Trafik Kazalarında Daha Az Masraf Yapmanızı Sağlayacak Şey: İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi

İhtiyari mali mesuliyet poliçesi nedir? Trafik kazalarından doğan tazminat ödemelerinizi ciddi oranda azaltabilecek bir yöntemi paylaşıyoruz.
Trafik Kazalarında Daha Az Masraf Yapmanızı Sağlayacak Şey: İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi
iStock

bu yazıyı okuyan kişilerden birkaçının hayatını değiştirebilecek bir bilgi ve kavramı paylaşacağım: ihtiyari mali mesuliyet poliçesi, kısaca imm. araç sahiplerini 350 lira fazla ödemeleri halinde hayat boyu yaşayabileceği bir yükten kurtarmanın yolu.

herhangi bir kazaya karıştığınızda yüzde 100 oranında kusurlu bulunmanız halinde karşı tarafa verdiğiniz hasarın sadece 43 bin lirası zorunlu trafik sigortasından karşılanıyor. kendi aracınızda oluşan hasarı ise sigorta şirketi karşılamıyor. ancak karşı tarafın hasarı 43 bin liradan fazlaysa bu durumda kalan bakiyeyi cebinizden vermeniz gerekiyor. imm'niz yoksa aracınız 43 bin lira ve üzeri kazalarda perte çıkarılır.

günümüzde 30-40 bin liranın altında ikinci el otomobil kalmadı. trafikte olup değeri milyonlarca lira olan otomobiller de bulunuyor. tek farı 50-60 bin lira olan otomobile çarpılması halinde büyük masraflar ortaya çıkıyor. bu nedenle yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem almak da araç sahibinin elinde oluyor. trafikte genel olarak araçlar yeni ve fiyatları da oldukça yüksek. büyük maddi hasarlı kazalarda aracın tamir masrafı parça fiyatlarına göre yükseliş gösteriyor. ancak trafik sigortası bu durumda sadece 43 bin lirayı ödüyor.

trafik sigortası yaptırırken standart teminatların dışında sınırsız ya da belirlenen rakama göre ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırılıyor. sınırsız poliçelerde karşı tarafa verilen hasarın boyutu ne olursa olsun cebinizden hiçbir ücret çıkmıyor. bununla birlikte herhangi bir sakatlanma, ölüm anında yine ihtiyari mali mesuliyet poliçesi devreye giriyor ve kan parasına kadar ödeme yapıyor.

trafikteki araçlarının değerinin yükseldiğini, trafik sigortasının teminatının tek başına çoğu zaman yeterli olmadığını, yaşanan kazalar sonrasında mal sahiplerinin mağdur olduğunu, ödenemeyen tutarlar nedeniyle mahkemelerin açıldığını duyuyoruz. tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması adına zorunlu trafik sigortasına ek olarak 350 liraya sınırsız maddi ve manevi ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırılması yeterli olacaktır.

sigortacılarınıza, sevdiklerinize, eşinize ve dostunuza ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırmaları konusunda baskı yapın ve bilinçlendirin.