Trafikte Sürücüler ve Yayalar İçin Hayati Önem Taşıyan Bir Konu: Kör Nokta

Trafikteki kör nokta konusunda hem araç sürücüleri hem de yayalar için önemli bilgiler. Kör nokta nedir, bu konuda nelere dikkat edilmelidir?
Trafikte Sürücüler ve Yayalar İçin Hayati Önem Taşıyan Bir Konu: Kör Nokta

kör nokta olayının ne olduğunu hemen hemen bilmeyen yoktur. sürücü kabininde otururken, görsel olarak bir elektronik cihazdan yardım almadan göremediğiniz tüm noktalar kör noktadır. kullanılan araç büyüdükçe, kör nokta açıları da büyür.


kör nokta sebebiyle oluşan kazalar, özellikle ağır vasıta araçlarda karşılaşılan bir durumdur. üreticiler bu kör noktalar için birçok önlem almaktadır fakat bazı durumlarda istenmeyen son gerçekleşir ve can ya da mal kaybına neden olur. temelinde bunu önlemenin birçok yolu vardır ve bazı modellerde bu donanımlar opsiyonel olarak gelir. fakat öyle bir ortam oluşuyor ki, sürücü ve yayaların dikkatsizliği kazalara yol açabilir.

bazı kamyon ve tırlarda bu tür kazaları önleyen elektronik sistemler bulunmaktadır. sensörler ve kameralar gibi. bazı modellerde örneğin araç önünde bir yaya var ise tır hareket etmez, fakat aynı şeyi dorse için söylemek mümkün değildir. çünkü dorse, ön çekici kısmına sabit olmadığı için kimi zaman farklı bir dorse alınıp yola çıkılır. her dorsede bu tür özellikler bulunmaz. eskiden bu tür sorunları çözmek için üreticiler kapı üzerine cam koymayı tercih etmişler fakat sonrasında mühendisler bu camı tamamen kaldırmayı tercih etmişler.


kör nokta sebebiyle yaşanacak kazaları önlemek için birtakım konulara dikkat etmek gerekir

yayalar için

- kesinlikle ve kesinlikle trafik lambasında bekleyen bir tır ya da kamyonun önünden direkt olarak koşarak geçmeyin. şoförle göz göze gelirseniz sorun yok, "bak ben geçiyorum bilgin olsun" gibisinden bir bakışma sonrasında şoför sizi takip edecektir ve sizi görmeden asla hareket etmeyecektir. otobüsler pek olmasa da tır ve kamyon şoförlerinin sizi görmesine imkan yoktur. bunun için çeşitli aynalar vardır fakat sürücü her daim bu aynaları kontrol etmez. yani "nasıl olsa aynası varmış" diye önünde durursanız, şoför istemeyerek de olsa hareket eder ve iş işten geçtiği an anlayabilir durumu.


- aynı şekilde bir otogarda ya da farklı noktalarda bir tır ya da otobüs arkasında durmayın. otobüsün çalıştığını anlayabilirsiniz fakat tırların asla. öylesine duran bir dorse aniden üzerinize gelebilir. şoför bunu kesinlikle anlamayacak ve sizi duymayacaktır. hatta bir kaza sonrasında hiçbir şey yokmuş gibi yoluna devam edip gidecektir, çünkü fark etmeyecektir.

araç sürücüleri için

- otobüs, kamyon ya da tır gibi ağır vasıta araçlar, bir yerden dönerken geniş açıyla kavşakta durmak zorunda kalabilir. örneğin otobüsün sağ tarafında oluşacak boşluğa pat diye girerseniz, şoför sizi görmez ve sıkıştırır. bu sebeple trafik lambasında bekleyen ağır vasıta araçların yanına, özellikle tır ve kamyonların girmemeye dikkat edin.

- trafik lambalarında ya da farklı noktalarda ağır vasıta araçların dibine tam ortalı olarak durmayın, şoför sizi aynalardan göremez. bu sebeple arkası boş diye düşünüp sizin üzerinize gelebilir.

- tır, kamyon ve otobüslerin kör noktası demeyelim de, keskin dönüşlerde arka köşeleri yan taraftan size temas edebilir. şu şekilde bir olay yaşamak istemiyorsanız, arka sol ve sağ köşelerine çok yakın mesafede durmayın. (link)


park ya da sürüş halinde, fark etmez; her ne koşulda olursa olsun tır, kamyon ve otobüs gibi taşıtların yanına çok yaklaşmayın. şimdiki ağır vasıta araçlar çoğu binek otomobilden daha çevik ve seri, bir otomobil gibi hızlanıp hareket edebilir. sesinizi ya da kornanızı duyurmanız bu kısa süreler içinde çok zordur. ağır vasıta araçlara trafikte daha geniş alanlar bırakın ve özellikle şehir içinde biraz daha saygı gösterin. sizin sadece arkayı görmek için iki adet aynaya ihtiyacınız varken, tır şoförlerinin kontrol etmesi gereken on adet ayna vardır, bu hengame içerisinde bir de metrelerce uzunlukta bir demir yığınını kontrol etmeye çalışırlar.