepimiz kurtulalım artık" dediği trans birey.

eylül cansın: boğaz köprüsünden kendini aşağı atmadan önce çektiği video ile gündeme gelen trans birey.

isa şahmarlı: azerbaycan lgbt derneğinde gönüllü çalışırken "dünya benim renklerime henüz hazır değil" diyerek intihar eden genç.

ege urjav: http://gzone.com.tr/…bir-liseli-lgbt-intihari-daha/

nalan bayar: http://sendika62.org/…-dilinden-yasadiklari-372959/

figen: http://www.diken.com.tr/…rdi-intihar-degil-cinayet/

sinan akyüz: http://ilkha.com/…-gencin-lgbti-oldugu-ortaya-cikti

timuçin: http://www.pembehayat.org/haberler.php?id=872


konuyla ilgili farklı yazılar

bu konuda yazılmış türkçe akademik bir kaynak durumu iyi şekilde analiz ediyor: as kendini de hepimiz kurtulalım artık: sosyal dışlanmadan intihara lgbt gençler

ayrıca:
lgbt gençler arasında intihar
eşcinsel gençlerde intihar eğilimi

1970'lerden Günümüze Türkiye'de LGBT Hareketi Kronolojisi