Trafik Durumunu Bildiren Uygulamalar Yollardaki Yoğunluğu Nasıl Hesaplıyor?

Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için trafik uygulamaları olmazsa olmaz bir şey. Peki bu uygulamaların yollardaki trafik yoğunluğunu nasıl hesapladığını hiç düşündünüz mü?
Trafik Durumunu Bildiren Uygulamalar Yollardaki Yoğunluğu Nasıl Hesaplıyor?
iStock.com / AzmanJaka

(bkz: yandex trafik durumu) gibi trafikteki yoğunluğunu bildiren hizmetlerin bu verileri anlık olarak nasıl topladığı bilgisi.

herkesin aklına genelde uydudan alınan görüntüler, meydanlara yerleştirilmiş kameralar, kullanıcıların yol durumu hakkında ki geri bildirimleri gibi ve aklıma daha gelmeyen bir çok zorlama yöntem geliyor. aslında çok daha basit ve verimli bir yöntem ile bu iş hallediliyor. telefon sinyalleri.

evet. örneğin yandex bu konuda turkcell ile anlaşmalı çalışmakta. cihazınızdan baz istasyonlarına gönderdiğiniz sinyaller ile o yolun yoğunluğu ölçülüyor. bu işlem için ise kullandığınız hatın hangi operatöre ait olduğunun hiç bir önemi yok. sonuçta siz avea veya vodafone da kullansanız cihazınız turkcell istasyonlarına red cevabı yediği bir istek atıyor ve turkcell de bunu ölçüme katıp yol durumunu analiz etmesi için veriyi yandex'e veriyor.

Ek Bilgi: Yandex Trafik Durumu'nun bir diğer veri kaynağı, uygulamayı indiren kullanıcılardan oluşuyor. Uygulamayı indirdiğinizde, “Trafik durumunu bildir” seçeneğini işaretleyerek trafikteki hareketlerinize dair tüm bilgiyi sisteme iletebiliyorsunuz.