Tost Makinesi Alacaklara Birbirinden İsabetli Tavsiyeler

Tost makinesi alırken nelere dikkat etmeli? En ucuzu almak her zaman mantıklı mı? Tost makinesi deyip geçmeyin, bayatlamış ekmeği kurtaracak, gece acıkmalarınızın kahramanı olacak ev aletinizden bahsediyoruz. Buyrun.
Tost Makinesi Alacaklara Birbirinden İsabetli Tavsiyeler
iStock

- öncelikle bütçeniz yeterliyse plakaları döküm olan bir tost makinesi tercih edin. çünkü ürünü kullanırken illaki plakalarına bir şeyler yapışıyor. çıkarmak da epey zor oluyor. kaplama olan ürünler çok çabuk soyulur. bu nedenle döküm plaka ilk tercihiniz olsun.

- ortadan sabit olanları tercih edin. böylece tostunuza eşit basınç sağlanır. arkadan sabit olanlarda zamanla tostun ön kısmı çok basılırken arka kısmında hiç basınç oluşmaz.

bu örnekteki gibi modeller eşit basınç sağlamaz:

buna benzer modeller daha iyi olur:

- ısı derecesi ayarlanabilir bir ürün olsun. genelde en yüksek ısıda kullanacaksınız ancak bazen buzluktan çıkarılan bir ürünün çözünmesi ya da pişmiş bir ürünün ısıtılması için düşük ayarlar kullanışlı olabiliyor.

- ben 6 yıldır fakir camilla kullanıyorum. gayet memnundum. ta ki yanlış tavsiye ile temizlemeye çalışıp plakalarının soyulmasına sebep olana dek. keşke döküm olsaydı dedim.

- yağ akıtma haznesinin olduğundan emin olun. ızgara metalinin dişlerinin derinliği önemli. ne kadar derin, o kadar iyi pişirme demek. ama derin dişi temizlemek zor olduğu için yanında bir aparat veriyorlar. zamanlayıcı opsiyonu iyi olabilir. en önemlisi ise basınç yönü, ızgaralar kapanırken v şeklinde değil de yüzeyler paralel olacak şekilde kapanmalı. aksi takdirde üstteki ekmek yarıya kadar kayar.

- tost makinesinde dizayn önemlidir. üstten bastırmak zor olcağı için önünde öne doğru çıkıntılı bi tutamacı olan modelleri seçin. demek istediğim şeyi görsel açıkça anlatıyor. böylece makinenin dengesini bozmadan önden bastırma şansınız olacak:


- paneller mutlaka çıkmalı. temizlik için şart olmasa da onemli bi olaydır.

- ısı ayarı ve aç-kapa tuşu olsun. olmayan modeller var, ordan biliyorum.

- ızgaralı model önermem. makinenin anasını bellersiniz pislikten. ızgara opsiyon olabilir ama ızgara için tost makinesi alma gibi bir gudiklik yapmayın derim.

- watt çok önemli. güç önemlidir. ılık ılık tost olmuyor. makinenin iyi ısınması şart.

- her yeri plastik olan s*kko markalara para vermeyin.

son olarak

çok az geliriniz varsa almayın zaten. tostu 4 liralık yumurta tavasında da yapmak mümkündür. yaptım kaç kez ben de. tavayı ısıt, ekmeği koy, üstüne bardakla ya da kavanozla vs bastır. sonuçta makinesiz de gayet güzel tost yapılır. o yüzden tost makinesini upucuz ürünlerden seçmeyin. gidin adam gibi bir şey alın. ucuza kaçacaksanız tavada yapın daha iyi. paranız cebinizde kalsın. ciddiyim.